Slovník pojmů a FAQs 1 minuta čtení

Co je to snímková frekvence?

5 června 2023


Snímková frekvence určuje počet snímků (obrazových rámečků) zaznamenaných kamerou za jednotku času. Jedná se o důležitý parametr při natáčení videa kamerou či dronem, protože přímo ovlivňuje, nakolik plynulý bude výsledný záznam. Obecně lze říct, že čím vyšší je snímková frekvence, tím plynulejší bude video. Zároveň platí, že záznam pořízený s vyšší snímkovou frekvencí bude vyžadovat více paměti a výkonu kamery nebo zařízení, které video zpracovává.

Jednotka snímkové frekvence a normy snímkové frekvence

Co je to FPS? Jedná se o jednotku snímkové frekvence, která definuje počet snímků pořízených za jednu sekundu, anglicky „Frames Per Second“, zkráceně „FPS/fps“. Snímková frekvence se při záznamu přizpůsobuje vysílacím normám používaných v daném regionu. V Evropě, kde se využívá TV vysílání s frekvencí 50 Hz, je za základní snímkovou frekvenci považována hodnota 25 fps. V USA (frekvence 60 Hz) to je obvykle 30 fps. Od tohoto základu se poté odvíjí používané násobky, které lze následně využít především pro tvorbu zpomalených záběrů.

Snímková frekvence – Evropa (50 Hz)

Snímková frekvence – USA (60 Hz)

Základní – 25 fps

Základní – 30 fps (výjimečně 24 fps)

Násobky* – 50 fps, 100 fps

Násobky – 60 fps / 120 fps

*ideální pro zpomalené záběry

 

Hodnota snímkové frekvence se tedy nevolí náhodně, ale vždy by měla respektovat používané normy v daném regionu a podle toho se přizpůsobit nejčastějšímu počtu zobrazení unikátních snímků za vteřinu, aby se případnou konverzí zbytečně nesnižovala kvalita videa.

akční kamery s vysokou snímkovou frekvencí

17252-akcni-kamera-dji-action-2-dual-screen-combo-zepredu

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 0/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den