Ze zákulisí světa dronů 2 minuty čtení

Prolétli jsme dron za milion: VTOL Atmos Marlyn s multispektrální kamerou MicaSense Altum

29 dubna 2021

Alex

K VTOL dronu Atmos Marlyn jsme se dostali při školení pro Univerzitu Karlovu a náš „batůžek“ s dronem a multispektrální kamerou pro monitorování kůrovce atakoval svou hodnotou 1 milion korun. Mrkněte, co VTOL dron umí!

Obsah článku

Co je to VTOL dron?

Zkratka VTOL znamená Vertical Take-Off and Landing a typickým zástupcem VTOL letounu je helikoptéra – umí vertikálně odstartovat z jednoho bodu a umí se na místě i vznášet. Když hovoříme o VTOL dronu, jde o bezpilotní letoun, který je schopen vertikálního vzletu v podstatě z místa nebo s krátkou startovací drahou, ale během letu se už chová jako křídlo = plachtí. VTOL drony se proto hodí, když potřebujete zmapovat nebo dronařsky řečeno „nalétat“ rozsáhlejší území, které byste s klasickým kopterem obsáhli za mnohem delší letovou dobou a s větším množstvím startů a přistání. Lídrem kategorie VTOL dronů a hybridních dronů, které právě kombinují přednosti kopterů a křídel, je společnost Atmos UAV, kdy nám na start dronu stačí perimetr 5 metrů oproti klasickým křídlům, kdy bychom potřebovali 20násobek.

Unboxing VTOL dronu Atmos Marlyn

Celou zkušební VTOL „protikůrovcovou“ misi kontrolujeme podle Atmosího checklistu, abychom na nic nezapomněli. Jako první vybalujeme největší středovou část dronu a 2 boční křídla. Tělo a křídla spojíme pomocí propojovacích tyček, tyčky vždy zasouváme nejprve do křídla. Jdeme na to s citem a napojíme, až uslyšíme cvaknutí. Poté otevřeme krytku na těle dronu, kam zacvakneme 2 baterie v libovolném pořadí. Nakonec u obou baterek zacvakněte horní pojistku.

Pokračujeme párováním s ovladačem a v horizontální poloze kalibrací sunshine senzoru na vršku dronu – k tomu budete potřebovat parťáka. Jakmile se rozsvítí modrá dioda, je zkalibrováno. Dron zase obrátíme čumákem nahoru do vertikální pozice pro start. Následuje test motoru a vrtulí a startujeméééé!

Stoupáme s VTOL dronem do výšky 70 m

Stoupáme až do výšky 70 m, kde jsme svědky toho slibovaného kouzla – Atmos Marlyn se překlopí do horizontální polohy vystoupá ještě do 100 m a začíná se chovat jako křídlo. Hned poté už letí nad první zadanou linii, kterou chceme nasnímat. Za 14 minut nasnímá námi zadaných 0,23 km2.

A je tu návrat domů na home point. Atmos přiletí nad home point a v 70 metrech se zase překlopí do horizontálu. Sestoupá do 20 m, kde čeká na pokyn operátora. Přepínáme kniplem na manuální ovládání a Atmos se začne chovat jako klasická DJI kvadrokoptéra. Přistáváme. Ukončíme let a jakmile dostaneme „povolení“ od aplikace, můžeme vyndat baterky a začít pracovat s daty.

Post-processing dat z VTOL dronu

Při práci s daty je důležité zálohovat a zároveň opatřit každý snímek vlastním geo-tagem s centimetrovou přesností, abychom z pořízených snímků mohli složit 2D mapu neboli orthofoto mapu a mohli se případně nad jakékoliv „nalétané“ místo vrátit. Ve videu pracujeme se software pro drony Agisoft Metashape, což je profesionální software pro fotogrammetrii a zpracování digitálních leteckých snímků.

A teď je čas, aby si to samé vyzkoušeli UKáčka 😊 Příště v Atmosem vlítneme na ostrou akci a posvítíme si na spoušť, co páchá na našich lesích kůrovec. Atmos Marlyn s multispektrální kamerou se totiž nejlépe převede na misích ze zemědělství a lesnictví.

 

👋✈ #LetuZdar

🐲 Drak_Alex

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 3/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Alex
Specialista na drony a pravidla létání

776 86 88 86 (Po–Pá 9–18h)

Sonduju, analyzuju, vyhodnocuju a nikdy nepřestávám lovit! Svoje stopy zanechávám ve vzduchu a v onlinu. Jsem droní Gee :))

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma (nově i on-line) u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den