Slovník pojmů a FAQs do 1 minuty

Co je to podvodní dron?

5 června 2023


Podvodní dron je specializovanou variantou tradičního „vzdušného dronu“, který se ale místo nad zemí pohybuje na vodní hladině, častěji spíše pod vodou. Podvodní dron je zařízením určeným zejména k průzkumu vodního prostředí. Podobně jako klasické drony se podvodní drony ovládají dálkově, a to buď pomocí kabelového propojení, nebo bezdrátově dálkovým ovladačem. Nezbytnou součástí je většinou kamerový systém a záznamové zařízení, stejně jako osvětlení snímané scény.

Podvodní drony se pod hladinou mohou pohybovat díky svému vodotěsnému tělu a pohonnému systému, který může využívat jednu i více hnacích a několik navigačních vrtulí – lodních šroubů. Díky odlišnostem vodního prostředí mohou podvodní drony vyžívat buď polohovatelné motory (vrtule), nebo různá navigační křidélka a klapky, které určují směr jejich pohybu.

K čemu je podvodní dron?

Podvodní drony se vyskytují i v hobby podobě, častější je ale jejich vědecké, případně vojenské využití. Uplatnění najdou zejména v oblastech jako je průzkum mořského dna, výzkum podmořských geologických útvarů, monitorování života pod vodou, změny vodních toků, různé potápěčské aktivity a další činnosti. Kromě toho lze podvodní drony využít i pro filmařské účely, dramatické i dokumentární.

SPECIÁLNÍ DRONY

Hledání odpadků na vodní hladině

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 0/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma (nově i on-line) u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den