Recenze a testy dronů a příslušenství 5 minut čtení

DJI Mini 3 – Unboxing, recenze a srovnání s Mini 2 a Mini 3 Pro

9 prosince 2022

Štěpán

Skladba a posloupnost produktové nabídky značky DJI je někdy poměrně zřejmá, podobně jako logika uvádění jednotlivých modelů na trh, případně jejich postupná generační obměna. Takto jsme se třeba nedávno dočkali levnější varianty vlajkové lodi v hobby segmentu Mavica 3 v podobě DJI Mavic 3 Classic. Podobnou cestou se aktuálně vydává i oblíbená řada DJI Mini, kdy po úvodním modelu Mini 3 Pro přichází jednoduše Mini 3!

Obsah článku

Efektivně zaplněná mezera v produktové řadě DJI Mini

Už v době představení nové generace malých dronů DJI s hmotností pod 250 g, řady Mini 3 Pro, si mohl kdekdo říct, že je nejen cenový, ale i technologický skok mezi touto novinkou a tehdy aktuální řadou DJI Mini 2 skoro až propastný! Dalo se proto očekávat, že se DJI dříve nebo později vytasí s dostupnější verzi této základní řady, která bude přímým následovníkem modelu DJI Mini 2. A přesně tak se děje právě teď, kdy přichází DJI Mini 3levnější a o určité fíčury „očesaná“ varianta oblíbeného a obdivovaného modelu DJI Mini 3 Pro. Příchod nové generace řady dronů DJI Mini přitom znamená ukončení výroby jeho předchůdce. Zbývá proto jen zvolat: „Král je mrtev (Mini 2), ať žije král (Mini 3)“!

Fešák Mini 3 za letu

Aby byla dostatečně uspokojena poptávka všech potenciálních kupců a začínajících pilotů, bude novinka DJI Mini 3 nabízena v mnohem větším počtu různě vybavených setů, než tomu je třeba u dražší verze DJI Mini 3 Pro. Tomu se ale budeme věnovat až na konci článku.

DJI Mini 3 – Unboxing a základní představení

V rámci našeho videopředstavení novinky DJI Mini 3 jsme měli k dispozici jeden z výchozích kitů, který obsahuje moderní dálkový ovladač DJI RC s integrovaným displejem, který dobře známe třeba od DJI Mini 3 Pro. Dostupné ale budou tyto drony i se starší a levnější variantou kontrolního rádia bez displeje.

Více o prémiovém ovladači DJI RC

Bližší představení a zhodnocení dálkového ovladače DJI RC najdete v samostatném článku.

Důležitější a zajímavější je samozřejmě samotný dron, který na nás už od prvního okamžiku působil jako jasný nástupce modelu Mini 2 vtělený do moderní konstrukce a struktury modelu Mini 3 Pro. Vzhledově proto DJI Mini 3 působí jako průsečík mezi právě těmito dvěma drony.

Fakticky to znamená, že třeba usazení kamery je řešené stejně jako u Mini 3 Pro. Můžete ji proto používat ve výchozí horizontální poloze (na plocho), nebo ji otočit vertikálně (na výšku). Toto je ideální konfigurace pro tvorbu videí pro sociální sítě. Neméně podstatným mezigeneračním vylepšením je, že můžete, díky nově řešenému gimbalu, naklápět kameru v mnohem větším rozsahu než u Mini 2. Zejména vzhůru k nebi.

Rozdíly mezi DJI Mini 3, DJI Mini 3 Pro a DJI Mini 2

Čím podstatným se tedy liší DJI Mini 3 od staršího a dražšího kousku DJI Mini 3 Pro? Předně to jsou senzory pro detekci překážek, které DJI Mini 3 Pro hlídají zepředu, zezadu, ale také zespodu. Zrovna v tomto místě ale musela ustoupit bezpečnost ceně, proto jsou u novinky Mini 3 na palubě přítomné jenom spodní, primárně přistávací senzory!

Mini 3 bez Active Track

Nepřítomnost senzorů pro aktivní vyhýbání se překážkám vedle jiného znamená, že dron DJI Mini 3 nebude vybaven funkcí Active Track pro sledování vybraných objektů.

Ostatní partie dronu jsou ale prakticky stejné. Identické je třeba umístění USB-C portu, který slouží k nabíjení, k připojení k počítači, k aktualizaci nebo ke stahovaní záznamu přímo z dronu. Vedle něj je tradičně slot pro Micro SD karty tak, jak jsme zvyklí.  

Příjemným funkčním rozšířením, které nabízí nejen novinka DJI Mini 3, ale bylo přítomné již u řady Mini 2 a u mnoha dalších dronů DJI, je funkce Quick Transfer. Pomoci ní lze napřímo propojit dron s chytrým telefonem a stáhnout si snadno a rychle uložená data v plné kvalitě, která můžete dále zpracovávat nebo sdílet. Chystáme pro vás tutoriál, jak na Quick Transfer.

DJI Mini 2 | How to Use QuickTransfer Mode

 

Rozdíly v délce letu a záznamu – DJI Mini 3, DJI Mini 3 Pro, DJI Mini 2

Srovnat a porovnat vedle sebe parametry všech 3 příbuzných dronů – DJI Mini 2, Mini 3 a Mini 3 Pro – je docela zajímavé. Nad stejnou hmotností všech tří kousků (249 g) není třeba kroutit hlavou, jelikož jde o snahu dostat se do kategorie C0, tedy pod 250 g. Fascinující je ale srovnání letových parametrů, které jsou, až na detaily, hóodně podobné!

Větší rozdíly najdeme snad jen v teoretické délce letu, kdy DJI Mini 2 nabízí 31 minut, Mini 3 Pro 34 minut a nové Mini 3 „rekordních“ 38 minut! Pokud byste do Mini 3 (Mini 3 Pro) vložili alternativní „vyspělejší baterii“, dostanete se teoreticky až k hodnotě 50 minut letu! Jenže… s touto baterií se jednak nevejdete do hmotnostního limitu „pod 250 g“ a hlavně, zmíněná větší baterie se na evropském trhu oficiálně ani neprodává! Škoda.

Srovnání DRONů Mini 2, Mini 3 a Mini 3 Pro

Trochu jiná je situace při porovnání palubního „kamerového vybavení“. I tady je jasná podobnost modelů DJI Mini 2 a Mini 3 s tím, že jim kvalitou, rozlišením a možnostmi „odskakuje“ Mini 3 Pro.

Fakticky mají všechny 3 drony CMOS čip, na tom se nic nemění. DJI Mini 2 a Mini 3 pracují shodně s rozlišením 12 MP. DJI Mini 3 Pro je zostuzuje nejen hodnotou 48 MP, ale také vyšší snímkovou frekvencí u 4K videa nebo plnějším datovým tokem.

Praha z dronu DJI Mini 3
Praha z dronu DJI Mini 3

Mezigenerační posun mezi Mini 2 a Mini 3 je i tak samozřejmě k nalezení, předně se odráží ve velikosti čipu (DJI Mini 2 – 1/2.3“ | DJI Mini 3 – 1/1.3“, *shodně s Mini 3 Pro). Velikost snímače je u obou kousků řady Mini 3 (Pro) o více jak 60 % větší (úhlopříčka čipu Mini 2 = 7,7 mm / úhlopříčka čipu Mini 3 = 12 mm).

Srovnání kamer DJI Mini 2, Mini 3 a Mini 3 Pro

 

Hrátky se standardy komunikace a vzájemná (ne)kompatibilita

Jedna zajímavá bonusová informace navíc, kterou vám nejspíš ne každý prozradí. Vlastníte-li nový ovladač DJI RC s integrovaným displejem, můžete ho vesele používat s drony DJI Mini 3 a Mini 3 Pro, se všemi kousky Mavic 3 a s modelem Air 2S. Tak je tomu i přesto, že poslední tři zmíněné drony tečou na datovém přenosu DJI OcuSync 3, zatímco Mini 3 si vystačí s protokolem DJI OcuSync 2. Stejně tak i starší DJI Mini 2.

Jenže! Ať budete dělat, co budete dělat, drony DJI Mini 2 s novým ovladačem vybaveným integrovaným displejem jednoduše nepropojíte! Je to vlastně docela smutné, ale taková je realita! DJI zde totiž jasně používá softwarový zámek, nic jiného. Pravdou ale zůstává, že DJI Mini 2 končí, tak nad tím nemusíme snad až tak moc naříkat.

Létání a porovnání – DJI Mini 3, DJI Mini 3 Pro, DJI Mini 2

Pokud vás zajímá, jak se s novinkou DJI Mini 3 létá, a především jak vypadá záznam pořízený jeho kamerou ve srovnání se záznamem z dronů DJI Mini 3 Pro a DJI Mini 2, mrkněte na Alexovo video. Případně si můžete stáhnout surové náhledy, které vám dáme rádi k dispozici.

DJI Mini 3 – PRVNÍ česká recenze DRONu

Stáhněte si RAW samples z DJI Mini 3

Najdete je tady: RAW záběry z Mini 3, Mini 3 Pro a Mini 2

DJI Mini 3 na 5 různých způsobů!

Konečně se dostáváme k bodu, který jsme zmínili v úvodu. DJI obvykle své drony nabízí v různých sestavách, v různých kitech. Nejinak tomu bude u Mini 3, kde je rozdílných kitů hned 5! Základem je možnost pořídit prakticky jen samotný dron bez ovladače. Jedná se o variantu, kterou nejlépe využije majitel staršího dronu, který je spokojený se svým ovladačem, pouze vymění stroj.

Další 4 možnosti představují dva páry odlišných setů, kdy si můžete vybrat dron DJI Mini 3 s jednodušším dálkovým ovladačem, nebo s novější verzí s displejem. Podobné to je v případě oblíbeného Fly More Comba (dohromady 3 baterie, nabíječka, vrtulky a brašna), které bude opět dostupné s jedním nebo s druhým ovladačem.

K tomu všemu si můžete samostatně pořídit rozšiřující sadu baterek, vrtulek a brašny, tedy DJI Fly More Kit, který je shodný pro Mini 3 Pro i pro Mini 3. Rozličných cest a kombinací je celá řada, snad se v tom ale zorientujete a vyberete si tu správnou sestavičku právě pro vás.

Varianty balíčků s dronem DJI Mini 3 a cenovky

  • DJI Mini 3 (pouze dron) – 12 990 Kč
  • DJI Mini 3 (základní RC) – 15 290 Kč
  • DJI Mini 3 (DJI RC) – 19 490 Kč
  • DJI Mini 3 Fly More Combo (základní RC) – 19 990 Kč
  • DJI Mini 3 Fly More Combo (DJI RC) – 24 490 Kč

👋✈ #LetuZdar

Štěpán 

Výhody

  • Skvělý startovací dron pro začátečníky
  • Nezklame ani zkušené piloty dronů
  • Skladný a skvělý na cesty
  • 5 různých sestav
  • Dlouhý flight time

Nevýhody

  • Nekompatibilní příslušenství s Mini 2, pokud chcete upgradovat na Mini 3
  • Horší přenosová technologie OcuSync 2.0

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 4.6364/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

S drony se seznámil před více jak 8 lety, kdy si pořídil první čínské hračky bez pokročilých systémů ovládání a snažil se s nimi sbírat své první letecké záběry s provizorně připevněnou kamerou. Pozdější zkušenost s moderními drony od DJI proto s oblibou popisuje jako přesednutí ze Škody 120 do nejnovějších aut prošpikovaných všemožnými jízdními asistenty.

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den