Až se kolo dějin pootočí zas o kus dál a já se ohlédnu zpátky, budu si
moci říci: „Jo, byl jsem u toho!“ U toho, jak se začala měnit tvář
zemědělství. Pole na dohled od zříceniny hradu Hazmburk místo
postřikovače ošetřoval dron.
Obsah článku
- Aplikace sledující počasí
- Aplikace měřící sluneční aktivitu
- Aplikace identifikující pozemky, odkud vzlétáme
- Aplikace pro fotogrammetrii
- Něco navíc k DJI GO
- Aplikace pro sledování letového provozu
- Aplikace pro plánování droních misí
Aplikace sledující počasí
Pokud milujete drony, a navíc vás vždycky fascinovaly záběry z družic a meteoradarů, nahlédněte na portál ČHMÚ a systém Aladin. Uvidíte, zda se se do vašeho droního revíru chystá bouřka, silný vítr, nebo naopak budou podmínky pro let a natáčení ideální.
Super je i aplikace Windy vyvinutá Ivo Lukačovičem ze Seznamu. Sám je pilot a vlastník pražského letiště Točná. Název klame, ale vedle větru můžete sledovat i další meteo jevy, jako je déšť a bouřky, poryvy, mraky, vlny a další ukazatele.
Dalším tipem je aplikace od našich seveřanů - konkrétně YR z Norska. Je také velice přesná a celkově doporučuji posuzovat data z několika zdrojů pro větší jistotu.
Aplikace měřící sluneční aktivitu
Možná vám není jasné, proč je pro dron důležitý stav sluneční aktivity. Pokud je totiž aktivita vysoká (vyšší než Kp index 5) mohlo by to mít vliv na kompas, který je v každém dronu DJI. Dronu by pak mohl vysadit poziční systém - přepnul by se do jednoho z režimů, který se nazývá atti. V tomto režimu dron ve vzduchu plave jako levná hračka a není snadné s ním manévrovat. Proto před vzletem použijte appku SolarHam.
Aplikace identifikující pozemky, odkud vzlétáme
Od koho si vlastně máme zajistit povolení, když vzlétáme z určitého pozemku? Prozradí nám to iKatastr.
Aplikace pro fotogrammetrii
Pokud drony používáte ke komerčním účelům a nabízíte zákazníkům různé vizualizace a fotogrammetrii jejich budov nebo pozemků, doporučuji mobilní appku DJI GS Pro nebo Pix4D. Zvládnou ortofotomapy (alias klasické mapy) i 3D modelace - např. Pix4D z nasnímaných fotek umí složit vizualizaci místa a spočítat např. objem materiálu (třeba v pískovnách, během výstavby dálnice, atp.), nebo vytvořit 3D model určitého objektu (např. hrady, sochy). Doposud nejprecizněji vykresluje z mých zkušenosti aplikace Capturing Reality, ale cena za full verze je 15 000 EUR :-)
Vyzkoušejte vedle DJI Go aplikaci Litchi, která je v češtině, a navíc nabízí prima funkci - 360° panoramatické fotografie. Je to placená appka, stojí zhruba 600 Kč.
Aplikace pro sledování letového provozu
Praktickou pomocnicí je mobilní aplikace Maia - jde v podstatě o překlopenou verzi mapy letového provozu přímo od Letové informační služby “LIS”, která je pod taktovkou Řízení letového provozu “ŘLP”. Pomocí appky jsme schopni identifikovat letiště, zakázané oblasti nebo výškové limity. Appka obsahuje i Doplněk X a další vychytávky typu vedení pilotního deníku (což využijí spíš profíci). Placená verze nabízí další bonusy, jako jsou např. METARy (aktuální předpovědi počasí), možnost spravovat data z appky i v PC rozhraní, tvorba reportů a hlídání platnosti pojištění + povolení od ÚCL. Stojí 349 Kč ročně.
Aplikace pro plánování droních misí
Pro komplikované mise a složitější natáčení je fajn využít UgCS - profesionální nástroj pro piloty pro plánování autonomních letů primárně pro účely fotogrammetrie. Naplánujete si dráhu letu, styl letu, kopírování terénu, vyhnete se no-fly zónám, můžete pracovat s vrstvami mapy, importovat data a spoustu dalšího. Koukněte na ukázku práce s UgCS. Aplikace stojí 60 dolarů pro jednoho uživatele na měsíc. No žádná láce, ale když jde o splněné mise…
👋✈ #LetuZdar
🐲 Drak_Alex
Alex
Specialista na drony a pravidla létání
Sonduju, analyzuju, vyhodnocuju a nikdy nepřestávám lovit! Svoje stopy zanechávám ve vzduchu a v onlinu. Jsem droní Gee :))
7 srpna 2023
Zajímavé opuštěné objekty, brownfieldy, staré továrny… hledání a
prozkoumávání opuštěných objektů včetně jejich dokumentace se věnuje
vzrušující směr urbex. Co znamená urbex, jak začít s urbexem, jaká jsou
pravidla pro urbex a hlavně jak při urbexu pomáhají drony, najdete v tomto
článku.
11 července 2023
Fotografických soutěží je celá řada a každý rok se do nich přihlásí
víc a víc fotek z dronu, které fotografové pořídili z ptačí
perspektivy. Nejprestižnější soutěží, který každý rok vyhlašuje
výsledky, je Drone Photo Awards. Podívejte se, které fotky z dronu
vyhodnotila porota v roce 2022 a 2023 jako nejúchvatnější.