Inspirace pro létání s dronem 3 minuty čtení

Jak najít ztracený dron? Vsaďte na GPS lokátor

11 července 2017

Alex

Ačkoliv svůj dron jistě velmi dobře znáte a plně mu důvěřujete, není od věci brát v potaz všechna možná rizika a předem se na ně připravit. A protože právě ztráta dronu, což je pro mnohé značná investice, patří mezi ty nejděsivější noční můry pilotů, rozhodli jsme se pro vás vybrat tři nejpopulárnější GPS lokátory a nastínit vám jejich přednosti. Jak tedy lokalizovat dron a určit jeho polohu?

Obsah článku

Dron na špacíru – když se copter ztratí

Patříte-li mezi šťastlivce, kteří „syndrom splašeného dronu“ doposud nepoznali, vězte, že nejeden pilot už této nepříjemné situaci čelil. Pátrání po přesných příčinách těchto incidentů přenecháváme vývojářům, víme však, že mohou být vyvolány elektromagnetickým rušením, při létání s méně kvalitními stroji mnohdy jen ztrátou spojení, chybnou aktualizací firmwaru nebo softwarovou závadou. Dron v takových případech přestává reagovat na povely, spontánně vám mizí z dohledu – a často i ze života. Ale nezoufejte, existuje způsob, jak jej zase najít :).

Integrované sledovací funkce – proč to nestačí?

Rozhodně stojí za zmínku, že většina moderních multikoptér spolupracuje se sledovacími funkcemi, které vývojáři integrují přímo do mobilních aplikací (například Find My Drone od DJI). Tyto vychytávky však zpravidla informují pouze o aktuální a poslední zaznamenané pozici dronu, přijdou tedy vhod spíše při jeho havárii, kdy místo, na němž došlo ke kolizi, rovná se přibližnému místu dopadu. Po ztrátě signálu a „zmizení z radaru“ už jej stopovat nedokážou, problém FlyAway tedy neřeší. A právě pro tento případ je vhodná instalace GPS lokátoru.

Jak najít ztracený dron pomocí funkce Find My Drone

V případě ztráty dronu, můžeme využít funkci Find My Drone, která je schopna lokalizovat dron podle poslední pozice GPS.

  1. Klikneme si v aplikaci do map a můžeme spustit funkci Find My Drone.
  2. Pokud DJI RC připojíme na hotspot telefonu, bude se ukazovat i naše pozice.
  3. Na ovladači DJI RC stáhneme na displeji lištu svisle dolů (tak jako to známe na telefonu) a zvolíme možnost připojení k Wi-Fi.
  4. Podržením Wi-Fi ikony si vybereme zařízení –⁠ náš telefon –⁠ a připojíme se. Internetem získáme i naši polohu a tím uvidíme, jak daleko reálně od dronu jsme.

Mějte na paměti, že poloha dronu je určena pouze pomocí GPS modulu, takže může mít cca 2–⁠3 m odchylku. V tom nám pomůže funkce Start Flashing and Beeping a pokud dron při pádu nebo přistání zůstal zapnutý, spustí se zvukový a světelný alarm, abychom dron lépe našli. 

Jak lze lokalizovat dron?

Ztracený dron, který už nemůžeme najít pomocí funkce Find My Drone, musíte lokalizovat jinak, a to GPS lokátorem. A jak externí GPS lokátor vybrat? Měl by být malý, lehký a „dronefriendly“ – v českých e-shopech je buď separátně vedena kategorie GPS lokátorů pro „drony“, anebo je vhodnost zařízení k takto specifickému využití uvedena v popisu produktu. Pokud si čímkoliv nejste jisti, neváhejte se obrátit na prodejce, potřebné informace vám ochotně poskytne. Jaké jsou příklady vhodných GPS lokátorů k určení polohy dronu? 

Univerzální GPS lokátor TRACKIMO pro snadnou lokalizaci dronu

Trackimo je vysoce přesný GPS lokátor s rozměry 47 x 40 x 17 mm (šířka x výška x délka) a hmotností 42 gramů. K lokalizování využívá signál GPS a GSM, má celosvětové pokrytí a umožňuje sledování dronu v reálném čase skrze mobilní aplikaci (Android, iOS) i webové rozhraní. Lokátor je od dodavatele vybaven vlastní SIM kartou s ročním předplatným a protože v ČR pracuje v rámci roamingu, nemusíte řešit sílu signálu operátora v daném prostředí – Trackimo se automaticky přepíná na ten nejlepší. Součástí balení je voděodolné silikonové pouzdro, svůj dron tak můžete vystopovat i po nešťastném střetu s vodním živlem. Trackimo lze užívat se všemi typy multikoptér. A protože disponuje spoustou praktických funkcí, najdete pro něj uplatnění i mimo vzdušný prostor.

Letový logger FLYTREX LIVE 3G a lokalizace dronu

Tento výkonný letový logger váží cca 31 g a měří 48 x 45 x 11 mm. Spojuje se s vámi prostřednictvím sítě 3G. Kromě GPS sledování v reálném čase umožňuje také on-line přenos a zápis letových dat. Mobilní aplikace s integrovanou Google Maps podporuje operační systémy Android i iOS. Flytrex je kompatibilní s multikoptérami DJI Inspire 1, DJI Phantom 2, DJI Phantom 3, Yuneec Q500, Q500+ a dalšími drony vybavenými řídící jednotkou Wookong nebo A2. Pozor, pro připojení je třeba přikoupit správnou kabelovou redukci :).

Pozor!

V listopadu 2021 3G síť skončila ve prospěch pokročilejších technologií LTE a 5G.

Vysoce přesný Helmer LK 505 najde váš zatoulaný dron

Helmer LK 505 pracuje s GSM SIM kartou a k přenosu dat využívá mobilní síť. Kromě přesných souřadnic vám zasílá také odkaz na Google Maps s vyznačenou pozicí vašeho dronu. Sms zprávu si „vyvoláváte“ jednoduchým prozvoněním lokátoru. Zařízení umožňuje lokální uzamknutí Geo-Fence. V případě ztráty signálu zasílá sms s poslední známou pozicí a upozorní vás při nízké zbývající kapacitě baterie. Hmotnost tohoto zařízení je 50 g, jeho rozměry nepřevyšují 46 x 64 x 17 mm. Stejně jako Trackimo jej lze využívat se všemi typy multikoptér.

Protože nyní víte, že ztráta dronu nemusí být definitivní, jste při létání zas o trochu svobodnější. Tak užívejte nebeských výšin, Dronpro tým přeje šťastný let :).

Používáte jiná GPS zařízení? Navštivte náš facebook a podělte se o své zkušenosti s ostatními dronaři. DJI experti DRONPRO – novinky ze světa dronů, tipy pro piloty, informace o akcích a workshopech.

👋✈ #LetuZdar

🐲 Drak_Alex

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 5/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Alex
Specialista na drony a pravidla létání

776 86 88 86 (Po–Pá 9–18h)

Sonduju, analyzuju, vyhodnocuju a nikdy nepřestávám lovit! Svoje stopy zanechávám ve vzduchu a v onlinu. Jsem droní Gee :))

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den