Slovník pojmů a FAQs do 1 minuty

Co je to variometr?

10 srpna 2023


Variometr je zařízení, které slouží k měření vertikální rychlosti letu letadla nebo dronu. Hlavní funkcí variometru je indikovat změnu rychlosti stoupání či klesání. Variometr zaznamenává vztlakové síly působící na letadlo nebo dron a na základě tohoto údaje určuje, zda letoun (dron) stoupá, klesá, nebo udržuje konstantní výšku.

K čemu je variometr?

Indikace změny rychlosti letu probíhá obvykle pomocí analogového nebo digitálního ukazatele na palubní desce letadla nebo na ovladači dronu. Na tomto ukazateli se zobrazuje rychlost, jakou letadlo nebo dron získává, či naopak ztrácí výšku za určitý časový úsek. Nejčastěji se změna výšky udává v metrech za sekundu (m/s) nebo stopách za minutu (ft/min). Pokud je ukazatel variometru na nule, letadlo nebo dron udržuje konstantní výšku. Pokud je ukazatel nad nulou, dron stoupá, a pokud je ukazatel pod nulou, dron klesá.

Měření vertikální rychlosti letu u dronu se určuje pomocí variometru, který je běžnou součástí jeho palubní elektroniky – řídicí jednotky dronu. Dron je vybaven různými senzory, včetně akcelerometru, který měří zrychlení, a deklinometru, který měří úhel náklonu. Na základě dat z těchto senzorů dron určuje změnu rychlosti letu a následně toto měření zobrazuje na palubní desce nebo přenáší do ovládacího zařízení pilota. Tímto způsobem může pilot sledovat výsledky měření vertikálního letu dronu a případně dané situaci přizpůsobit své letové manévry.

drony DJI s variometrem

Dron DJI FPV v noci

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 0/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den