Návody na létání a práci s dronem 9 minut čtení

Jak vybrat akční a outdoorovou kameru? 1. díl: Základní orientace na trhu a klíčové parametry

4 května 2022

Štěpán

Pokud se vám v hlavě urodí nápad pořídit si svou první akční kameru, pak nejspíš nebudete postupovat tak, že naběhnete do obchodu a vezmete si první kousek, který vám padne do oka. Ideální není ani cesta, kdy si koupíte tu nejlevnější sportovní kameru „na zkoušku“, ale ani opačný postup pořízení nejdražší a nejlepší outdoorové kamery s heslem „když už, tak už!“ Nebuďte lamy, nenechte se napálit, pojďte si tento krok promyslet společně s námi.

Obsah článku

Základní chyba – nekupujte akční kamery v Číně!

Člověk, který zatouží po vlastní akční kameře, se často v první chvílí lekne, když spatří ceny vyspělých značkových modelů jako je GoPro, DJI nebo Insta360. On se totiž jeden snadno uvede v omyl třeba jen kvůli přesvědčení, že jeho kamera v telefonu za pár tisíc také nenatáčí vůbec špatně, tak proč by měl za doplňkovou hračku vysolit částku okolo deseti tisíc korun, případně i více? Zejména, když AliExpress a řada jiných čínských e-shopů nabízí hromady různých kopií známých značek se zdánlivě parádními parametry za zlomek ceny originálu? V tomto bodě mi ale musíte věřit. Pár čínských „hraček“ jsem sám zkusil, neříkám že to vždy skončilo průšvihem, ale… Jak praví klasické přísloví: „Nejsem tak bohatý, abych si kupoval levné věci!“

Pravda je taková, že po pár podobných pokusech a při porovnání záznamu třeba z kamarádova „Goučka“ nebo DJI jen vytřeštíte oči a dojde vám, že poctivý vývoj, kvalitní optiku, hardware i software je jednoduše nutné zaplatit. Na druhou stranu, pokud si chcete jen občas natočit něco „do šuplíku“, vyzkoušet si tento obor, tak proč ne. Vývoj jde neustále dopředu, proto i mnohé čínské „kopie“ dokáží nabídnout solidní výstup, minimálně za příznivých světelných podmínek. Neznačkové akční kamery z Aliexpressu či z jiného čínského eshopu tak mohou za určitých okolností sloužit jako dobrý vstup do světa akčních kamer, na nějaké pokročilejší a kvalitnější záběry však raději rovnou zapomeňte. Přestože třeba společnost DJI je také čínským výrobcem, je třeba rozlišovat mezi "neznačkovými" výrobci a mezi firmami, které mohutně investují do vývoje nových technologií.

Niceboy Vega X Pro jako jedna z levnějších alternativ outdoorových kamer
Niceboy Vega X Pro jako jedna z levnějších alternativ outdoorových kamer

Podle čeho vybrat akční kameru?

Klíčové parametry akčních a outdoorových kamer

Pokud to myslíte s natáčením akční kamerou alespoň trochu vážně, ale nemáte s těmito hračkami žádné zkušenosti, pak je vhodné zorientovat se trochu na trhu, seznámit se s možnostmi či parametry a také si dobře promyslet, jakou akční kameru a pro jaký účel si chcete pořídit?

1)      Rozlišení, snímková frekvence a datový tok outdoorových kamer

Jedním z prvních parametrů, který na vás při výběru vhodné akční kamery vyskočí, bude nejspíš její rozlišení. 4K kamera je dnes sice „zlatý standard“, některé kusy dokáží pořídit záznam i s větším rozlišením, jiné, zejména některé maličké kapesní kamery, však ani na 4K nedosáhnou.

Společně s rozlišením bychom se ale měli soustředit i na hodnotu snímkové frekvence (FPS). Základní televizní normy jsou 25/30 fps. Pro lepší zachycení rychlého pohybu se hodí násobky těchto hodnot, 50 či 60 fps. Nabízí-li vybraná sportovní kamera ještě vyšší snímkovou frekvenci (100, 120 apod.) jedná se již o funkci určenou pro zachycení zpomalených záběrů, které jsou zejména u akčních sportů často dost působivé.

Pohled ze Sněžky akční kamerou
Pohled ze Sněžky akční kamerou

Snímková frekvence ale do značné míry souvisí i s rozlišením záznamu, jelikož vyšší hodnota FPS znamená i vyšší datovou náročnost, a tedy i vyšší zatížení procesoru. Proto se mnohdy vyšší snímkové frekvence pojí s nižším rozlišením. Jinak řečeno, zdaleka ne všechny akční kamery dokáží nabídnout frekvenci 120 fps při rozlišení 4K jako třeba DJI Action 2.

DJI Action 2 Dual screen combo

Třetím přidruženým parametrem je datový tok, případně formát, do kterého dokáže sportovní kamera natáčet. Ale to už se dostáváme dost hluboko. Každopádně obecná poučka říká, že čím větší datový tok, tím lépe (hodnota 130 Mbps u DJI Action 2 je již značně luxusní parametr). Pozor ale na objem výsledných dat, viz následující box.

Máte dostatečně výkonné vybavení pro úpravu 4K videí?

Samotné rozlišení 4K, vysoká snímková frekvence nebo ohromující datový tok nemusí být rozhodně zárukou úspěchu! S vyššími parametry záznamu roste i datový objem videí a také náročnost následného zpracování záznamu z akční kamery. Proto by se mohlo stát, a také se to často stává, že sice budete mít našlapanou kameru, záběry s hromadou detailů, následně ale zjistíte, že na jejich zpracování nestačí váš počítač! K zobrazení 4K videa rovněž potřebujete i takto vysoké rozlišení podporující monitor či televizi, což stále není samozřejmost.

2)      Stabilizace obrazu a vyrovnání horizontu outdoorových kamer

Mezi další milníky oboru akčních kamer patří stabilizace obrazu. Přestože jsou dnešní outdoorové kamery obvykle velice dobře stabilizované, i v tomto se samozřejmě najdou rozdíly. V posledních letech se u nejnovějších modelů akčních kamer výrobci předhání v co nejlepší stabilizaci, jedním z posledních trendů je přitom funkce vyrovnání horizontu.

DJI Pocket 2 je netradiční akční kamera, která především skvěle stabilizuje
DJI Pocket 2 je netradiční akční kamera, která především skvěle stabilizuje

I s tímto vylepšením je to ale často „něco za něco“. Na jedné straně je funkce vyrovnání horizontu skvělá pomůcka, například u outdoorová kamery na helmu jízdního kola, na straně druhé to sebou často nese potřebu výraznějšího oříznutí obrazu, a tedy menší úhel záběru, o němž bude řeč dále. Stupeň stabilizace si lze ale snadno uživatelsky nastavit a vybrat si tak, co vám nejlépe vyhovuje.

3)      Ochrana, odolnost a kamery do vody

Podstatné je také uvědomit si, nakolik je pro vás důležitá mechanická odolnost či vodotěsnost akční kamery. Tato otázka opět souvisí s účelem, místem a způsobem použití.

Na trhu jsou sportovní kamery, které jsou už samy o sobě slušně zabezpečené proti prachu, přiměřeně odolné proti nárazům či proti vodě. Nejedna lepší akční kamera se může pochlubit i jistým stupněm vodotěsnosti, obvykle v řádu několika metrů.

Chcete-li se potápět hlouběji, případně pokud chcete více zabezpečit svou akční kameru, která třeba ani není sama o sobě dostatečně chráněná, lze využít různá pouzdra, rámečky, nebo návleky. Tyto doplňky sportovních kamer pomohou zvýšit jejich odolnost a zpřístupní možnost filmování pod vodou i ve větších hloubkách.

DJI Action 2 Podvodní kryt do 45 metrů

4)      SD karta nebo vnitřní paměť u outdoorových kamer

Z praktického hlediska by se dalo poukázat i na fakt, že ne všechny akční kamery jsou vybaveny slotem pro paměťovou kartu, kterou lze jednoduše vyměnit nebo rozšířit. Poslední roky se totiž vybrané kompaktní kusy dodávají s integrovanou pamětí, kdy si lze kupříkladu vybrat přístroj s úložištěm velkým 32 GB nebo dražší disponující kapacitou 64 GB. Tak je tomu třeba u mini akční kamery Insta360 Go 2.

5)      Objektiv a úhel záběru akčních kamer

Zažitým zvykem a dnes již takřka samozřejmostí u akčních kamer je jejich široký úhel záběru, někdy až ultraširoký. S tím se téměř automaticky pojí pevná ohnisková vzdálenost. Zaostřovat proto není potřeba, jelikož širokoúhlé objektivy přirozeně disponují velkou hloubkou ostrosti. Nevýhodou může být, že se tyto kamery nehodí na focení či natáčení detailů – makro funkci zde nehledejte!

TIP

Respektive i makro záznamy je možné realizovat, kupříkladu s přídavným makro objektivem ke kameře DJI Action 2. Podobné příslušenství lze pořídit i k jiným akčním kamerám.

DJI Action 2: Makro objektiv akční kamery v praxi
DJI Action 2: Makro objektiv akční kamery v praxi

Stejně tak u outdoorových kamer nenajdete funkci ZOOM, tedy pouze digitální, rozhodně ne optický zoom. Každopádně širší úhel záběru akčních kamer se rozhodně hodí pro záběry typu POV (Point Of View – z pohledu aktéra). Rozumný širokoúhlý záběr má rozsah 120–130°, v podobném rozsahu vnímají svět i naše oči. Vyšší hodnoty lze považovat za superširoké záběry, například 155° (Ultrawide) u DJI Action 2.

S širokými, či extraširokými záběry jde ale ruku v ruce i různá míra optické deformace obrazu s efektem „rybího oka“. Tento jev je někdy chtěný a žádoucí, jindy je spíše na škodu. Proto lze u akčních kamer obvykle nastavit i menší úhel záběru, kde jsou linie rovnější, přirozenější. Vybrané modely vyspělých akčních kamer dokonce využívají sofistikované algoritmy, aby v daném režimu scénu co nejvíce vyrovnali (režim „Linear“ apod.).

Deformace obrazu širokoúhlým objektivem akční kamery

Deformace obrazu širokoúhlým objektivem outdoorové kamery

6)      Ovládání outdoorové kamery – displej, aplikace, hlas!

Dle velikosti, konstrukce a záměru výrobce jsou nebo nejsou akční kamery vybaveny vlastním displejem, případně více displeji, které usnadňují natáčení i ovládání sportovní kamery jako takové.  Oproti začátkům tohoto oboru a častému „natáčení na slepo“ je dnes situace výrazně růžovější.

Barevný displej s jemným rozlišením má skoro každá akční kamera, většinou je dotykový a k ovládání přístroje proto stačí minimum fyzických tlačítek. Vše podstatné se nastaví přes displej, klasické tlačítko pouze rozjede nebo zastaví záznam.

Každopádně i v tomto směru se akční kamery dost liší. Opět záleží na jejich velikosti, zaměření či vybavení. Snahou výrobců je dnes často nabídnout, vedle běžného zadního displeje, i přední kontrolní displej, ideální pro vlogování. Abyste zkrátka viděli, co natáčíte, díváte-li se do objektivu. Případně se tato možnost řeší různými doplňky nebo modulárními systémy.

Přední displej outdoorové kamery DJI Action 2 Dual Screen Combo

Podstatnou a v dnešní době skoro až nedílnou součástí akčních kamer bývá originální aplikace určená pro chytré telefony (GoPro Quik, DJI Mimo atd). Její pomocí lze sportovní kameru komfortně ovládat na dálku. Touto cestou také můžete obsah přímo ukládat do telefonu, upravovat ho, sdílet nebo třeba živě streamovat. Pro rychlé zpracování se rovněž hodí funkce zjednodušené mobilní střižny, kdy lze pořízený záznam přímo v telefonu poskládat, často za asistence umělé inteligence, a poté okamžitě sdílet dál do světa.

Zapomenout bychom neměli ani na takové speciality, jako je ovládání akční kamery hlasem. Mnohdy totiž stačí vyslovit definovaný příkaz a takto spustit, či ukončit záznam, aniž byste na svou outdoorovou kameru museli fyzicky sahat.

 

7)      Doplňkové možnosti záznamu akčních kamer (timelapse atd.)

S ovládáním a kontrolními aplikacemi úzce souvisí i další specifické možnosti a funkce záznamu sportovních kamer. Natáčení videa a pořizování fotografií v dnešní době často nestačí, proto se do akčních kamer postupně přidávají i další funkce záznamu. U fotografie to jsou třeba sekvenční snímky, noční foto nebo panorama. V rámci videa, nebo spíš někde na pomezí videa a fotografie, figurují funkce, jako je timelapse (časosběr), případně hyperlapse (zrychlený záběr) apod.

Pro někoho mohou být tyto rozšiřující funkce outdoorových kamer skoro až zbytečné, ostatní je rádi a kreativně využívají. Kupříkladu rychle po nebi putující mraky, zrychlený východ nebo západ slunce, do minuty zkomprimovaná cesta přes půl města… Toto jsou rozhodně zajímavé a atraktivní možnosti poskytující dostatek prostoru pro kreativní tvůrce.

Jak vybrat outdoorovou kameru – základní rozdělení a konkrétní tipy

1)      Mini akční kamery do ruky i do kapsy

Při snaze o sepsání základních rad pro pořízení outdoorové akční kamery by bylo skvělé si tyto přístroje roztřídit do jednotlivých skupin. Pravda je ale taková, že každá sportovní kamera je značně originální a každá by si zasloužila svou vlastní kategorii. Zkusme je ale orientačně roztřídit podle rozměru a přibližného cíle jejich použití.

Mezi mini akční kamery vhodné do města, do parku nebo na cesty patří třeba model Insta360 Go 2. Je to krásná mini kamera, která se nabíjí v pouzdře jako bezdrátová sluchátka, vejde se prakticky všude, disponuje kvalitní stabilizací, má ale jen omezenou vnitřní paměť a maximální rozlišení 1440p při snímkové frekvenci 50 fps.

 

Jiným zajímavým kouskem, ze skupiny spíše menších akčních kamer určených primárně pro vlogery, je DJI Pocket 2. Specifický koncept v podobě „ruční kamery“, která těží z přítomnosti mechanické stabilizace, tedy gimbalu. Díky této konstrukci je obraz skvěle stabilizovaný, zároveň je ale tato podoba akční kamery více zranitelná a méně mechanicky odolná než kusy s pevně usazeným objektivem.

 

2)      Plnohodnotné akční kamery do náročných podmínek

Ukázkovým etalonem druhé skupiny odolných akčních kamer, které vydrží nějaký ten pád, vodu, otřesy a mnoho dalšího, je klasika v podobě přístrojů GoPro Hero. Stále se sice jedná o malé a kompaktní přístroje, faktem ale zůstává, že se tyto kamery s každou další generací krůček za krůčkem zvětšují, jelikož se zlepšují jejich parametry, rostou jejich čočky, čipy či displeje.

Poměrně výrazným soupeřem osvědčené akční kamery GoPro jsou poslední roky outdoorové kamery DJI. Ofenzívu na tomto poli zahájil model DJI Osmo Action, který se vzhledem a základní konstrukcí kamerám GoPro hodně podobal. Oproti nim ale nabídl velký barevný displej na čelní straně a další dílčí vylepšení.

Nejnovější varianta od DJI, náležící mezi akční kamery, je model DJI Action 2. Tato outdoorová kamera nabízí špičkový hardware, skvělý obraz, ale také originální modulární konstrukci. Základem je menší, lehoučká, nárazuvzdorná a vodotěsná kostička obsahující samotnou kameru a nejdůležitější hardware. K ní se poté volitelně, pomocí magnetického spoje, připojuje bateriový blok nebo přídavná baterie s druhým displejem.

 

Výhody modulární koncepce využívají také sportovní kamery Insta360 OneR. Tato kamera se skládá ze 3 základních stavebních kamenů – z bateriové základny, displejového modulu a modulu se samotnou kamerou. Největší výhodou tohoto řešení je možnost měnit především kamerový modul, kdy lze volit širokoúhlý 4K objektiv, 1“ snímač se špičkovou optikou LEICA, ale také modul pro 360° natáčení.

3)      Speciální akční kamery se záběrem 360°

Třetí a poslední kategorií, kterou si můžeme stručně představit, představují speciální kamery určené pro „sférický“ záznam v rozsahu 360°. Technicky se obvykle jedná o přístroj s dvojicí protilehlých čoček, kdy každá pokrývá zorné pole 180°.  Výstupem 360° akčních kamer je obraz, s nímž lze různě hýbat již ve střižně, nebo jej můžete nechat v „plné parádě“ a dáte možnost svým divákům, aby si úhel pohledu natočili směrem, který je zajímá.

Mezi 360° akční kamery patří kupříkladu již zmíněný model Insta360 One R, pokud si tuto kameru pořídíte s příslušným 360° objektivem. Čistě a takřka výhradně pro 360° záběry je určena kamera Insta360 One X2. Zapomenout bychom neměli ani na klasiku GoPro, která v tomto segmentu nabízí model MAX.

 

Test outdoorových kamer a mnohem víc v příštích dílech

360° kamery jsou ale hodně specifickým oborem, kterému se budeme blíže věnovat v některém z dalších dílů. Příště se také blíže podíváme na výše jmenované menší či větší akční kamery a přidáme tipy, jak natáčet či fotit s outdoorovými kamerami. Těšte se i na test outdoorových kamer. 

 

👋✈ #LetuZdar

Štěpán 

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 5/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

S drony se seznámil před více jak 8 lety, kdy si pořídil první čínské hračky bez pokročilých systémů ovládání a snažil se s nimi sbírat své první letecké záběry s provizorně připevněnou kamerou. Pozdější zkušenost s moderními drony od DJI proto s oblibou popisuje jako přesednutí ze Škody 120 do nejnovějších aut prošpikovaných všemožnými jízdními asistenty.

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma (nově i on-line) u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den