Slovník pojmů a FAQs do 1 minuty

Co je to světelné znečištění?

5 června 2023


Světelné znečištění je jev, kdy nadměrné množství umělého, lidskou činností produkovaného světla, negativně ovlivňuje přirozené noční prostředí. Světelné znečištění má mnoho zdrojů od pouličního osvětlení přes reklamní panely, noční osvětlení sportovních stadionů, průmyslových a komerčních staveb až po další zdroje umělého světla.

Jak řešit světelné znečištění?

Pro minimalizaci světelného znečištění existují mnohé logicky odvoditelné postupy. Například vypínání nepotřebného osvětlení budov, měst a jiných objektů v noci, použití světelných zdrojů s nízkou intenzitou nebo nasměrování světelných paprsků pouze na potřebná místa tak, aby se omezilo jejich rozptýlení vzhůru a k nebi. Důležitou roli zde hrají legislativní pravidla a regulace, jako je omezení světelného znečištění v citlivých oblastech (přírodní rezervace, národní parky apod.) nebo požadavky na udržení rozumné intenzity nočního osvětlení v okolí měst.

Dopady světelného znečištění

Jedním z hlavních dopadů světelného znečištění je negativní vliv na noční život divoké zvěře pohybující se v blízkosti silných světelných zdrojů (města, továrny a jiné objekty). Světelné znečištění může ovlivnit také migraci zvěře a způsobit narušení celých ekosystémů.

Nepříjemné je vyšší světelné znečištění také pro filmaře a fotografy, zejména pokud chtějí zachytit noční krajinu či hvězdnou oblohu. Jedním z dopadů světelného znečištění jsou i omezené možnosti zkoumání vesmíru. I proto se staví velké observatoře vysoko v horách a dostatečně daleko od civilizace, tedy v místech, kde je nízké světelné znečištění.

kamery a senzory nejen pro drony

Drony připravené pro light show

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 0/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den