Slovník pojmů a FAQs 1 minuta čtení

Co je to MTOW?

16 června 2023


MTOW (Maximum Take-Off Weight), neboli maximální vzletová hmotnost, je důležitý pojem a v mnoha případech také rozhodující parametr rozdělující dronypilotní třídy do jednotlivých skupin. Hodnota MTOW označuje rovněž maximální hmotnost, kterou může dosáhnout multikoptéra, aby byla zaručena požadovaná bezpečnost a stabilita letu. Tento údaj zahrnuje nejen samotný dron, ale také veškeré příslušenství, baterie, náklad, externí kamery nebo jiné snímače a další vybavení, které lze ke dronu připojit (kupříkladu světla, plováky, padákový bezpečnostní systém, ochranné rámy a mnoho dalšího).

MTOW – bezpečnostní i legislativní hranice

Hodnota maximální vzletové hmotnosti (MTOW) je významná i proto, že ovlivňuje mnoho aspektů letového výkonu dronu. V případě překročení maximální vzletové hmotnosti již nelze zaručit stabilní let a předvídatelné ovládání, tedy bezpečnost letu. MTOW je mnohdy také rozhodujícím parametrem s ohledem na dodržování předpisů a omezení týkajících se maximální hmotnosti dronů a jejich rozčlenění do různých kategorií.

V případě dělení multikoptér do hmotnostních kategorií na základě štítků C0–⁠C4 je vhodné myslet na skutečnost, že některé hmotností limity překročíte při použití jakéhokoliv příslušenství, aniž byste dosáhli hodnoty MTOW. Modelově drony DJI Mini 3 Pro váží 249 g včetně baterie, limit váhové kategorie C0 je rovných 250 g. Pokud tedy k tomuto dronu připojíte jakékoliv další příslušenství (například rozšířené přistávací nohy), dostáváte se již z třídy C0 do C1, kde platí odlišná pravidla.

MTOW a nosnost dronu

Příklad vysoké nosnosti dronu: Zemědělský „velikán“ DJI Agras T30 má základní hmotnost 26,4 kg, jeho maximální vzletová hmotnost (MTOW) je 76,5 Kg. Unese tedy přes 50 kg nákladu!

DJI AGRAS T30 s vysokou hodnotou MTOW

Hexakoptéra DJI Agras T30 kropí pole

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 0/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma (nově i on-line) u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den