Slovník pojmů a FAQs 1 minuta čtení

Co je to polarizační filtr?

10 srpna 2023


Polarizační filtr je optický filtr, který slouží k ovlivnění polarizace světla, které skrz něj prochází. Je používaný pro dosažení konkrétních efektů a zlepšení kvality fotografií a videí. Polarizace světla se vztahuje k orientaci vlnění světla k osám filtru. Polarizační filtr propouští pouze světlo s určitou polarizací a blokuje světlo s odlišnou polarizací. Polarizační filtry typicky odstraňují odlesky na reflexních plochách (sklo, lakované plochy, vodní hladina), filtrují vzdušnou mlhu a pomáhají k dosažení sytějších a kontrastnějších obrazů.

Jaké jsou druhy polarizačních filtrů?

Existují 2 hlavní druhy polarizačních filtrů: lineární a cirkulární. Lineární polarizační filtry pracují pouze v jedné rovině, výsledek filtrace se tak může při různém naklonění kamery výrazně lišit. Naopak cirkulární polarizační filtry umožňují otáčet prvkem samotného filtru a takto detailně nastavit požadovaný účinek pro konkrétní scénu. Lineární polarizační filtry jsou jednodušší na použití, cirkulační zase poskytují větší kontrolu nad kvalitou a podobou výsledného snímku. Důležitá je také celková kvalita, která má vliv na obecné vlastnosti polarizačních filtrů.

K čemu jsou polarizační filtry?

Případně, kdy použít polarizační filtr? Tyto filtry se často používají ve fotografii a videu, včetně dronů, a to za různým účelem. Nejčastěji slouží k odstranění odlesků a odrazů na hladině vody nebo skle, zvýrazňují modrou barvu oblohy, pomáhají ke zvýšení kontrastu a dosažení sytějších barev. Slouží také k potlačení nepříznivých vlivů atmosférického mlhy. Fotografie nebo video budou s tímto filtrem plnější, více prokreslené. Zároveň je třeba upozornit, že polarizační filtr snižuje množství světla procházejícího dále do objektivu, proto je potřeba si rozmyslet kdy a jak fotit s polarizačním filtrem.

polarizační filtry FREEWELL

Dji-mavic-2-pro-a-snadno-vymenitelne-filtry

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 0/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den