Slovník pojmů a FAQs 1 minuta čtení

Co je to VTOL?

5 června 2023


Letadla nebo také drony typu VTOL jsou speciálním druhem letounu, který startuje a přistává kolmo k zemi (nepotřebuje startovací dráhu), ve vzduchu se ale obvykle pohybuje jako klasické letadlo. VTOL letouny se mohou vznášet na místě, díky čemuž jsou schopné přistát na značně omezené ploše, ve vzduchu pak snadno překonají delší vzdálenosti.

Co je to Vertical Take-Off and Landing?

Jedná se o výraz stojící za zkratkou „VTOL“, která v českém překladu značí „Vertikální vzlet a přistání.“

Podoby letounů typu VTOL

Letadla s vertikálním vzletem a přistáním (VTOL) mohou mít různou konstrukci a podobu. Jednou z možností je letoun typu „křídlo“, který se při startu nebo přistání otočí kolmo k zemi, startuje přímo vzhůru a za letu se překlápí do vodorovné polohy. Druhou možností jsou stroje, u kterých zůstává tělo víceméně v jedné stabilní poloze, natáčí se naopak jejich motory s vrtulemi. Existují zároveň i různé hybridní konstrukce, které se natáčejí jen částečně a využívají různého tahu vrtulí, případně modely s jednou sadou vrtulí pro start a přistání a druhou pro dopředný pohyb.

Letouny typu VTOL (eVTOL) se pomalu hlásí o slovo také v oblasti individuální dopravy osob.

Výhody letounů typu VTOL

Letouny typu VTOL mají mnoho výhod, jelikož si obecně berou to nejlepší ze světa dronů i letadel. Opakovaně připomínanou výhodou jsou minimální nároky na místo startu a přistání a zároveň vysoká rychlost a efektivita letu díky využití křídel. Drony typu VTOL se proto skvěle hodí třeba pro snímkování rozsáhlých ploch, které dokáží pokrýt za zlomek času oproti běžnému dronu. Nevýhodou je složitější konstrukce a obecně i vyšší cena. Podívejte se, jak jsme s VTOL dronem pomáhali snímat krajinu na školení pro Univerzitu Karlovu.

VTOL DRONY A KŘÍDLA

VTOL dron Atmos ikona

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 1/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den