Návody na létání a práci s dronem 21 minut čtení

Jak vybrat a koupit dron – rádce

12 srpna 2020

Alex

Drony zažívají BOOM! Už samotné slovo “dron” zní děsně cool a trendy. Jaké druhy dronů existují, který vybrat pro sebe nebo jako dárek a proč nenakupovat ve velkých e-shopech a nákupních galeriích, kde mají vše od toaleťáku po psí granule?

Obsah článku

Aktualizováno 3.1.2023

Jak funguje dron?

Různé konstrukce dronů fungují různým způsobem, takže si pojďme fungování dronu demonstrovat na nejčastějším typu, a to kvadrokoptéře – dronu se 4 motory, o kterém se dozvíte více v dalších částech našeho průvodce. Kvadrokoptéra se vznese do vzduchu díky tomu, že se 2 protilehlé vrtule točí vždy stejným směrem a druhý pár protilehlých vrtulí zase opačným. Když dron stoupá, vrtule zrychlují, když klesá, tak naopak zpomalují. A jak je to při letu dopředu nebo do stran? Zpomalí vždy vrtule na té straně, na kterou dron zrovna letí. K tomuto základnímu principu se pak přidávají další vychytávky, jako je dálkové ovládání, automatická detekce překážek nebo chytré letové režimy, kdy dron zaletí určitý obrazec, a přitom sám natočí efektní video. To už je ale vyšší dívčí – dron charakterizuje právě toto chování vrtulí napojených na motory a hlavně fakt, že v dronu nesedí pilot, ale operátor ho ovládá na dálku. Proto se dronům také říká bezpilotní letouny.

TIP

Přečtěte si o jednotlivých stupních letecké autonomie a o tom, nakolik jsou drony v současné době opravdu autonomní.

K čemu všemu lze dron využít?

Limitem je jenom vaše fantazie a pravidla pro létání s drony 😊 Ale teď vážně a konkrétně. U zrodu dronů byla armáda, a proto se v minulosti drony používaly hlavně k obraně, útoku nebo špionáži. A teprve po mnoha letech, kdy si drony pro sebe „syslily“ ozbrojené složky, je objevili filmaři, které už nebavilo platit horentní sumy za pronájem letadel, vrtulníků a jeřábů vždy, když potřebovali do nového trháku záběry z výšky. Od nákladných řešení pro filmaře se pak trh postupně posouval k malým dronům, které si může dovolit i běžný smrtelník – může s nimi létat, závodit, fotit nebo natáčet. O zlevnění a rozšíření dronů mezi hobby piloty a širokou veřejnost se nejvíce zasloužila firma DJI se svými modely Phantom a Mavic. Od malých dronů pro natáčení se dnes zase drony rozšiřují zpět do profesionální sféry průmyslu a zemědělství, kde pomáhají v situacích, kdy by práce člověka byl příliš nebezpečná nebo drahá.

Nejčastější otázky při výběru dronu, když se vám nechce číst vše

Může dron létat všude?

Nemůže. Na svém soukromém pozemku si můžete dělat, co chcete, ale všude jinde se musíte řídit pravidly létání s dronem. I proto byste měli vybírat dron s ohledem na povinnosti, které musíte jako jeho majitel splnit. Nemusíte registrovat sebe ani dron, pokud váš letoun váží méně než 250 g a nemá kameru. Pokud kameru má, budete muset od 31.12.2020 registrovat pilota i dron. Obecně se dá říct, že čím menší a lehčí dron, tím méně povinností a restrikcí.  

Můžu dron ovládat mobilem?

Můžete – nejčastěji se dron ovládá svým vlastním dedikovaným ovladačem, který najdete v balení spolu s letounem, na který připevníte mobilní telefon nebo tablet, který pak slouží jako zobrazovací zařízení. Dron můžete ovládat i přímo na dotykovém displeji telefonu, ale kniply jsou pro ovládání samotného letu určitě praktičtější. Můžete si také dokoupit profi ovladače, které mají už displej vestavěný.

Kolik stojí levnější drony pro začátečníky?

Levné, ale kvalitní drony pro začátečníky pořídíte už za cenu kolem 3000 Kč. Doporučujeme dron Ryze Tello, který navrhli inženýři ve spolupráci s Intelem a DJI pro co nejlepší polet v interiéru a venku při bezvětří. Má HD kameru a můžete se s ním i učit programovat. Jde o skvělý dárek pro děti a vhodný startovací dron, z kterého pak můžete přesedlat na dražšího borce, až si ujasníte, co od letounu přesně chcete.

Jaký mi doporučíte dron do 10 000 Kč?

Jednoznačně nejprodávanější dron z této kategorie je DJI Mavic Mini – malý, skládací dron s muší váhou 249 g, rozměry akorát do dlaně nebo kapsy, 2,7K kamerou, 30minutovou výdrží ve vzduchu a inteligentními režimy natáčení, se kterými vykouzlí nádherná videa i naprostý začátečník. 

A co dron od 10 000 do 20 000 Kč?

Pokud najdete v úsporách ještě 3000 navíc, doporučujeme sáhnout po 2. generaci neprodávanějšího dronu na světě Mavic Mini – DJI Mini 2, která je v technologiích a parametrech zase o stupínek dál. Nej vylepšení je natáčení ve 4K a možnost natáčení v režimu RAW, což se hodí pro pokročilou postprodukci vašich snímků.

A dron od 20 000 do 50 000 Kč?

Ani tady to nebude velké dilema – za nás rozhodně DJI Mavic Air 2, který uspokojí i poloprofesionály, a to s cenou o pár tisícovek převyšující 20 000 Kč. Flight time až 34 minut, větší čip pro kvalitnější snímky a 3. generace inteligentních letových režimů z něj dělají spolehlivého parťáka do většiny situací. Skládací design řady Mavic zase potěší cestovatele. Horní hranici našeho cenového rozpětí uzavírá Mavic 2 Pro s exkluzivním čipem Hasselblad pro ultrakvalitní snímky. Naprostá špička, na kterou nedáme dopustit.

TIP

Nejlépe hodnoceným dronem podle recenzentů je vylepšený Mavic Air 2, který vyšel hned v závěsu pod názvem DJI Air 2S. Hlavním upgradem je rozlišení až 5,4K , vyšší datový tok, širší zorné pole, palcový senzor a 8násobný digitální zoom. Přiložte zhruba 3000 Kč k ceně Mavica Air 2 a jeho inovovaný bráška je váš.

A dron od 50 000 Kč výše?

V této relaci se dostáváme do kategorie profesionálních strojů pro průmysl a zemědělství a tady více než kde jinde rozhoduje účel využití dronu. Jiný budete potřebovat pro leteckou fotogrammetrii, jiný pro natáčení reklam nebo velkofilmů. Lepší je proto volbu zkonzultovat, tak nám napište nebo cinkněte a společně vybereme ideální stroj.

Outdoor, nebo indoor dron?

Pokud chcete dron využívat pro pobavení ve volném čase, rozmyslete se, zda vám bude stačit řádit doma v obýváku, nebo se chcete vydat i do terénu. Jako dron do interiéru, indoor dron, bude stačit levný a lehký dron, který se nemusí vypořádat s poryvy větru, ale pro smysluplné létání venku už je potřeba řešit letové vlastnosti trochu více a tedy i trochu více zainvestovat.

více FAQ ze světa dronů

Výběr dronu podle počtu motorů

Abychom začali nějakým základním rozdělením, podle kterého se můžete ve světe dronů orientovat, jde o počet motorů dronu, nebo chcete-li vrtulí. Čím více motorů dron má, tím je stabilnější a většinou unese i větší zátěž (např. kamery, reproduktory, světlomety nebo jiné předměty). Na druhou stranu už není tak hbitý, a nehodí se proto na různé letecké triky, akrobacii, výkruty a rychlé vzlety a přistání.

Trikoptéry

Trikoptéry mají 3 motory, obvykle 2 vpředu a jeden na „ocasu“ dronu, a bývají to malé lehké drony vhodné spíše pro trénink nebo závodění. Často jde také o stavebnice pro modeláře. Jsou rychlé a obratné, ale málo stabilní. Nejde proto o příliš oblíbenou a rozšířenou konfiguraci a ani my v DronPro trikoptéru v nabídce nemáme.

Kvadrokoptéry

Naopak konfigurace se 4 motory patří k těm vůbec nejoblíbenějším typům dronů mezi spotřebitelskými a poloprofesionálními drony s integrovanou kamerou. Jsou velice stabilní, a přesto si zachovávají mrštnost. Drony – kvadrokoptéry v naší nabídce zastupuje mini dron Tello a aktuálně nejoblíbenější drony na trhu DJI Mavic Mini, DJI Mavic 2 a DJI Mavic Air 2 a jeho vylepšený brácha DJI Air 2S. Mezi kvadrokoptéry patří i legendární modely Phantom 4 a Inspire 2, který se už řadí mezi profesionální drony pro filmaře.

TIP

Nejžhavější novinkou mezi kvadrokoptérami je dlouho očekávaná 3. generace dronů Mavic. Přečtěte si recenzi Mavic 3 a podívejte se na videjko s testováním letu a unboxingem.

Výběr dronu kvadrokoptéry

Hexakoptéry

Jako hexakoptéry jsou často navrženy drony pro profesionály, které musí zastat těžkou práci. Mají 6 motorů a jsou velice stabilní. Unesou také větší zátěž. Nejoblíbenější hexakoptéra Matrice unese až 6kg kameru nebo senzor. Mezi dříče patří i zemědělský dron DJI Agras T16, který unese dokonce 16litrovou nádrž s postřikem.

Výběr dronu hexakoptéry

Oktokoptéry a multikoptéry

8motorové drony nejsou tolik rozšířené, ale řadil se k nim třeba starší model výše zmíněného Agrase – Agras MG-1 nebo platforma DJI Spreading Wings S1000. Ta měla tu výhodu, že pokud vypadl jeden motor, dron uměl automaticky rozložit zátěž na zbývající funkční vrtule. Oktokoptérou se stal i nejnovější Agras T30 s 30litrovou nádrží na postřik. Oktokoptéry se pro svou stabilitu využívají hlavně při leteckém snímkování a profesionální filmařině.

 

Jak vybrat dron podle počtu motorů

Drony typu křídlo a VTOL drony

Vedle výše zmíněných typů dronů se využívají také tzv. křídla. Jejich výhodou je vyšší rychlost a možnost pokrýt na jedno nabití či jeden let větší území. Využívají se proto hlavně v zemědělství a průmyslu, kdy např. monitorujete lesy zasažené kůrovcem nebo vytváříte letecké mapy. Jejich specifickou odnoží jsou VTOL drony, které kombinují výhody křídel a klasických kopterů – dokážou vzlétnout z místa (VTOL je zkratka pro vertical take off – vertikální vzlet), takže nepotřebujete velkou startovací plochu, ale zároveň létají jako křídlo, takže pokryjí rozsáhlé území. Známým výrobcem VTOL dronů, které se využívají hlavně pro leteckou fotogrammetrii v kombinaci s multispektrálními kamerami, je firma ATMOS UAV.

Jak vybrat dron typu křídlo

Výběr dronu podle kamery

Máte si vybrat dron s kamerou, nebo bez kamery? To samozřejmě záleží na základním faktu – zda chcete mít na své polety památku v podobě fotek nebo videí z ptačí perspektivy. S dronem bez kamery si opravdu jen polétáte, ale teprve kamera zavěšená na dronu vám dovolí využít naplno možnosti bezpilotního létání.

Drony bez kamery a drony s přídavnou kamerou

Drony bez kamery se hodí na trénování leteckých manévrů a výhodou dronů lehčích než 250 g, které jsou navíc bez kamery, je fakt, že se nebudete muset od 31.12.2020 registrovat jako provozovatel a pilot dronu podle nových jednotných evropských pravidel pro létání s drony. Jde většinou o hračky a drony pro děti nebo levné modely, které vás brzy přestanou bavit, protože nebudete moci z výšky fotit ani natáčet – nemluvě o nemožnosti „létat s nohama na zemi“ pomocí FPV brýlí.

Drony pro děti

Chcete darovat dron jako vánoční dárek? Mrkněte se na náš průvodce výběrem dronu pod stromeček.

Jako samostatné drony bez kamery se ale prodávají i stroje z opačného konce spektra – ty nejdražší, na které pak pověsíte kameru nebo jinou zátěž podle svého gusta. Výhodou je, že můžete kamery měnit podle toho, zda natáčíte film, nebo potřebujte na dron pověsit termokameru a zkoumat třeba tepelné úniky na budovách. Typickým zástupcem takového dronu bez kamery je řada Inspire 2.

Drony s kamerou a drony s integrovanou kamerou

A tady začíná sranda – a nemusí jít vůbec o drahou srandu. Solidní dron s kamerou, za který se můžeme zaručit, koupíte už za 3000 Kč, protože společnost Ryze Tech vyvinula ve spolupráci s firmou DJI a Intel mrštný mini dron Ryze Tello. Váží jen 80 gramů, takže se snadno ovládá, ale zase na druhou stranu neodolá větru, a hodí se proto spíše do interiéru. Natáčí v HD kvalitě, fotí 5MP fotografie a navíc je programovatelný v jazyku SCRATCH. Hodí se tak jako vzdělávací dárek a v edici Tello EDU navíc najdete elektronickou učebnici, která vás krok za krokem naučí programovat.

TIP

Objevte nejnovější vzdělávací dron s kamerou Robomaster TT, se kterým se naučíte programovat zábavnou formou. 

Je vhodné uvést na pravou míru, že pokud hovoříme o dronu s kamerou, máme většinou na mysli dron s integrovanou, tedy vestavěnou kamerou. Výhodou takové konfigurace je, že dron vytáhnete z krabice, vložíte nabité baterky, zkalibrujete kompas a můžete natáčet. Dron a kamera budou jedna ruka a nebudete muset nic osazovat a nastavovat. Mezi spotřebitelskými a poloprofesionálními drony najdete v podstatě jen drony s integrovanou kamerou, o dronech bez vestavěné kamery se mluví spíše jako o „platformách“, protože je můžete osadit různými kamerami nebo třeba i světlometem, nádrží na postřik, reproduktorem, nebo čímkoliv, co bude kompatibilní s tzv. gimbalem – stabilizátorem a polohovačem kamery, který je naspodu (někdy i navrchu) dronu a slouží k uchycení a natáčení zátěže. Samozřejmě musí takovou zátěž dron také unést.

Drony s kamerou, online přenosem obrazu a FPV náhledem

Důležitým kritériem při výběru dronu s kamerou je možnost online přenosu obrazu na dálku na zobrazovací zařízení, nejčastěji váš mobilní telefon nebo tablet nacvaknutý v ovladači, jako je zvykem u nejpopulárnějších dronů DJI. Tento přenos ve většině případů umožnuje i tzv. FPV náhled, kdy si můžete obraz snímaný kamerou zobrazit také pomocí na hlavě nasazených FPV brýlí (zkratka FPV znamená First-Person-View, pohled z 1. osoby) a zalétat si tak s nohama na zemi, jako byste seděli v pomyslném droním kokpitu. Jenom dejte pozor na to, aby při létání s FPV brýlemi byl s vámi ještě další pilot, který bude dron ovládat nebo vás minimálně kontrolovat. Dron totiž musíte vidět a létat jenom v FPV náhledu není dovoleno.

Drony DJI s podporou FPV brýlí DJI Goggles a DJI Goggles Racing Edition

FPV náhled pomocí brýlí DJI Goggles podporují z dronů DJI v naší nabídce Mavic Air 1. generace, všechny drony DJI Phantom, všechny drony DJI Mavic 2, dron DJI Inspire 2 a drony série M200 a M300 skrze HDMI kabel.

Jak vybrat dron kompatibilní s FPV brýlemi

Závodní drony a malé drony s kamerou

Možnost FPV náhledu je naprosto zásadní, pokud chcete s dronem závodit s dalšími dronaři a nestačí vám pouze pohled od ovladače, ale chcete se závodu účastnit pohledem přes FPV brýle. 

První cestou je pořídit plnohodnotný FPV dron, jako je třeba DJI FPV. Výhodou je fakt, že dron, brýle i ovladač (zrovna DJI FPV představilo nový styl ovládní skrze jakýsi knipl reagující na vaše pohyby – DJI Motion Controller) jsou dokonale sesynchronizované, a vy si tak užijete FPV let opravdu na 100 %. Nevýhodou je ale vyšší cenovka, takže jen málokdo z nás bude mít to srdce poslat DJI "efpévéčko" do souboje s dalšími stroji, a radši si užije klasický polet. Pro závodění na překážkových drahách je stále ekonomičtější pověsit FPV kamerku na malý, levný dron nebo "domácí skládačku".

TIP na levný závodní dron

Jako závodní dron se svou velikostí, cenou a podporou FPV náhledu hodí např. výše zmíněné Tello. Jde o to, aby dron nebyl moc drahý, když dojde ke kolizi, a byl zároveň natolik malý a mrštný, aby se dokázal vyhnout překážkám nebo zvládnul průlety ůzkými místy ve velké rychlosti. 

Pokud máte dron bez FPV , můžete z něj udělat FPV závodní dron pořízením externího FPV systému. Např. systém DJI Digital FPV obsahuje v balení letovou jednotku, kterou připevníte na libovolný dron, který ji unese, FPV kameru, brýle FPV Goggles a ovladač. V rámci systému pak může fungovat až 8 pilotů zároveň (každý musí mít vlastní FPV sadu).

Dron DJI FPV v noci
Dron DJI FPV jsme testovali na závodním okruhu proti Nissanu GTR-Nismo. Podívejte se, jak to dopadlo.

Jak vybrat dron s kamerou podle pokročilosti pilota a ceny

Rozhodli jste se pro dron s kamerou? Můžete začít levnějším dronem, na kterém si ujasníte, jaké parametry jsou pro vás u dronu důležité, nebo rovnou investovat do solidního standardu s ideálním poměrem cena/výkon. Pojďme se na jednotlivé výkonnostní a cenové kategorie podívat podrobněji.

Jaký dron koupit začátečníkovi?

Pro děti nebo úplné začátečníky, kteří si chtějí zalétat v obýváku a hlavně se pobavit, se hodí mini dron Ryze Tello, který pořídíte za necelé 3000 Kč, v balíčku s příslušenstvím navíc si připlatíte další tisícovku. Pokud si chcete dron sami složit a jste duší spíše modelář, mrkněte na dřevěný skládací dron CUBEE.

Malé drony s kamerou

O stupínek výš stojí aktuálně nejoblíbenější dron na světě – DJI Mavic Mini. Váží jen 249 gramů a natáčí ve 2,7K kvalitě. Je malý, skladný a s cenovkou kolem 10 000 Kč velice šikovný. Ve vzduchu vydrží na jedno nabití 30 minut. Nemusíte být navíc zkušeným pilotem ani kameramanem, abyste natočili kulervoucí záběry na sociální sítě i do osobního archivu. Mini se totiž chlubí množstvím inteligentním QuickShot módů, jako je Dronie, Rocket, Circle nebo Helix, CineSmooth Motion zase umí zpomalit celý dron pro ještě detailnější záběry v menších prostorech. V aplikaci DJI Fly pak záběry jednoduše upravíte, doplníte hudbou, nějakým tím cute efektem a můžete rovnou sdílet na YouTube.

Jaký dron koupit pokročilému?

O pomyslný level výš i co se týče cenovky kolem 30 000 Kč je 2. generace dronu Mavic Air, jeho 2,5tá generace DJI Air 2S a drony DJI Mavic 2 ve variantách Pro a Zoom. Všechny natáčí ve 4K kvalitě (DJI AIR 2S dokonce v 5,4K), úroveň zpracování dronů je mnohem dál a drony jsou osazeny většími a citlivějšími snímači pro záznam videa a pořizování fotografií. K obvyklým inteligentním režimům se přidávají i časosběrné funkce, jako je HyperLapse, a umělá inteligence, která automaticky vylepšuje fotografie. I letové vlastnosti jsou někde jinde, drony letí zhruba o 20 km/h rychleji a bezpečnost hlídá mnohem více senzorů, takže se dron umí vyhýbat sám překážkám ve více směrech než jeho levnější kolegové.

Jaký dron koupit - Mavic 2 Pro

TIP

Podívejte se na srovnání dronů DJI Mavic Air 2 a DJI Mavic 2 Pro, které jsme pro vás natočili, pro náš YouTube kanál.

Nosnost dronu: Unese dron i nějaký náklad?

To víte, že unese (nákladem je pro drony s kamerou právě kamera), ale létání s nákladem v pravém slova smyslu je doménou těžkých průmyslových dronů pro profesionální využití. Např. Matrice 600, patrně nejvyužívanější dron na zavěšování nákladu, unese až 6 kg, ale samozřejmě se tím sníží doba, po kterou vydrží na jedno nabití ve vzduchu – konkrétně z 32 na 16 minut. Naprostým přeborníkem v létání s nákladem je pak zemědělský dron AgrasT30, který unese 30kg nádrž s postřikem nebo osivem.

Jaký dron koupit profíkovi?

Tady už rozhoduje účel využití dronu, protože profík potřebuje často speciální dron na určitý typ misí. Potřebuje natáčet v té nejvyšší možné kvalitě s integrovanou kamerou? Pak mu může vyhovovat DJI Mavic 2 nebo Mavic 3, který má dokonce 2 integrované kamery (optickou 5,1K kameru Hasselblad a tele-kameru pro zoomování). Chce na dron pověsit profesionální filmařskou kamerou? Pak by se měl zaměřit na řadu DJI Inspire. Potřebuje všestrannou platformu, kterou si může osadit podle sebe a třeba si s její pomocí naprogramovat vlastního droního robota? Nezklame ho platforma Matrice. Potřebuje monitorovat průběh staveb a zaměřovat změny s přesností na centimetry? Pak bude potřebovat dron s RTK modulem, jako je třeba Phantom 4 RTK. Je to digitální zemědělec? Zmodernizovat farmaření mu pomohou drony řady DJI Agras nebo Phantom 4 Multispectral. Potřebuje dron na leteckou fotogrammetrii? Může sáhnout po integrovaném řešení kopteru s multispektrální kamerou, křídla s multispektrální kamerou nebo po dronech, na které můžete navěsit 2 nebo dokonce 3 kamery současně, jako to zvládne DJI Matrice 300.

Jak si vybrat dron pro zemědělství

Čeká mě po vybalení dronu složité montování, nebo můžu hned začít létat?

Většinu dnešních dronů pro širokou veřejnost – tedy drony pro hobby a poloprofesionální využití – stačí vyndat z krabice, vložit nabitou baterku, zkalibrovat kompas a ovladač a můžete vyrazit (jde o tzv. BTF Bind-To-Fly drony, kde stačí spárovat hardware s ovládacím software, který jste si stáhli do mobilního telefonu). RTF, Ready-To-Fly drony, kde nemusíte nastavovat vůbec nic, většinou spadají do kategorie hraček nebo malých, levných dronů. Naopak profesionální drony obvykle musíte nejdříve složit (např. napojit přistávací nohy na tělo dronu), a pak pokračujete s předletovou přípravou stejně, jako s BTF drony.

Nejdůležitější parametry při výběru dronu

Blížíme se ke konci průvodce, a proto si zrekapitulujeme nejdůležitější parametry dronů, se kterými se setkáte při výběru.

Rozlišení videa

Rozlišení videa u dronů s vestavěnou kamerou se u kvalitních dronů pohybuje od HD rozlišení až po 8K. Solidní rozlišení, které vám bude stačit pro hobby účely, a přitom vás finančně nezruinuje, je 2,7K  (DJI Mavic Mini) nebo 4K (DJI Mini 2). Vyšší rozlišení už je pro profesionály ze světa filmu a reklamy.

TIP

Z této rady se vymyká dron DJI Air 2S, který s rozumnou cenovkou nabízí rozlišení až 5,4K.

Rozlišení fotografií

Rozlišení fotografií u dronů s vestavěnou kamerou se u levných dronů pohybuje kolem 5 MP (Ryze Tello), u poloprofesionálních strojů atakuje 48 MP (DJI Mavic Air 2) a stoupá až do nebes. Za solidní fotorozlišení kamery dronu můžeme považovat 12 MP (DJI Mini 2) – 20 MP (DJI Mavic 2 Pro).

Počet snímků za sekundu (FPS – Frames Per Second)

Tzv. snímkovací frekvence určuje, kolik snímků natočí kamera dronu za vteřinu, a je důležitá hlavně pro zpomalená videa. Čím více snímků za vteřinu dron nasnímá, tím více dat máte ve videu zaznamenáno, video je plynulejší a můžete si s ním více vyhrát v postprodukci. Často se udává ve spojitosti s rozlišením videa – solidní drony střední kategorie mají 30 fps/4K (Mavic 2 Pro) až 60 fps/4K (Mavic Air 2). Prostě čím víc fps, tím líp 😊

Zoom

Vestavěné kamery levnějších dronů mají většinou pouze digitální zoom, kdy se při přiblížení snižuje kvalita obrazu. Pokud je pro vás zoomování důležité (např. rádi natáčíte divokou faunu, která by utekla hned, jak by zaslechla vrtulky dronu, a proto se musíte přiblížit jinak) dbejte na to, aby měla kamera dronu i optický zoom. Pokud bude několikanásobný, tím lépe. Speciálně pro zoomování byl navržen dron DJI Mavic 2 Zoom, který má 2× optický zoom, se kterým natáčíte stále ve 4K, a 2× digitální zoom, který převezme štafetu po optice a sníží kvalitu záznamu na FullHD.

TIP

Zajímavé řešení představilo DJI se svou novinkou Mavic 3. Ta má v těle integrované 2 kamery současně – jednu optickou a druhou tele kameru pro až 28x přiblížení.

Světelnost objektivu

Světelnost je základním parametrem každého objektivu a u vestavěných kamer dronů to není jinak. Světelnost objektivu znamená množství světla, které umí objektiv přenést na čip kamery nebo fotoaparátu. U dronů všech kategorií se pohybuje mezi hodnotou  F 2 až 3.

Stabilizace obrazu

U dronů se o stabilizaci obrazu kamery stará gimbal, nejčastěji 3osý, na kterém je kamera na dronu zavěšena. Vlastní elektronickou stabilizaci pak občas mívá ještě samotná kamera. Kdybyste koupili dron bez stabilizace obrazu, natočený materiál by byl roztřesený a jeho sledování by bylo utrpením.

Foto a video formáty

Čím více formátů kamera dronu podporuje, tím lépe. Při výběru dronu na focení a natáčení patří k základu JPEG, MP4 a MOV, příjemným bonusem je pak DNG, RAW nebo TIFF, které vám dávají větší možnosti v postprodukci a práci s metadaty záznamu.

Doba letu dronu a baterie

Jeden z nejdůležitějších parametrů dronu je, jak dlouho vydří ve vzduchu na jedno nabití. U levných dronů nebývá tzv. flight time delší než 15 minut (Ryze Tello), standardem v nižší a střední kategorii dronů je pak 30 minut (Mini 2, Air 2, Mavic 2 Pro), nejnovější DJI dron Mavic 3 pak slibuje vydržet ve vzduchu dokonce 46 minut. Průmysloví borci, jako je třeba DJI Matrice 300 RTK, vydrží ve vzduchu skoro hodinu. Důležité je také to, zda je baterie integrovaná nebo odnímatelná – odnímatelná je praktičtější, protože si náhradní nabité baterky můžete vozit s sebou a po vybití je rychle vyměnit a létat déle.

Létejte déle s Fly More Combo

Drony DJI se obvykle prodávají samostatně, nebo v balíčku Fly More Combo, kde najdete baterie navíc, speciální nabíjecí adaptéry nebo nabíjecí stanice a náhradní komponenty, jako jsou vrtulky, kabely a šroubky. Často je v balíčku i obal, batoh nebo taška na dron nebo ND filtry.

Hmotnost dronu

Velmi důležitá je hmotnost dronu, a to jak pro jeho mrštnost během letu (těžký dron se i těžkopádně ovládá a chová) a odolnost vůči větru (těžší dron lépe odolá větru), tak pro zařazení do legislativní třídy a pravidla, kterými se v letovém provozu musí dron řídit. Mezi nejlehčí drony pro outdoorové létání patří jistě Mavic Mini a Mini 2 s 249 g spadající do třídy A1 s nejmírnějšími pravidly pro létání, na druhé straně leží těžké průmyslové drony, které se musí držet hodně daleko od lidí i budov. Drtivá většina spotřebitelských dronů se pohybuje mezi 0,5–1,5 kg.

Dosah dálkového ovládání dronu

Dosah dálkového ovládání je důležitý pro vzdálenost, na kterou se od vás může dron vzdálit, aniž byste přišli o signál a tudíž možnost kontroly. Dejte si pozor na to, že dosah dálkového ovládání se uvádí pro různé regiony, takže zatímco v USA může mít dron dosah 10 km, v regionu CE (Střední Evropa) to může být jen 6 km. Standardem u střední kategorie dronů je kol. 5 km v CE, ale pokud létáte pro hobby účely a nemáte speciální povolení, vždy musíte udržovat se svým dronem za letu vizuální kontakt.

Letové režimy dronu

Letové režimy vám usnadní práci, když chcete natočit nějaký efektní záběr, ale nemáte na to zatím skills nebo by manuální pilotáž byla velice náročná a nepřesná. Mezi nejoblíbenější letové režimy patří sledování pohybujícího se objektu, časosběrné video nebo kroužení kolem pilota. Přeborníkem v počtu chytrých režimů a user-friendliness dronů je společnost DJI. Především model Mini nabízí spoustu kouzel a vychytávek, se kterými natočí droní pecky i duše nepolíbená pilotáží.

Rychlost letu dronu

Chcete dronem sledovat pohybující se objekty, sledovat zvěř, nebo jen prostě toužíte letět pořádně rychle? Pak se zaměřte na rychlost letu, která se u dronů střední kategorie pohybuje kolem 60 km/h. Reálná rychlost se pak liší podle letového módu, který máte nastavený. Pokud budete mít zapnutou automatickou detekci překážek, dron nepoletí tak rychle, jako když ho přepnete do sportovního módu. V něm si ale budete muset dát větší pozor na překážky. Než na rychlost letu se zaměřte na rychlost vzletu – ta pro vás bude důležitá, když se budete potřebovat rychle dostat do vzduchu, aby vám neunikla žádná zaznamenáníhodná akce.

Ovládání dronu

Uživatelský nepříjemnější je ovládání dronu skrze dedikovaný ovladač s vlastním ultrajasným monitorem. Budete tak mít přehled o letu i za jasného dne, kde zobrazovací schopnosti mobilních telefonů a tabletů nestačí. Nejčastěji ovšem najdete u dronů střední kategorie v balení ovladač s kniply bez monitoru, na který připojíte svůj mobilní telefon se staženou aplikací na ovládání dronu a sledování záběrů kamery.

Pomocné systémy a funkce (fail-safe, GPS)

Důležitým parametrem, který u dronů sledujte, je přítomnost pomocných systémů, jako je automatická detekce překážek nebo pozicování dronu pomocí GPS (GPS drony). Ulehčí vám létání a ovládání dronu.

Levnější drony se neumí vyhýbat překážkám, střední kategorie pak má senzory jen v některých směrech (směrem do stran nebo pod sebe). Nejpokročilejší drony detekují překážky ve všech směrech, a umí se proto pohybovat takřka autonomně, nebo po naprogramované trase.

Pozicování je důležité nejen pro navigaci dronu v krajině, ale také pro setrvávání dronu na místě (vznášení se vzduchu). Profesionální drony se vedle GPS orientují i podle satelitů nebo pomocných pozemních bodů a RTK technologie. Snímky, které profi drony nasazené pro bezpečností, průmyslové nebo zemědělské mise pořizují, je totiž třeba opatřit i tzv. geotagem, aby se z nich mohly skládat 2D a 3D modely krajiny.

Výrobce dronu

V DronPro se specializujeme na drony DJI, protože nabízejí nejlepší poměr cena/výkon i ponákupní péči např. ve formě populárního balíčku DJI Care Refresh. Ten nabízí za malý poplatek až 2 výměny poškozeného dronu za nový nebo srovnatelný ekvivalent. Pokud investujete do dronu vyšší částku, je pro vás důležité i originální příslušenství a svou droní platformu plánujete dále rozvíjet a tunit, volba prověřeného výrobce, který jen tak nezavře krám, je zásadní.

Jak vybrat kvalitní dron? Zapomeňte na nabídky se Zn: Drony levně

Pokud patříte mezi “šťastlivce”, kteří nakoupili black box ve velkých obchodních domech nebo přes jejich e-shop, sami uznáte, že informace k produktu, nedej bože k jakési legislativě a provozu jste další dva týdny (nebo ještě před koupí) honili po facebookových skupinách, v youtubových videích, nebo kdekoliv na internetu. Manuál není světový bestseller a ruku na srdce... spousta z nás ho použije až v momentě, kdy sundavá svých těžce vydělaných 30 tisíc ze stromu klackem. Nejsme kristuspáni, máme na kontě 3 pády, ale pokaždé nad námi stál duch svatý a oprava nepřekročila cenu nových vrtulek :).

Nejste si jistí výběrem? Vyzkoušejte bazar dronů se zárukou

Pokud si nejste jisti svými pilotními skills, máte hlouběji do kapsy nebo si prostě jen chcete drony vyzkoušet, a zjistit, co od nich vlastně vy osobně požadujete, abyste pak mohli zainvestovat v budoucnu do ideálního kousku, podívejte se do našeho DronPro bazaru dronů. Máme tam pro vás jen prověřené drony se zárukou a hodně přátelskou cenovkou.

Mrkněte i na recenze dronů u našich partnerů

S webem Covybrat.cz jsme pro vás připravili vyčerpávajícího průvodce na téma jak vybrat dron s porovnáním a recenzí nejrozšířenějších modelů. 

Místo supermarketu navštivte droní speciálku

Pokud chcete mít podobně příznivou karmu a nebo jednoduše problémům předejít, doporučuji navštívit “speciálku”, jako je například ta naše na pražském Smíchově.

U nás poklábosíte s experty na bezpilotní systémy a tuzemskou legislativu, kteří vám vždy ochotně poradí. Drony + další equip si můžete po předchozí domluvě přímo i vyzkoušet. Není lepší dron za milion oproti dronu za tři tisíce, rozhoduje účel využití (viz. fotogalerie u tohoto článku). Dítěti bude na houby hexakoptéra s nosností pro filmové kamery a geodeta, který potřebuje přesné měření na centimetry, nepošleme do Sparkysu. Pokud je dotaz mimo naší range, poradíme vám vhodnou alternativu na koho se obrátit, nebo zjistíme potřebné informace, které vám přehledně naservírujeme do mailu. Otevřeli jsme první centrum pro komplexní služby spojené s provozem dronů. Máme tak prsty i v servisu dronů, pojištění dronů a obecně v leteckých pracích s různými typy bezpilotních prostředků.

Oproti tomu informační stokou jsou Youtubová videa plná rad a tipů vesměs méně než více použitelných. Veřejnými médii se sice sem tam mihne profesionál, ale primární konstrukce reportáží je postavená na principu “nahonit views” v kontextu jakéhokoliv exemplárního průšvihu, kterých je v poměru počtu vlastníků strojů zanedbatelné množství. Věříme, že přijde den, kdy namísto “poprask – dron na letišti” nebo “dron špehoval sousedku v bikinách” budou média veřejnost více edukovat. Nebo odkazovat na relevantní zdroje informací a odborná místa.

Jak vybrat dron poradíme v DronPro

Zákaz dronů, nebo prodej dronu na občanku jako v Německu

Nákupem dronu na občanku vámi neprostoupí nebeská moudrost a zakázat drony plošně? Bylo by to mrzuté, ale pojďme tomu předejít. Jak? Například v DronPro ke každému zapůjčení nebo ke koupi poskytujeme cca 60 – 90minutové školení tzv. “První start”. Nejdůležitější výcuc z manuálu ke dronu, jeho nastavení, správné předletové přípravě a jeho provozu v souladu s tuzemskou legislativou včetně praktického výcviku. Následně odcházíte osvícený a v ještě lepším případě se ochotně podělíte o užitečné informace s kolegy dronaři, kteří určitě ocení dobrou radu a odmění vás tekutým zlatem!

Droní moudro na závěr

Aby žili dronaři s nepolíbenými v konsensu, musíme vytvořit příznivé klima a veřejnost dostatečně informovat o zdrojích a hlavně o místech, kam si můžou zavolat, nebo se zastavit pro radu. Pokud už drona máte, nenoste v hlavě galimatyáš od Tondy z garáže v kombinaci s videy od Caseyho Niestata, který má sice pěkná videa, ale celkem už sešrotoval drony za minimálně půl milionu. Raději 3x napište nebo cinkněte, než abyste nechali vaší výplatu né-li 2 anebo taky 50 hluboko zakonzervované na dně Orlické přehrady.

TIP

Mrkněte se na průvodce drony s kamerou DJI, na které se v DronPro specializujeme – jaká je nabídka, který vybrat pro váš účel využití a které drony doporučujeme?

100% užitečné zdroje, které se vyplatí sledovat

Facebook DronPro
Užitečné články o legislativě s provozními tipy
Skvělé technické recenze – Tom’s Tech Time 
Létání v zahraničí: droneregulations.info

TIP

Chcete létat blíže k letišti? Volejte ÚCL / ŘLP: 225 421 111 (ÚCL), 220 371 111 (ŘLP)

 

👋✈ #LetuZdar

🐲 Drak_Alex

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 4.225/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Alex
Specialista na drony a pravidla létání

776 86 88 86 (Po–Pá 9–18h)

Sonduju, analyzuju, vyhodnocuju a nikdy nepřestávám lovit! Svoje stopy zanechávám ve vzduchu a v onlinu. Jsem droní Gee :))

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma (nově i on-line) u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den