Slovník pojmů a FAQs 1 minuta čtení

Co je to světelnost objektivu?

10 srpna 2023


Světelnost objektivu označuje jednu ze základních vlastností snímací soustavy každé kamery nebo fotoaparátu. Světelnost objektivu definuje hodnota clonového čísla, zapsáno jako číslo f/. Tato veličina udává, jaké množství světla projde objektivem.

Světelnost objektivu (clonové číslo) vyjadřuje poměr průměru clony (otvoru, který se reguluje množství světla) ku ohniskové vzdálenosti objektivu. Nižší hodnoty světelnosti znamenají větší průměr clony, a tedy i více světla, což umožňuje snímat ve slabém světle nebo dosáhnout menší hloubky ostrosti a naopak. Světelnost objektivu (clonové číslo) je základním parametrem každého objektivu.

Běžné a krajní hodnoty světelnosti objektivu u dronů

V případě dronů je světelnost také jedním z důležitých parametrů objektivu. Běžnými hodnotami je světelnosti objektivu f/2.8, ale i nižší. Například model DJI Mini 3 Pro dosahuje světelnosti objektivu f/1.7. Nižší světelnost objektivu u dronů je obvykle preferována, protože umožňuje lepší snímání za zhoršených světelných podmínek, jako je západ slunce nebo fotografování vnitřních prostor.

U mnoha dronů nižší a střední třídy je světelnost objektivu konstantní, pevně daná a expozice se upravuje pomocí rychlosti závěrky a citlivosti snímače (ISO), případně se používají externí ND filtry. Naopak dražší drony, modelově řada DJI Mavic 3 a výše, disponují samostatně nastavitelnou clonou. Konkrétně u modelu DJI Mavic 3 Classic je nejvyšší světelnost objektivu vyjádřena číslem f/2.8 a nejnižší světelnost objektivu clonovým číslem f/11.

K čemu je světelnost objektivu? Co ovlivňuje?

Hodnota světelnosti objektivu ovlivňuje expozici snímku (propustnost světla objektivem), následně také hloubku ostrosti a kvalitu obrazu. Vyšší světelnost znamená, že objektiv bude schopen zachytit více světla a poskytnout lepší snímky za špatných světelných podmínek. Nízké clonové číslo dále přináší nižší hloubku ostrosti, což je někdy žádané, jindy nikoliv. Třeba při záběrech krajiny je obvykle vyžadována větší hloubka ostrosti, prokreslená celá scéna, proto se využívá vyšší clonové číslo a delší čas expozice.

drony DJI s vysokou světelností objektivu

389641440-dji-action-2-makro-objektiv-v-praxi

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 0/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma (nově i on-line) u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den