Slovník pojmů a FAQs do 1 minuty

Co je to UV filtr?

26 dubna 2023


UV filtr je fotografický filtr, který se používá pro snížení dopadu ultrafialového záření na snímací zařízení, dnes nejčastěji obrazový senzor. UV záření může mít vliv na kvalitu obrazu výsledné fotografie nebo videa, zejména v místech s vysokou intenzitou slunečního záření. Například vysokohorské oblasti nebo pláže.

Druhy, síla a podoba UV filtrů

Existují různé druhy UV filtrů, ale i jejich rozdílné konstrukce. UV filtry se obvykle upevňují zvenku na objektiv fotoaparátu (na kameru dronu, nebo akční kamery). Na výběr může být různá síla UV filtru, která ovlivňuje množství UV záření procházející skrz filtr a dopadající na světelný senzor kamery, fotoaparátu.

Vedle základních UV filtrů existují i kombinované filtry, jako jsou například UV/CPL filtry, které spojují v jedno účinky UV filtru s polarizačním filtrem. Jejich pomocí lze zlepšit saturaci barev, kontrast, případně eliminovat odrazy na skle nebo vodní hladině.

Použití a praktický význam UV filtrů

Vzhlede k tomu, že jsou samotné objektivy fotoaparátů a kamer již z výroby obvykle opatřeny tenkou vrstvou UV filtru, není použití externích UV filtrů nezbytné. Řada fotografů, kameramanů nebo pilotů dronů ale externí UV filtry používá jako ochranu proti mechanickému poškození samotné čočky.

filtry pro drony

Sada-filtru-uv-nd-a-cpl-pro-dji-air-2

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 0/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den