Slovník pojmů a FAQs 1 minuta čtení

Co je to maximální rychlost?

16 června 2023


Maximální rychlost dronu popisuje, jakou nejvyšší rychlostí je dron schopný letět v přímém směru. Používají se přitom různé jednotky rychlosti, nejčastěji m/s nebo km/h*. Přestože se jedná o zajímavý údaj, není to u klasických dronů vysloveně důležitý nebo rozhodující parametr. Důležitější je v této třídě spíše kvalitní stabilizace a plynulost záběru než maximální rychlost letu dronu.

Každopádně v rámci tréninku pilotních dovedností není od věci vyzkoušet si létání s dronem jeho maximální rychlostí (často možné v tzv. sportovním módu nebo sportovním režimu), aby pilot věděl, čeho je jeho stroj schopný. Ostatně může nastat i situace, kdy je nutné co nejrychleji zmizet ze scény!

*Přepočet nejčastějších jednotek rychlosti je vcelku jednoduchý. Pokud rychlost v km/h vydělíme koeficientem 3,6 dostaneme m/s a obráceně. Například maximální rychlost dronu DJI Mavic 3 Pro je 75,6 km/h, tedy 21 m/s.

Rychlost letu u klasických a závodních (FPV) dronů

Zatímco u klasických dronů se pohybuje maximální rychlost letu na úrovni třeba 15–⁠20 m/s (55–⁠75 km/h), hodně záleží na konkrétním modelu (DJI Mini 3 Pro / DJI Mavic 3 Pro), u FPV a závodních dronů se nejvyšší rychlost snadno přehoupne přes 100 km/h.

Starší dron DJI FPV létal až 140 km/h, novější „cinewoop“ DJI Avata dosahuje maximální rychlosti necelých 100 km/h.

Nejrychlejší závodní drony běžně létají v rozmezí rychlostí 100–⁠200 km/h, světový rekord pro kvadrokoptéru, zapsaný v Guinessově knize rekordů, činí dokonce 414 km/h!!! Zkuste si ale představit, nakolik náročné pak musí být ovládání dronu!

FPV DRony a závodní drony

Závodní drony a FPV drony

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 0/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma (nově i on-line) u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den