Média šílí, ale co doopravdy říká o dronech tuzemská legislativa? S drony v řízeném okrsku letiště/CTR létáme běžně. A můžete i vy! Čtěte, jak se malérům vyhnout.

Během 7mi dnů byla na letišti Ruzyně dvakrát odkloněna doprava letadel na záložní dráhu. Hlavní pachatel dron. Ale bohužel nikdo neidentifikoval, o jaký typ dronu šlo.. 

Letiště vs. tuzemská legislativa

Tuzemská legislativa, neboli Doplněk X o provozu bezpilotních systémů říká, že piloti dronu, a to bez rozdílu, zda-li se jedná o profesionály nebo amatéry, s drony v CTR mimo ochranná pásma daného letiště létat mohou. Primárním faktorem je totiž váha dronu. Pokud chcete provětrat vrtule vašeho mazlika v řízeném okrsku letiště, jako je například letiště Ruzyně, doporučujeme dbát těchto pokynů:

Za prvé
Pokud chcete létat do 5,5 km od vztažného bodu letiště (na obrázku níže jako ARP), zvolte vhodný typ dronu, jehož váha nepřesáhne 0,91 kg. Těžší drony vždy podléhají hlášení u ÚCL a ŘLP.

Za druhé
Nepřekračujte výškový limit, který je v CTR od země do 100 m (zkrátka létejte max. do 100 m od země) a součaně létejte mimo ochranná pásma daného letiště (viz. obrázek níže).


– nepsané pravidlo: vyGooglete si, jak jste od letiště daleko a řiďte se selským rozumem – čím blíž, tím níž
– přesné informace o výšce ochranného pásma v lokalitě, kde chcete vzlétnout, nejsou veřejně přístupné, je tedy potřeba vždy konzultovat s ÚCL
– pro létání v ochranném pásmu letiště je potřeba písemné povolení ÚCL (v určitých případech i ŘLP) a koordinace s ŘLP a provozovatelem letiště – to vše nezávisle na váhové kategorii copteru

Do třetice
Pokud máte ambice, povýšit vaši pilotní kariéru nebo zlepšit vaše pilotní skills a stát se tak dalším odborníkem na létání nejen v ochranných pásmech letišť, navštivte naše odborné kurzy, kde vás naučíme vytěžit z dronu maximum.

Letu zdar,

#DronPro Alex

Co by vás mohlo zajímat:

Array ( [0] => 4508 [2] => 1503 )
/

Drony s kamerou, bez kamery, RC, profi – který je pro vás ten pravý?

14. června 2017

Rozhodli jste se pro koupi multikoptéry a nyní zvažujete, který model nejlépe vyhoví...

...celý článek »

/

DJI Mavic PRO – „Malý, ale šikovný!“

1. listopadu 2016

Společnost DJI představila zcela nový model v řadě svých kvadroptér. Mavic Pro je...

...celý článek »

/

DJI SPARK – FENOMÉN PŘEDBĚHNUTÝ VLASTNÍ SLÁVOU

25. května 2017

Příznivci elektro vychytávek a moderních technologií, dronaři a piloti, konečně jsme...

...celý článek »

/

Designová provozovna Dronpro – vizualizace vs realita

3. května 2017

Naše provozovna se již pomalu „klube“ :). Originálně koncipovaná a luxusně zařízená,...

...celý článek »