Slovník pojmů a FAQs 1 minuta čtení

Co je to barometr?

16 června 2023


Barometr, nebo také česky tlakoměr, je zařízení sloužící k měření atmosférického tlaku a zaznamenání jeho změn. Díky tomu nachází využití v meteorologii, kde můžeme podle změn tlaku odhadnout vývoj počasí, nebo také při měření nadmořské výšky. Funkce barometru vychází z pravidla, že se tlak vzduchu mění se změnou nadmořské výšky (klesá s rostoucí nadmořskou výškou a obráceně), proto poměrně spolehlivě určuje tuto hodnotu nebo její změny.

Využití barometrů u dronů

K čemu je tedy barometr u dronů? Na jedné straně je nutné přiznat, že se nejedná o zcela přesný a spolehlivý nástroj k určování výšky, jelikož se tlak vzduchu průběžně mění, zejména vlivem proměnlivosti počasí. Pro určení přesné nadmořské výšky na základě údajů z tlakoměru u dronů je nezbytná jeho pravidelná kalibrace. Proto se u dronů používá k určení polohy i nadmořské výšky primárně údaj získaný z GPS, nebo jiných systémů satelitní navigace.

Přítomnost barometru na palubě dronu přesto není bezvýznamná, jelikož může sloužit jako pojistné zařízení vhodné pro situace, kdy není signál ze satelitů GPS dostupný, případně pro chvíle, kdy je nutné zaznamenat okamžité drobné výkyvy ve výšce letu. Ideálním řešením je proto kombinace obou systémů – tedy drony s barometrem i s GPS stabilizací.  Díky této kombinaci se údaje z obou systémů měření navzájem doplňují, probíhá automatická kalibrace, výsledkem čehož je maximálně přesné měření nadmořské výšky za většiny myslitelných letových situací.

Využití tlakoměru u dronů rozhodně není bezvýznamné, častěji je ale najdeme u dražších, často profesionálních a průmyslových dronů.

dJI MATRICE 300 s barometrem

Výška nad zemí dronu podle barometru

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 0/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma (nově i on-line) u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den