Není vám jasný nějaký pojem ze světa dronů nebo fototechniky? Hledáte
odpovědi na často kladené otázky o dronech? Mrkněte níže, kde pro vás
ty nejvyhledávanější pojmy postupně zpracováváme.
26 března 2023
Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu Přejít k vyhledávání
Není to škoda? Pokud potřebujete poradit, zaleťte na náš blog, nebo nám rovnou zavolejte na 776 86 88 86. Rádi vám poradíme s výběrem.
Obsah článku
Pokud milujete drony, a navíc vás vždycky fascinovaly záběry z družic a meteoradarů, nahlédněte na portál ČHMÚ a systém Aladin. Uvidíte, zda se se do vašeho droního revíru chystá bouřka, silný vítr, nebo naopak budou podmínky pro let a natáčení ideální.
Super je i aplikace Windy vyvinutá Ivo Lukačovičem ze Seznamu. Sám je pilot a vlastník pražského letiště Točná. Název klame, ale vedle větru můžete sledovat i další meteo jevy, jako je déšť a bouřky, poryvy, mraky, vlny a další ukazatele.
Dalším tipem je aplikace od našich seveřanů - konkrétně YR z Norska. Je také velice přesná a celkově doporučuji posuzovat data z několika zdrojů pro větší jistotu.
Možná vám není jasné, proč je pro dron důležitý stav sluneční aktivity. Pokud je totiž aktivita vysoká (vyšší než Kp index 5) mohlo by to mít vliv na kompas, který je v každém dronu DJI. Dronu by pak mohl vysadit poziční systém - přepnul by se do jednoho z režimů, který se nazývá atti. V tomto režimu dron ve vzduchu plave jako levná hračka a není snadné s ním manévrovat. Proto před vzletem použijte appku SolarHam.
Od koho si vlastně máme zajistit povolení, když vzlétáme z určitého pozemku? Prozradí nám to iKatastr.
Pokud drony používáte ke komerčním účelům a nabízíte zákazníkům různé vizualizace a fotogrammetrii jejich budov nebo pozemků, doporučuji mobilní appku DJI GS Pro nebo Pix4D. Zvládnou ortofotomapy (alias klasické mapy) i 3D modelace - např. Pix4D z nasnímaných fotek umí složit vizualizaci místa a spočítat např. objem materiálu (třeba v pískovnách, během výstavby dálnice, atp.), nebo vytvořit 3D model určitého objektu (např. hrady, sochy). Doposud nejprecizněji vykresluje z mých zkušenosti aplikace Capturing Reality, ale cena za full verze je 15 000 EUR :-)
Vyzkoušejte vedle DJI Go aplikaci Litchi, která je v češtině, a navíc nabízí prima funkci - 360° panoramatické fotografie. Je to placená appka, stojí zhruba 600 Kč.
Praktickou pomocnicí je mobilní aplikace Maia - jde v podstatě o překlopenou verzi mapy letového provozu přímo od Letové informační služby “LIS”, která je pod taktovkou Řízení letového provozu “ŘLP”. Pomocí appky jsme schopni identifikovat letiště, zakázané oblasti nebo výškové limity. Appka obsahuje i Doplněk X a další vychytávky typu vedení pilotního deníku (což využijí spíš profíci). Placená verze nabízí další bonusy, jako jsou např. METARy (aktuální předpovědi počasí), možnost spravovat data z appky i v PC rozhraní, tvorba reportů a hlídání platnosti pojištění + povolení od ÚCL. Stojí 349 Kč ročně.
Pro komplikované mise a složitější natáčení je fajn využít UgCS - profesionální nástroj pro piloty pro plánování autonomních letů primárně pro účely fotogrammetrie. Naplánujete si dráhu letu, styl letu, kopírování terénu, vyhnete se no-fly zónám, můžete pracovat s vrstvami mapy, importovat data a spoustu dalšího. Koukněte na ukázku práce s UgCS. Aplikace stojí 60 dolarů pro jednoho uživatele na měsíc. No žádná láce, ale když jde o splněné mise…
👋✈ #LetuZdar
🐲 Drak_Alex
Sonduju, analyzuju, vyhodnocuju a nikdy nepřestávám lovit! Svoje stopy zanechávám ve vzduchu a v onlinu. Jsem droní Gee :))
26 března 2023
Není vám jasný nějaký pojem ze světa dronů nebo fototechniky? Hledáte
odpovědi na často kladené otázky o dronech? Mrkněte níže, kde pro vás
ty nejvyhledávanější pojmy postupně zpracováváme.
Petr a Marie od roku 2014 podnikají společné cesty po České republice
i dalších koutech z celého světa. Pod blogem Krauzovi na cestách publikují od
roku 2019 autentické zážitky z cest včetně vlastních fotografií a
videí. Inspirují ostatní cestovatele a pomáhají čtenářům
s plánováním výletů i dovolené.
Možná si vzpomenete, jak jsme před zhruba 2 lety vyrazili do uhelných dolů
Mostecké pánve, abychom zde pomohli natáhnout
kabel vysokého napětí za asistence „nosného“ dronu DJI Matrice
600 Pro. Tehdy jsme ale neměli veškeré plánované vybavení, proto bylo
potřeba trochu improvizovat. Teď už naštěstí máme vše dávno pohromadě,
proto jsme stejný dron vybavili airdroppingovým systémem, bezpečnostním padákem a FPV kamerou.
A pak z něj ve výšce 30 m pustili barel vody. Chcete vědět víc?