Slovník pojmů a FAQs do 1 minuty

Co je to viditelné spektrum?

26 dubna 2023


Viditelné spektrum označuje část elektromagnetického spektra, která je viditelná lidským okem. Jedná se o výseč mezi ultrafialovým zářením a infračerveným zářením, která obsahuje všechny barvy viditelného světla, tedy spektrální barvy (červená, žlutá, oranžová, zelená, modrozelená – azurová, modrá, fialová). Tato část se často označuje jako „viditelné barevné spektrum“ (viditelné světlo) a je využívána například v oblasti filmu, fotografie či fotogrammetrie.

Viditelné spektrum jako nástroj pro filmaře a fotografy

Viditelné spektrum je důležité pro fotografy a kameramany, kteří se snaží zachytit barvy a odstíny v reálném světě způsobem, jak je vnímá lidské oko. Vzhledem k tomu, že každá barva má jinou vlnovou délku, jsou fotoaparáty a kamery kalibrovány tak, aby zachytily všechny tyto barvy a dokázaly vytvořit co nejvěrnější obraz přirozený pro lidského diváka. Viditelné spektrum je důležité i v lékařských oborech, například v oftalmologii, kde se studuje zrak a jeho funkce.

Kromě viditelného světla existují také jiné části elektromagnetického spektra, které nejsou viditelné lidským okem, jako jsou ultrafialové záření, rentgenové nebo mikrovlnné záření. Tyto části spektra jsou využívány třeba v medicíně, v bezpečnostních technologiích nebo telekomunikacích.

natáčení a focení dronem

Natáčení z dronu často doplňuje pozemní technika

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 0/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den