Zatímco vývojáři létajících dronů zasvětili své úsilí zlepšování složitých technologií, na kterých je celé toto slibné průmyslové odvětví založeno, neustále překonávají jeden druhého a každý den přichází s novými nápady, inženýři Kalifornského technologického institutu spolu s předními vědci z Illinoiské univerzity se rozhodli jít jiným směrem, a sice čerpat inspiraci v přírodě. Zaměřili se na studium jednoho z nejlepších letců na světě – netopýra.

__

Výsledkem mnohaleté práce vědeckého týmu je létající biomimetický robot, jehož aerodynamické a letecké vlastnosti přímo imitují vlastnosti skutečných netopýrů. Aby se skeletická konstrukce křídel robota co nejvíce přiblížila svému přírodnímu vzoru, sestává z ultratenké silikonové membrány, jejíž tloušťka odpovídá zhruba polovině síly lidského vlasu. Rozpětí křídel robota je 45 cm a na rozdíl od křídel skutečných netopýrů, která se skládají ze 40ti kloubů, jsou tvořena klouby devíti. Každý kloub je vytištěn na 3D tiskárně, 5 z nich jsou individuálně řízené motory. „Kosti“ robota jsou vyrobené z karbonových vláken, jeho tělo měří od hlavy k ocasu necelých dvacet centimetrů a hmotnost celé konstrukce je 93 gramů. Robotický netopýr při letu mávne křídly až 10krát za vteřinu a svůj přírodní vzor tedy imituje nejen svou konstrukcí, ale i mrštností a způsobem letu.

Rozhodně se nejedná o první pokus o napodobení vlastností tohoto složitého tvora, je to ale určitě počin, který se zatím svému vzoru přiblížil nejvěrněji.


Vývojáři věří, že roboti využívající k pohybu vzduchem mávání křídel namísto rotorů, budou bezpečnější, cenově dostupnější a především mrštnější než tradiční drony. Možné využití vidí zejména v oblastech, které vyžadují extrémní přesnost letu, například v nemocničních prostorech, a ačkoliv Bat Bota čeká ještě dlouhá cesta, než se začne volně prohánět světem, je už nyní přinejmenším zajímavým kontrastem těžkopádných dronů a příslibem jejich konkurence.

Co by vás mohlo zajímat:

Array ( [0] => 3255 )
/

DJI SPARK – MENŠÍ VERZE MAVICA?

18. dubna 2017

Určitě jste již také zaregistrovali zprávy o novém dronu od DJI. Zatímco se informace...

...celý článek »

/

DJI Phantom 4 – konec produkce

20. dubna 2017

Společnost DJI oznámila konec produkce Phantoma 4 a to ke dni 30.4. 2017. Skvělé...

...celý článek »