Novinky ze světa dronů do 1 minuty

Bat Bot – dron nebo netopýr?

2 února 2017

Alex

Zatímco vývojáři létajících dronů zasvětili své úsilí zlepšování složitých technologií, na kterých je celé toto slibné průmyslové odvětví založeno, neustále překonávají jeden druhého a každý den přichází s novými nápady, inženýři Kalifornského technologického institutu spolu s předními vědci z Illinoiské univerzity se rozhodli jít jiným směrem, a sice čerpat inspiraci v přírodě. Zaměřili se na studium jednoho z nejlepších letců na světě – netopýra.

Výsledkem mnohaleté práce vědeckého týmu je létající biomimetický robot, jehož aerodynamické a letecké vlastnosti přímo imitují vlastnosti skutečných netopýrů. Aby se skeletická konstrukce křídel robota co nejvíce přiblížila svému přírodnímu vzoru, sestává z ultratenké silikonové membrány, jejíž tloušťka odpovídá zhruba polovině síly lidského vlasu. Rozpětí křídel robota je 45 cm a na rozdíl od křídel skutečných netopýrů, která se skládají ze 40ti kloubů, jsou tvořena klouby devíti. Každý kloub je vytištěn na 3D tiskárně, 5 z nich jsou individuálně řízené motory. „Kosti“ robota jsou vyrobené z karbonových vláken, jeho tělo měří od hlavy k ocasu necelých dvacet centimetrů a hmotnost celé konstrukce je 93 gramů. Robotický netopýr při letu mávne křídly až 10krát za vteřinu a svůj přírodní vzor tedy imituje nejen svou konstrukcí, ale i mrštností a způsobem letu.

Rozhodně se nejedná o první pokus o napodobení vlastností tohoto složitého tvora, je to ale určitě počin, který se zatím svému vzoru přiblížil nejvěrněji.

Vývojáři věří, že roboti využívající k pohybu vzduchem mávání křídel namísto rotorů, budou bezpečnější, cenově dostupnější a především mrštnější než tradiční drony. Možné využití vidí zejména v oblastech, které vyžadují extrémní přesnost letu, například v nemocničních prostorech, a ačkoliv Bat Bota čeká ještě dlouhá cesta, než se začne volně prohánět světem, je už nyní přinejmenším zajímavým kontrastem těžkopádných dronů a příslibem jejich konkurence.

 

👋✈ #LetuZdar

🐲 Drak_Alex

Štítky

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 0/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Alex
Specialista na drony a pravidla létání

776 86 88 86 (Po–Pá 9–18h)

Sonduju, analyzuju, vyhodnocuju a nikdy nepřestávám lovit! Svoje stopy zanechávám ve vzduchu a v onlinu. Jsem droní Gee :))

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den