Návody na létání a práci s dronem 5 minut čtení

Drony s kamerou, bez kamery, RC, profi – který je pro vás ten pravý?

14 června 2017

Alex

Rozhodli jste se pro koupi multikoptéry a nyní zvažujete, který model nejlépe vyhoví vašim potřebám? Přinášíme pro vás pár užitečných tipů, které vám při výběru (snad) pomohou a přispějí k snazší orientaci na trhu…

Obsah článku

Ačkoliv je v současné chvíli dronprůmysl na vzestupu a zlatý věk jej dle všech indicií teprve čeká, trh již začíná být takříkajíc „přesycen“. Jak se v nabídce zorientovat? Na které vlastnosti bezpilotních systémů se zaměřit? Rozhodujte se stejně, jako při koupi jiných elektro výrobků. Dejte na recenze. Diskutujte s uživateli i prodejci. Stanovte si cíle – jakou úlohu má multikoptéra splňovat, jak a kde s ní budete létat? Chcete natáčet profi videa z droní perspektivy? Anebo se občas prostě jen prolétnout a přijít tak na jiné myšlenky :)?

K dispozici jsou drony s kamerou i bez kamery, profesionální koptery, kompletní ready-to-fly platformy, „skládačky“ pro vývojáře i kompaktní cestovní kvadrokoptéry. A protože my při své práci využíváme systémy DJI a máme s nimi, jakožto certifikovaní piloti, ty nejlepší zkušenosti, zaměříme se v našem článku právě na tohoto výrobce.

Intuitivní „elektro-hračka“ DJI Spark

Pakliže hledáte snadno ovladatelnou létající kameru pro zvěčnění událostí (ne)všedního dne, DJI Spark je pro vás možným řešením. Nenatočíte s ním sice video ve 4K rozlišení, zato však snadno pořídíte bezprostřední selfie snímek kdykoliv si zamanete a především – výborně si vyhrajete :). Čistá hmotnost Sparku je 300 gramů. Disponuje skládacími vrtulemi, kompaktní konstrukcí, Full HD kamerou, funkcemi pro detekci překážek a mnoha letovými režimy. K jeho řízení postačí gesta vašich rukou. Z dlaně vzlétne – do dlaně přistane, následuje vaše pohyby a na pokyn vás „vycvakne“ popřípadě natočí. Tyto vlastnosti činí ze Sparku naprostou raritu ve světě bezpilotních systémů a řadí jej mezi aktuálně nejpopulárnější drony s kamerou.

TIP: Mají vaše děti rádi RC modely? Pak jim zkuste darovat dron a začněte společně létat. Uvidíte, jak se jim rozzáří oči! Nejmenším pilotům však může dobře posloužit i model DJI dronu vhodný pro děti.

Dron DJI Spark
DJI Spark se stal legendou mezi kvadrokoptérami

Skládací dron na cesty

Všichni už jste o něm určitě slyšeli. Je malý, lehký, disponuje skládacími rameny a vrtulemi. Hravě se smrskne do batohu, k letu je připraven během pár minut a podporuje všechny stěžejní letové režimy DJI. Řeč je o Mavicu.

Patříte-li mezi aktivní cestovatele, jistě velmi dobře víte, že lehčí krosna = delší výšlap. Jestliže svá objevitelská dobrodružství zároveň rádi dokumentujete a přinášíte si z cest více než jen suvenýry, je pro vás DJI Mavic Pro ideální volbou. Tato kvadrokoptéra váží pouhých 743 g a s přehledem se vejde do příručního zavazadla. Je vybavena výkonnou 4K kamerou, která pořizuje ultra HD 4K 30fps videa a 12 Mpx fotografie. Stabilizaci obrazu zajišťuje miniaturní tříosý závěs. Mavic létá až 27 minut na jedno nabití a dokáže vyvinout max. rychlost 65 km/h. A poněvadž patří mezi tzv. ready-to-fly platformy, v mžiku se adaptuje na jakkoliv dynamickou akci :).

DJI Mavic Pro Platinum
DJI Mavic Pro Platinum

Pokud s létáním teprve začínáte anebo patříte-li mezi rekreační, tzv. hobby, piloty, mohl by vás zajímat DJI Phantom 3 Standard. Tato kvadrokoptéra využívá Wi-Fi video přenosový systém, který za letu zprostředkovává živý HD 720P@30fps náhled aktuálně snímaného obrazu. FCC dosah je 1000 m, CE 500 m. Phantom 3 Standard natáčí 2,7K videa a pořizuje 12MP fotografie, jeho maximální letová rychlost je 16 m/s. Včetně vrtulí a baterie váží 1216 g, pohonný akumulátor vydrží až 25 minut na jedno nabití. Phantom 3 Standard určuje svou polohu pomocí GPS, nedisponuje VPS systémem a při létání v interiéru tedy nedrží pozici. Mezi letovými režimy nechybí Follow Me, Waypoints a Point of Interest. Dron je samozřejmě schopen automatického návratu do výchozí pozice, snadno se ovládá a s precizní přesností reaguje na vaše pokyny.

Dron DJI Phantom 3 Standard
DJI Phantom 3 Standard

Pokročilí a profi piloti

Pro ty z vás, kdo už si jsou při létání „jisti v kramflecích“ a žádají především kvalitní obraz, bude určitě vhodnější výkonnější stroj. Ze sérií Phantom 3 a 4 se nabízí především DJI Phantom 3 Professional a Phantom 4 Pro.

Kvadrokoptéra DJI Phantom 3 Professional je vyzbrojena 4K kamerou s tříosým stabilizátorem, jejíž prostřednictvím pořídíte 4K/30fps videa a 12 Mpx fotografie. K přenosu obrazu využívá pokročilý systém DJI Lightbridge s dosahem 3.5 km (CE)/5 km (FCC). Výdrž baterie je za optimálních podmínek až 23 minut, maximální letová rychlost 16 m/s. Tento dron kombinuje systémy GPS a GLONASS, integruje VPS s ultrazvukovými senzory, jejichž pomocí udržuje pozici při létání v oblastech mimo signál GPS. Létání si můžete i v tomto případě zpestřit inteligentními ovládacími funkcemi, jako jsou například Follow Me nebo Waypoints.

Dron DJI Phantom 3 Professional
Dron DJI Phantom 3 Professional

DJI Phantom 4 Pro posouvá hranice bezpilotního létání ještě o kus dál. Pořizuje Ultra HD 4K/60fps videa a 20 Mpx fotografie. Hmotnost dronu je 1388 g, maximální letová rychlost 72 km/h. Ve vzduchu se udrží až 30 minut na jedno nabití. Díky vybroušenému systému VPS, sestávajícímu z předních, zadních a dolů směřujících vizuálních senzorů, vnímá v 5ti směrech překážky a ve čtyřech se jim samostatně vyhýbá. Pro určení pozice využívá GPS i GLONASS. Dosah video přenosového systému DJI Lightbridge je v tomto případě 7 km (FCC)/3.5 km (CE). Ovladač pracuje na frekvencích 2.4 GHz a 5.8 GHz, ve verzi Phantom 4 Pro+ je navíc vybaven 5.5“ 1080p obrazovkou s 1000 cd/m2 jasem.

DJI Phantom 4 Pro
DJI Phantom 4 Pro

Inspirace pro profesionální filmaře

Pokud hledáte copter, který umožňuje nezávislé ovládání dronu a kamery pomocí dvou ovladačů, zbystřete! Čtete-li tuto stať, patříte pravděpodobně mezi profesionální filmotvůrce :). A právě vás by mohl zaujmout nekonvenčně designově řešený dron DJI Inspire, který v sobě sdružuje všechny nástroje potřebné pro kvalitní letecké snímkování. Po orbitě v současnosti obíhají dvě série – Inspire 1 a Inspire 2.

Řada DJI Inspire 1 zahrnuje verze standard, RAW a Pro. Základem je extra výkonná kvadrokoptéra s polohovatelnými rameny vyhotovenými z materiálu na bázi karbonových vláken. Tato ramena vytváří čistý nerušený rozhled pro kameru a dokonale se přizpůsobují aktuálním potřebám záběru. Odolná konstrukce zajišťuje plnou provozuschopnost i v extrémních teplotách -10° C až 40° C. Systém využívá GPS s GLONASS, VPS a dokáže se automaticky navrátit do výchozí pozice. Letový čas se odvíjí od typu použité baterie a kamery, výchozí sestava se ve vzduchu udrží až 18 minut a dokáže vyvinout rychlost až 22 m/s, verze Pro/RAW létají rychlostí cca 15 m/s po dobu až 15 minut.

Standardní model, tj. Inspire 1 (bez přízviska), disponuje X3 kamerou pořizující 4Kp30/HD 1080p60 videa a 12 Mpx fotografie. Pro snímky v raw formátu je uzpůsoben model DJI Inspire 1 Pro, který je vybaven kamerou Zenmuse X5 s vyměnitelným objektivem DJI MFT 15mm F/1.7 ASPH. S takovouto výbavou lze natáčet 4Kp30 a snímat 16 Mpx fota v Adobe DNG RAW. Verze DJI Inspire 1 RAW trumfuje všechny výše uvedené klady schopností natáčet 4K videa v bezeztrátovém raw formátu.

Potřebujete-li ještě odolnější a silnější platformu, mohla by vás zajímat kvadrokoptéra DJI Inspire 2, jejíž plášť je vyhotoven z trvanlivého magnalia. Napájení obstarává pár vysokokapacitních inteligentních baterií, což umožňuje až 25 min. let. Inspire 2 dovede vyvinout max. rychlost 94 km/h, za letu se ve dvou směrech vyhýbá překážkám. Vaše profi záběry snímá ultra výkonnou kamerou Zenmuse X5S. Natáčí v 5.2K rozlišení a pořizuje 20 Mpx fotografie. Podporované formáty jsou jpeg, DNG, CinemaDNG, ProRes a MOV, MP4. Dron Inspire 2 lze zakoupit s kamerou i samostatně – bez kamery.

Dron DJI Inspire 2
Dron DJI Inspire 2

Flexibilní platformy pro vývojáře

DJI pamatuje i na průmyslovou oblast a pro komerční či výzkumné účely zkonstruoval unikátní programovatelné platformy DJI Matrice. Tyto multikoptéry jsou kompatibilní s více typy kamer, včetně zoom kamery Z30 a RED epic. Pozor, systémy Matrice vyžadují zručnost, neboť jsou dodávány jako „skládačka“, kterou je třeba vlastnoručně zkompletovat :). Výhodou je ovšem možnost individuální optimalizace a vysoká kompatibilita, která umožňuje osazení i ne-DJI zařízením. V našem e-shopu jsou aktuálně k dispozici sestavy Matrice 100 a 600, DJI již brzy vypustí do světa Matrice 200 :).

Dron DJI Matrice 100
Dron DJI Matrice 100

Máte už svého favorita :)? Pokud si stále nevíte rady, neváhejte se na nás obrátit – rádi vám s výběrem pomůžeme :). Sledujte nás na facebooku, DJI experti DRONPRO – zajímavosti ze světa dronů, informace o akcích a otevřená diskuze pro všechny fanoušky bezpilotního létání.

Jak vybrat dron?

Chcete se zorientovat ve všech druzích dronů na trhu? Pročtěte si našeho rádce Jak vybrat dron.

 

👋✈ #LetuZdar

🐲 Drak_Alex

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 5/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Alex
Specialista na drony a pravidla létání

776 86 88 86 (Po–Pá 9–18h)

Sonduju, analyzuju, vyhodnocuju a nikdy nepřestávám lovit! Svoje stopy zanechávám ve vzduchu a v onlinu. Jsem droní Gee :))

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma (nově i on-line) u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den