Inspirace pro létání s dronem 3 minuty čtení

Nejlepší aplikace na počasí pro drony a jejich piloty

2 listopadu 2021

Anička

správné předletové přípravě patří i kontrola předpovědi počasí a vyhodnocení možných rizik. To nejmenší, co se může stát, je, že vám dron, který není úplně stavěný do drsnějších podmínek, zmokne, v nejhorším způsobíte pádem dronu, se kterým si nepěkně pohrály povětrnostní vlivy, škodu na zdraví a na majetku. Mrkněte se proto na přehled nejlepších aplikací, se kterými získáte tu nejpřesnější předpověď počasí.

Obsah článku

Základní aplikace pro předpověď počasí, které používáme v DronPro

Chcete si při zkoumání výhledu počasí připadat jako Alena Zárybnická nebo Ján Zákopčaník? Pak využijte záběry z družic a meteoradarů na portálu ČHMÚ v systému Aladin nebo stejnojmennou mobilní aplikaci. Ta bere vedle modelu Aladin data z krátkodobých předpovědí, textových předpovědí korigovaných meteorologem a radarových údajů. Uvidíte, zda se se do vaší letové zóny chystá bouřka, silný vítr, nebo naopak budou podmínky ideální. K dispozici je také aplikace ČHMÚ+, která navíc přidává hydrologické informace, riziko přívalové povodně, informace o kvalitě ovzduší a další ukazatele pro fajnšmekry. S tou ovšem nemáme zkušenosti a není příliš dobře hodnocená.

Aladin - předpověď počasí nejen pro drony

Legendární je i aplikace Windy vyvinutá Ivo Lukačovičem ze Seznamu, který sám letá a mj. vlastní i pražské letiště Točná. Vedle větru, který dal aplikaci název, můžete sledovat i další meteorologické jevy, jako je déšť a bouřky, poryvy, mraky, vlny... Je tak spolehlivý, že ho používají i námořníci, paraglidisté nebo záchranáři. Aplikace je zdarma a bez reklam, ještě přesnější a aktuálnější předpověď ale získáte, když se přihlásíte do Windy Premium.

Windy skvělá aplikace pro drony a předpověď počasí

Praktická je také aplikace YR od Norského meteorologického ústavu, která patří k těm nejpřesnějším a zároveň nejintuitivnějším na ovládání. Stačí zadat lokaci, kde se zrovna nacházíte, a uvidíte jednoduchý dashboard, ze kterého se pak můžete prokliknout na různé grafy a mapy srážek. 

YR aplikace na počasí nejen pro drony

TIP

Vždy prozkoumejte data z více zdrojů, abyste měli co největší jistotu. S kombinací těchto 3 výše byste neměli vlétnout do žádného maléru.

Bonusová appka na Kp-index

Z různých meteorologických hodnot je důležitý i Kp-index – hodnota el. mag. aktivity na slunci. Ta totiž ovlivňuje kompas v dronu, který když vysadí, vysadí i poziční systémy a dron může "uletět", kam nechcete. Sluneční činnost se hodnotí na stupnici od 0 (klid) do 9 (velká sluneční bouře) a pro létání je obvykle bezpečná hodnota pod 3 resp. 4. Čím vyšší je Kp-index, tím je pravděpodobnější, že zámek GPS bude zlobit. Pro sledování aktuálního KP-indexu doporučujeme stránky amerického vládního Space Weather Prediction Center nebo UAV Forecast

Nejlepší aplikace na počasí pro Android

Meteor Meteoradar

Nejstahovanější aplikací pro Android je aktuálně Meteor od české vývojářské společnosti Androworks. Můžete s ní sledovat dešťové srážky na území ČR skrze data od Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na podkladu Google Maps. Uživatelé si pochvalují aktuální data obnovovaná co 5 minut a to že “stačí jeden pohled a víte, co se na vás žene”. Nás zaujala možnost nahrát jako podklad vlastní mapu.

Meteoradar - předpověď počasí nejen pro drony1Meteoradar - předpověď počasí nejen pro drony2Meteoradar - předpověď počasí nejen pro drony3

Klara

Doplňkovým modulem Meteoru a českou variací na YR.no je aplikace Klara od stejných vývojářů Androworks, která rovněž získává data z Norského meteorologického institutu. Vývoj počasí zobrazuje v několika grafech. I přes skvělé hodnocení si poslední dobou uživatelé stěžují na rychlost načítání aplikace i zhoršující se přesnost.

Klara pro přdpověď počasí nejen pro drony1Klara pro přdpověď počasí nejen pro drony3Klara pro přdpověď počasí nejen pro drony2Klara pro přdpověď počasí nejen pro drony4

Počasí & Radar

Aplikace od německých vývojářů patří k nejstahovanějším meteorologickým aplikacím v Evropě. Najdete v ní klasickou předpověď, předpovědní mapu se srážkovými mraky i různé grafy předpokládaného vývoje. Nejen paranoici si na aplikaci chválí, že nechce nutně přístup k vaší poloze a stačí jen zadat lokalitu, která vás zajímá. Také oceňují možnost většího přiblížení meteoradaru. V placené verzi Pro získáte aplikaci bez reklam. 

Počasí a radar, aplikace na počasí pro drony iOS

Nejlepší aplikace na předpověď počasí pro iOS

Meteoradar

Jedna z nejpřesnějších a zároveň nejoblíbenějších aplikací pro předpověď počasí a sledování srážek v ČR. Data jsou aktualizována každých 10 minut, takže můžete sledovat vývoj počasí v podstatě v reálném čase.

Meteoradar - nejoblibenější aplikace pro počasí a drony

Počasí živě

Designově sympatická appka, která bude srozumitelná i pro začínající piloty. Zdarma ovšem nemůžete využívat tolik funkcí a navíc vás otravují reklamy. Stačí ale zhruba padesátikoruna týdně nebo pětikilčo ročně a získáte přístup ke všem prémiovým funkcím. 

Počasí živě - předpověd počasí pro drony

Jako bouřkový radar je nejlepší česká appka Ventusky

Pokud je pro vás zasadní předpověď srážek a pohyby bouřkových mraků, vsaďte na českou aplikaci Ventusky, která využívá pro predikci pohybu bouřek počítačovou simulaci. Stojí sice 99 Kč, ale dá vám spoustu dat, které jiné appky nezobrazují, jako je pocitová teplota nebo přehledné zobrazení větrných proudů pomocí proudnic. Největší devizou však zůstává kombinace dat z několika numerických modelů, jako je GFS, HRRR, GEM a německý model ICON. Potěší i rozhraní bez reklam, sledovacích skriptů a in-app nákupů.

Ventusky - aplikace pro přdpověď počasí pro drony

Z hodnocení uživatelů i našich testů vyplynulo, že zatímco teplotu vzduchu a obecnou povahu počasí (polojasno, oblačno) umí všechny aplikace předpovědět celkem přesně, s deštěm mají problém všechny. Potvrzuje to i ČHMÚ, který doporučuje pro co nejpřesnější předpověď prozkoumat stránky odborných meteorologických serverů, kde nedochází k takovému zkreslení jako v komerčních aplikacích. 

TIP

Rádi využíváte chytré appky? Přečtěte si o TOP aplikacích pro drony, které sami využíváme.

 

👋✈ #LetuZdar

Anička

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 3.5/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Anička
Šéfeditorka

A žádný a možnááá a kdybyyy... Volím ta správná slova, češu a leštím textíky, aby bavily, ale taky abyste se dozvěděli to podstatné :))

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den