Legislativa a pravidla létání pro drony 3 minuty čtení

Proč se vyplatí pojištění dronu?

30 dubna 2019

Nikča

No přece kvůli klidu v duši při trénování nových triků a taky proto, že byste se při “droní totálce” nemuseli doplatit za servis. Nemluvě o tom, když vám dron zahučí do vody – to máte po ptákách, nebo musíte investovat do nového dronu. Poradíme vám, jaké máte možnosti, když se vám s dronem stane nehoda, nebo se vám dočista ztratí. A navíc nejenom komerční dronaři pojištění dronu musí mít ze zákona.

Obsah článku

aktualizováno 5. 4. 2023

Havarijní pojištění dronu i pojištění odpovědnosti nabízí většina známých pojišťoven

Pojišťoven, které pamatují i na dronaře, najdete hned několik po pár sekundách na Googlu. Svůj program podobající se v principu pojištění najdete i u samotného výrobce dronů, na které se v DronPro specializujeme – u společnost DJI. Pokud máte rádi všechno hnedka teďka, můžete si sjednat pojištění dronu online u společnosti Renomia. Vyberete si variantu pojištění, zaplatíte pojistné a hned poté vám přijde pojistný certifikát a smlouva na zadaný e-mail. Pojištění tak hned platí a vy můžete vyrazit na pilotáž zase o něco klidnější. Podívejte se na naše video, které vás provede všemi možnostmi pojištění dronu.

Povinné pojištění dronu pro profíky a velké stroje

Pojištění dronu je nově povinné skoro pro všechny. Pojištění je pro vás povinné, pokud:  

  • Létáte v rámci komerčního provozu, tedy za úplatu.
  • Vlastníte bezpilotních stroj nad 20 kg.
  • Jste provozovatel dronu v rámci kategorie OPEN A2.
  • Jste provozovatel dronu v rámci kategorie OPEN A3 a vlastníte dron s MTOW nad 4 kg.
  • Jste provozovatel v kategorii SPECIFIC.

Pojištění se řídí nařízením Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 785/2004 ze dne 21. dubna 2004 o požadavcích na pojištění u leteckých dopravců a provozovatelů letadel v platném znění. Pokud spadáte do jedné ze skupin, musíte si ze zákona sjednat tzv. pojištění odpovědnosti pilota (pojištění pilota dronu je něco jako klasické pojištění odpovědnosti, ale speciálně zaměřené na drony), a to s následujícím limitem:

  • 750 000 SDR, což je zhruba 24 mil. Kč.

Registrace a test pilota jako podmínka pojištění: Vyzkoušejte si test nanečisto

Většina pojišťoven pojistí jen provozovatele dronů zaregistrované podle nové bezpilotní legislativy, která vstoupila v platnost 31.12.2020. Pokud ještě nemáte registraci, projděte si náš návod na registraci dronu krok za krokem. nebo si nanečisto vyzkoušejte kvíz pilotních znalostí, kde musíte správně zodpovědět 16/20 otázek.

VYZKOUŠET TEST

Havarijní pojištění dronu navíc je určitě také namístě, pokud vás stroj stál několik desetitisíců až statisíců, což je v případě profesionální výbavy pravidlem.

TIPU tzv. All-risk pojištění dronu aneb kombinace pojištění odpovědnosti a havarijního pojištění počítejte se spoluúčastí (obvykle kolem 10–30 %). All-risk pojištění pro nekomerční dronaře začíná na částce kolem 2 000 Kč, pro profíky na zhruba 7 200 Kč. All-risk pojištění může krýt i ztrátu, krádež nebo utopení dronu a počet pojistných událostí není většinou omezený, což je výhodou oproti programu od DJI, o kterém se dočtete níže.

Co kryje pojištění odpovědnosti pro drony a kolik stojí?

Pojištění odpovědnosti kryje škodu způsobenou vaší pilotáží dronu na cizím majetku a cenově startuje pro hobby piloty na zhruba 1 100 Kč s krytím do výše 1 mil. Kč. Profesionálové musí zalovit hlouběji v peněžence – u nich pojištění začíná na 6 500 Kč a kryje škodu až do výše cca 26 mil. Kč (příklad od ČSOB Pojišťovny).

Pozor: Pojišťovna vám škodu proplatí jen tehdy, pokud létáte v souladu s legislativou! I když hobby piloti se můžou držet méně striktních pravidel než komerční letci, jsou zkrátka místa, kde nemůžete létat za žádných okolnost z důvodu bezpečnost osob, majetku a životního prostředí. Myslete na to, že pokud chcete létat nad městy, v národních parcích nebo CHKO, potřebujete povolení od ÚCL,  aby vás pojišťovna nepřekvapila zamítnutím zaplacení škody.

TIPDoporučujeme se pojistit proti škodám na cizím majetku preventivně, i když létáte jenom pro radost.

Uložte si praktický tahák o pojištění dronů a třídách provozu

Pojištění dronu 2023 DronPro

“Pojištění” přímo od výrobce DJI

Pokud jste si vybrali dron DJI, jako nejchytřejší způsob “pojištění” se jeví služba DJI Care Refresh. Cena se vždy liší podle konkrétního modelu DJI (čím dražší dron, tím dražší pojištění). Např. pro nejlevnější dron ze stáje DJI – model Mavic Mini – stojí služba kolem 1090 Kč. Jde vlastně o rozšířenou záruku na principu 2 výměn poškozeného dronu za nový nebo zánovní kousek– 2x dron DJI rozbijete a 2x dostanete náhradní přímo od DJI. K tomu se ovšem váže další malý poplatek – 1. výměna vyjde na minimálně 40 EUR, 2. výměna na 49 EUR.

U tohoto druhu pojištění dlouho platilo, že bylo potřeba vyměnit kus za kus. Tedy přinést fyzicky původní rozbitý dron, za nějž jste obdrželi nový kus srovnatelné úrovně. Společnost DJI ale svůj program rozšířila o službu DJI Care Flyaway Coverage zaručující výměnu i v případě, že se původní dron prostě ztratí (uletí, utopí se). Ale pozor! Službu si v rámci svého programu DJI Care musíte aktivovat.

TIP

Jako "prodloužení" DJI Care Refresh slouží balíček DJI Care Refresh+, které vám přidá jednu výměnu navíc k dobru. 

Pro profesionální drony připravili v DJI speciální balíček DJI Enterprise Shield.

Platí pojištění dronu v zahraničí?

U pojištění u klasických pojišťoven si většinou můžete vybrat ze 2 variant: krytí pro ČR / SR a pro Evropu. Cooože, zítra vyrážíte do Thajska? – Tak to rychle zkontrolujte stránky droneregulations.info, kde najdete podrobnosti k místní legislativě a případnému dronímu pojištění.

Porovnali jsme, který typ pojištění se vám nejvíc vyplatí pro drony Mavic Mini a Mavic 2 Pro

Porovnání pojištění dronu Mavic 2 Pro

Porovnání pojištění dronu Mavic Mini

Potřebujete poradit? Obraťte se na nás, nebo si pročtěte více o pojištění dronů.

 

👋✈ #LetuZdar

Nikča

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 5/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Nikča
Specialistka na drony a zákaznickou péči

776 86 88 86 (Po–Pá 9–18h)

První 3 místa vyhrávááá.. spokojený klient. Přes to neletí dron! Hlídám cashflow a hlavně Alexe. Jsem hlava gangu :))

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma (nově i on-line) u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den