Slovník pojmů a FAQs 1 minuta čtení

Co je to dolet dronu?

26 dubna 2023


Dolet dronu popisuje vzdálenost, na kterou lze řídit dron bez ztráty spojení s jeho ovladačem. Tento parametr závisí na celé řadě faktorů a liší se model od modelu. Nejlevnější drony, v podobě různých dětských hraček, mohou mít dolet v řádu desítek či stovek metrů, u dražších a pokročilejších hobby a profi dronů se dolet obvykle pohybuje v řádu kilometrů.

Jak daleko doletí dron záleží i na tom, kde zrovna létáte. Existují odlišné normy komunikace mezi dronem a jeho ovladačem platné pro USA a pro Evropu. V Americe je díky jiným pravidlům dolet dronů často dvojnásobný oproti evropským specifikacím.

Co ovlivňuje dolet dronu?

Dolet dronu, případně dosah signálu dronu, ovlivňuje, vedle technických specifikací samotného stroje a vysílače dronu, rovněž prostředí, ve kterém je dron provozován. Vliv mají povětrnostní podmínky, reliéf krajiny, překážky, jako jsou domy, les, ale třeba i rušení nebo hustota okolního signálu. Obecně lze říci, že v otevřené krajině bez překážek, sloupů vysokého napětí a hustého provozu WiFi sítí bude maximální dolet dronu větší než ve městě plném budov, zahlceném elektromagnetickým vysíláním všeho druhu. 

Jak prodloužit dolet dronu?

V technické rovině můžete docílit prodloužení doletu dronu různými doplňky, směrovači signálu pro ovladač dronu apod. (najdete v příslušenství pro drony).

Maximální dolet dronu vs legislativní limity a zdravý rozum

Faktický, případně výrobcem udávaný maximální dolet dronu je věcí jednou, bezpečné a uvědomělé létání s dronem věcí druhou. Respektive, jedno ze základních legislativních nařízení hovoří o provozu dronu na vzdálenost omezenou vizuálním kontaktem, odborně VLOS (Visual Line of Sight). Pilot by měl svůj dron vidět z místa, odkud jej ovládá, a to bez použití pomocných prostředků, jako je přenos obrazu z kamery dronu, brýle pro FPV apod.

drony na dronpro

Dron DJI Mavic 3 Pro a profi ovladač DJI RC Pro

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 0/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma (nově i on-line) u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den