Drony v zemědělství a lesnictví

Dnes už zemědělství není jen o traktorech a holínkách, ale i o moderních technologiích, které pomáhají k větším výnosům a zároveň chrání životní prostředí. Přečtěte si, jak vám drony pomohou odhalit přehnojená nebo vysušená místa na poli.

Dnes už zemědělství není jen o traktorech a holínkách, ale i o moderních technologiích, které pomáhají k větším výnosům a zároveň chrání životní prostředí. Přečtěte si, jak vám drony pomohou odhalit přehnojená nebo vysušená místa na poli.

Jak se daří plodinám?

Mezi běžná měření, které provádí dron, patří multispektrální analýza, kde sledujeme třeba zdravotní stav rostlin nebo rozlišení vegetačních svahů. S termokamerou jsme také schopni zjistit tzv. water stress index u rostlin. Ve všech případech zmapujeme danou oblast, zanalyzujeme data ve specializovaném programu a zemědělec je aplikuje do řídicích jednotek samotných traktorů. Následné hnojení a postřiky jsou tak řízeny dle aktuální potřeby a zemědělci ušetří náklady na plošné zásahy.

Vhodná technika:

Drony v zemědělství | DronPro.cz

Senoseč bez zraněných zvířat

Drony využijete i při senoseči – pomocí termokamery najdeme srnčata schována v polích. Běžné metody, jako je hon se psy, není tolik efektivní a i vycvičení psi nemusí zavětřit všechna srnčata, která se na daném území nachází. S termokamerou je to velice jednoduché - srnčata v poli vidíme jako svíticí body na displeji, a tím se i výrazně sníží doba prohlídky jednotlivých polí.

Vhodná technika:

Drony v zemědělství - senoseč | služby DronPro.cz

Dron se v lese neztratí

V lesnictví patří mezi největší problémy posledních let kůrovec. A strom napadený kůrovcem se pozná nejlépe z výšky pravidelným monitorováním. Pokud se narazilo na “mrtvý” strom u dřívějších metodik, správa lesů nechala vykácet kolem takového stromu okruh 50 m, což bylo ve výsledku dost neefektivní. V případě pravidelného monitorování s dronem jsme schopni zjistit, které stromy jsou nakažené a jakým způsobem se nákaza šíří. Monitorujeme také mnohem větší oblasti a běžně nepřístupná místa oproti pozemním průzkumům. Na jeden let jsme schopni zmapovat až 500 ha za 90 minut.

Vhodná technika:

 

Drony v zemědělství - eBee X | služby DronPro.cz

Jak při sběru dat v zemědělství a lesnictví postupujeme

  1. Předletová příprava | DronPro.cz II Předletová příprava
  2. Žádost o povolení | DronPro.cz III Povolení od ÚCL
  3. Naplánování mise | DronPro.cz II Naplánování mise
  4. Natáčení | DronPro.cz Sběr dat
  5. Postprodukce | služby DronPro.cz Vyhodnocení dat

Koukněte se na naše ukázky

Vaše nejčastější otázky

Jak přesně pomáháte s drony v zemědělství?

Nálety zemědělské plochy probíhají buď s kopterem, nebo v případě velké rozlohy s křídlem. U kopteru využíváme spojení M600 Pro a multispektrální kameru RedEdge Altum a termokameru Wiris 2nd gen / Pro. U křídel využíváme Parrot Disco Pro AG nebo eBee X společně s multispektrální kamerou MicaSense RedEdge-MX. Pro samotné plánování letu využíváme aplikaci v případě M600 Pro a Parrot Disco Pro AG Pix4D Capture nebo UgCS. U křídla eBee SQ využíváme aplikace eMotion AG.

Jak přesně probíhá hledání srnčat při senoseči?

Používáme dron DJI Matrice 200 series + kameru Zenmuse XT2, případně nákladnější kombinaci DJI M600 Pro + Ronin MX + Wiris 2nd gen / Pro. Pro menší územní celky si ale vystačíme i s DJI Mavic 2 Enterprise DUAL.

Jak přesně pomáhá monitoring lesů a kůrovce?

Můžeme použít širokou plejádu dronů a senzorů. Pro menší rozlohy a v RGB spektru využíváme koptery, např. Phantom 4 Advanced nebo Phantom 4 Pro, kde rozloha na jeden nálet činí jednotky hektarů. V případě větších rozloh využíváme křídel eBee / Parrot. Křídlo zvládne i několik stovek hektarů za zlomek počtu náletů oproti koptrům. Konkrétně eBee Classic zvládne za jeden nálet 140 ha, v případě eBee X zvládne za jeden nálet zmonitorovat s extended baterií až 500 ha. V postprocesu se vytvoří celková mapa, která se skládá ze samotných fotografií pořízených z dronu. Následuje detekce korun stromů, eliminace stínů, zvolení vhodných prediktorů NDVI a automatická detekce napadených stromů. Celý proces zefektivňuje správu samotného lesa a optimalizuje náklady firmám, které dříve musely využívat větší počet lidí jak na průzkum lesa, tak na samotné kácení, které navíc bylo neefektivní.

Těšíme se na spolupráci s vámi

Nezávazná poptávka

Nabídka našich dalších služeb

Školení

Od pilotních základů po profi licenci

Zobrazit volné termíny

Půjčovna a prodej

K vybraným modelům školení zdarma

Servis

Spolehněte se na nás

Pojištění

Zařídíme pojištění dronu

Natáčení a focení

Vybereme nejvhodnější stroj a pořídíme dechberoucí záběry

Workshopy a firemní akce

Pobavte s drony své zaměstnance a partnery

Potřebujete poradit?

Zavolejte nám

776 86 88 86

(Po–Pá 9–18h)

Nikča

Specialistka na drony a péči o zákazníky