Návody na létání a práci s dronem 9 minut čtení

Jak vybrat a koupit dron – rádce

12 srpna 2020

Alex

Drony zažívají BOOM! Už samotné slovo “dron” zní děsně cool a trendy. Jaké druhy dronů existují, který vybrat pro sebe nebo jako dárek a proč nenakupovat ve velkých e-shopech a nákupních galeriích, kde mají vše od toaleťáku po psí granule?

Výběr dronu podle počtu motorů

Abychom začali nějakým základním rozdělením, podle kterého se můžete ve světe dronů orientovat, jde o počet motorů dronu, nebo chcete-li vrtulí. Čím více motorů dron má, tím je stabilnější a většinou unese i větší zátěž (např. kamery, reproduktory, světlomety nebo jiné předměty). Na druhou stranu už není tak hbitý, a nehodí se proto na různé letecké triky, akrobacii, výkruty a rychlé vzlety a přistání.

Trikoptéry

Trikoptéry mají 3 motory, obvykle 2 vpředu a jeden na „ocasu“ dronu, a bývají to malé lehké drony vhodné spíše pro trénink nebo závodění. Často jde také o stavebnice pro modeláře. Jsou rychlé a obratné, ale málo stabilní. Nejde proto o příliš oblíbenou a rozšířenou konfiguraci a ani my v DronPro trikoptéru v nabídce nemáme.

Kvadrokoptéry

Naopak konfigurace se 4 motory patří k těm vůbec nejoblíbenějším typům dronů mezi spotřebitelskými a poloprofesionálními drony s integrovanou kamerou. Jsou velice stabilní, a přesto si zachovávají mrštnost. Drony – kvadrokoptéry v naší nabídce zastupuje mini dron Tello a aktuálně nejoblíbenější drony na trhu DJI Mavic Mini, DJI Mavic 2 a DJI Mavic Air 2. Mezi kvadrokoptéry patří i legendární modely Phantom 4 a Inspire 2, který se už řadí mezi profesionální drony pro filmaře.

Výběr dronu kvadrokoptéry

Hexakoptéry

Jako hexakoptéry jsou často navrženy drony pro profesionály, které musí zastat těžkou práci. Mají 6 motorů a jsou velice stabilní. Unesou také větší zátěž. Nejoblíbenější hexakoptéra Matrice unese až 6kg kameru nebo senzor. Mezi dříče patří i zemědělský dron DJI Agras, který unese dokonce 16litrovou nádrž s postřikem.

Výběr dronu hexakoptéry

Oktokoptéry a multikoptéry

8motorové drony nejsou tolik rozšířené, ale řadil se k nim třeba starší model výše zmíněného Agrase – Agras MG-1 nebo platforma DJI Spreading Wings S1000. Ta měla tu výhodu, že pokud vypadl jeden motor, dron uměl automaticky rozložit zátěž na zbývající funkční vrtule. Oktokoptéry se pro svou stabilitu využívají hlavně při leteckém snímkování a profesionální filmařině.

 

Jak vybrat dron podle počtu motorů

Drony typu křídlo a VTOL drony

Vedle výše zmíněných typů dronů se využívají také tzv. křídla. Jejich výhodou je vyšší rychlost a možnost pokrýt na jedno nabití či jeden let větší území. Využívají se proto hlavně v zemědělství a průmyslu, kdy např. monitorujete lesy zasažené kůrovcem nebo vytváříte letecké mapy. Jejich specifickou odnoží jsou VTOL drony, které kombinují výhody křídel a klasických kopterů – dokážou vzlétnout z místa (VTOL je zkratka pro vertical take off – vertikální vzlet), takže nepotřebujete velkou startovací plochu, ale zároveň létají jako křídlo, takže pokryjí rozsáhlé území. Známým výrobcem VTOL dronů, které se využívají hlavně pro leteckou fotogrammetrii v kombinaci s multispektrálními kamerami, je firma ATMOS UAV.

Jak vybrat dron typu křídlo

Výběr dronu podle kamery

Máte si vybrat dron s kamerou, nebo bez kamery? To samozřejmě záleží na základním faktu – zda chcete mít na své polety památku v podobě fotek nebo videí z ptačí perspektivy. S dronem bez kamery si opravdu jen polétáte, ale teprve kamera zavěšená na dronu vám dovolí využít naplno možnosti bezpilotního létání.

Drony bez kamery a drony s přídavnou kamerou

Drony bez kamery se hodí na trénování leteckých manévrů a výhodou dronů lehčích než 250 g, které jsou navíc bez kamery, je fakt, že se nebudete muset od 31.12.2020 registrovat jako provozovatel a pilot dronu podle nových jednotných evropských pravidel pro létání s drony. Jde většinou o hračky a drony pro děti nebo levné modely, které vás brzy přestanou bavit, protože nebudete moci z výšky fotit ani natáčet – nemluvě o nemožnosti „létat s nohama na zemi“ pomocí FPV brýlí.

Drony pro děti

Chcete darovat dron jako vánoční dárek? Mrkněte se na náš průvodce výběrem dronu pod stromeček.

Jako samostatné drony bez kamery se ale prodávají i stroje z opačného konce spektra – ty nejdražší, na které pak pověsíte kameru nebo jinou zátěž podle svého gusta. Výhodou je, že můžete kamery měnit podle toho, zda natáčíte film, nebo potřebujte na dron pověsit termokameru a zkoumat třeba tepelné úniky na budovách. Typickým zástupcem takového dronu bez kamery je řada Inspire 2.

Drony s kamerou a drony s integrovanou kamerou

A tady začíná sranda – a nemusí jít vůbec o drahou srandu. Solidní dron s kamerou, za který se můžeme zaručit, koupíte už za 3000 Kč, protože společnost Ryze Tech vyvinula ve spolupráci s firmou DJI a Intel mrštný mini dron Ryze Tello. Váží jen 80 gramů, takže se snadno ovládá, ale zase na druhou stranu neodolá větru, a hodí se proto spíše do interiéru. Natáčí v HD kvalitě, fotí 5MP fotografie a navíc je programovatelný v jazyku SCRATCH. Hodí se tak jako vzdělávací dárek a v edici Tello EDU navíc najdete elektronickou učebnici, která vás krok za krokem naučí programovat.

Je vhodné uvést na pravou míru, že pokud hovoříme o dronu s kamerou, máme většinou na mysli dron s integrovanou, tedy vestavěnou kamerou. Výhodou takové konfigurace je, že dron vytáhnete z krabice, vložíte nabité baterky, zkalibrujete kompas a můžete natáčet. Dron a kamera budou jedna ruka a nebudete muset nic osazovat a nastavovat. Mezi spotřebitelskými a poloprofesionálními drony najdete v podstatě jen drony s integrovanou kamerou, o dronech bez vestavěné kamery se mluví spíše jako o „platformách“, protože je můžete osadit různými kamerami nebo třeba i světlometem, nádrží na postřik, reproduktorem, nebo čímkoliv, co bude kompatibilní s tzv. gimbalem – stabilizátorem a polohovačem kamery, který je naspodu (někdy i navrchu) dronu a slouží k uchycení a natáčení zátěže. Samozřejmě musí takovou zátěž dron také unést.

Drony s kamerou, online přenosem obrazu a FPV náhledem

Důležitým kritériem při výběru dronu s kamerou je možnost online přenosu obrazu na dálku na zobrazovací zařízení, nejčastěji váš mobilní telefon nebo tablet nacvaknutý v ovladači, jako je zvykem u nejpopulárnějších dronů DJI. Tento přenos ve většině případů umožnuje i tzv. FPV náhled, kdy si můžete obraz snímaný kamerou zobrazit také pomocí na hlavě nasazených FPV brýlí (zkratka FPV znamená First-Person-View, pohled z 1. osoby) a zalétat si tak s nohama na zemi, jako byste seděli v pomyslném droním kokpitu. Jenom dejte pozor na to, aby při létání s FPV brýlemi byl s vámi ještě další pilot, který bude dron ovládat nebo vás minimálně kontrolovat. Dron totiž musíte vidět a létat jenom v FPV náhledu není dovoleno.

Drony DJI s podporou FPV brýlí DJI Goggles a DJI Goggles Racing Edition

FPV náhled pomocí brýlí DJI Goggles podporují z dronů DJI v naší nabídce Mavic Air 1. generace, všechny drony DJI Phantom, všechny drony DJI Mavic 2, dron DJI Inspire 2 a drony série M200 a M300 skrze HDMI kabel.

Jak vybrat dron kompatibilní s FPV brýlemi

Závodní drony a malé drony s kamerou

Možnost FPV náhledu je naprosto zásadní, pokud chcete s dronem závodit s dalšími dronaři a nestačí vám pouze pohled od ovladače, ale chcete se závodu účastnit pohledem přes FPV brýle. 

TIP na levný závodní dron

Jako závodní dron se svou velikostí, cenou a podporou FPV náhledu hodí např. výše zmíněné Tello. Jde o to, aby dron nebyl moc drahý, když dojde ke kolizi, a byl zároveň natolik malý a mrštný, aby se dokázal vyhnout překážkám nebo zvládnul průlety ůzkými místy ve velké rychlosti. 

Pokud máte závodní dron bez FPV , můžete z něj udělat FPV závodní dron pořízením externího FPV systému. Např. žhavá novinka DJI Digital FPV obsahuje v balení letovou jednotku, kterou připevníte na libovolný dron, který ji unese, FPV kameru, brýle FPV Goggles a ovladač. V rámci systému pak může fungovat až 8 pilotů zároveň (každý musí mít vlastní FPV sadu).

Jak vybrat dron s kamerou podle pokročilosti pilota a ceny

Rozhodli jste se pro dron s kamerou? Můžete začít levnějším letounem, na kterém si ujasníte, jaké parametry jsou pro vás u dronu důležité, nebo rovnou investovat do solidního standardu s ideálním poměrem cena/výkon. Pojďme se na jednotlivé výkonnostní a cenové kategorie podívat podrobněji.

Jaký dron koupit začátečníkovi?

Pro děti nebo úplné začátečníky, kteří si chtějí zalétat v obýváku a hlavně se pobavit, se hodí mini dron Ryze Tello, který pořídíte za necelé 3000 Kč, v balíčku s příslušenstvím navíc si připlatíte další tisícovku. Pokud si chcete dron sami složit a jste duší spíše modelář, mrkněte na dřevěný skládací dron CUBEE.

Malé drony s kamerou

O stupínek výš stojí aktuálně nejoblíbenější dron na světě – DJI Mavic Mini. Váží jen 249 gramů a natáčí ve 2,7K kvalitě. Je malý, skladný a s cenovkou kolem 10 000 Kč velice šikovný. Ve vzduchu vydrží na jedno nabití 30 minut. Nemusíte být navíc zkušeným pilotem ani kameramanem, abyste natočili kulervoucí záběry na sociální sítě i do osobního archivu. Mini se totiž chlubí množstvím inteligentním QuickShot módů, jako je Dronie, Rocket, Circle nebo Helix, CineSmooth Motion zase umí zpomalit celý dron pro ještě detailnější záběry v menších prostorech. V aplikaci DJI Fly pak záběry jednoduše upravíte, doplníte hudbou, nějakým tím cute efektem a můžete rovnou sdílet na YouTube.

Jaký dron koupit pokročilému?

O pomyslný level výš i co se týče cenovky kolem 30 000 Kč je 2. generace dronu Mavic Air a drony DJI Mavic 2 ve variantách Pro a Zoom.  Všechny natáčí ve 4K kvalitě, úroveň zpracování dronů je mnohem dál a drony jsou osazeny většími a citlivějšími snímači pro záznam videa a pořizování fotografií. K obvyklým inteligentním režimům se přidávají i časosběrné funkce, jako je HyperLapse, a umělá inteligence, která automaticky vylepšuje fotografie. I letové vlastnosti jsou někde jinde, drony letí zhruba o 20 km/h rychleji a bezpečnost hlídá mnohem více senzorů, takže se dron umí vyhýbat sám překážkám ve více směrech než jeho levnější kolegové.

Jaký dron koupit - Mavic 2 Pro

TIP

Podívejte se na srovnání dronů DJI Mavic Air 2 a DJI Mavic 2 Pro, které jsme pro vás natočili, pro náš YouTube kanál.

Jaký dron koupit profíkovi?

Tady už rozhoduje účel využití dronu, protože profík potřebuje často speciální dron na určitý typ misí. Potřebuje natáčet v té nejvyšší možné kvalitě s integrovanou kamerou? Pak mu může vyhovovat DJI Mavic 2. Chce na dron pověsit profesionální filmařskou kamerou? Pak by se měl zaměřit na řadu DJI Inspire. Potřebuje všestrannou platformu, kterou si může osadit podle sebe a třeba si s její pomocí naprogramovat vlastního droního robota? Nezklame ho platforma Matrice. Potřebuje monitorovat průběh staveb a zaměřovat změny s přesností na centimetry? Pak bude potřebovat dron s RTK modulem, jako je třeba Phantom 4 RTK. Potřebujte dron na leteckou fotogrammetrii? Může sáhnout po integrovaném řešení kopteru s multispektrální kamerou, křídla s multispektrální kamerou nebo po dronech, na které můžete navěsit 2 nebo dokonce 3 kamery současně, jako to zvládne DJI Matrice 300.

Jak si vybrat dron pro zemědělství

Jak vybrat kvalitní dron? Zapomeňte na nabídky se Zn: Drony levně

Pokud patříte mezi “šťastlivce”, kteří nakoupili black box ve velkých obchodních domech nebo přes jejich e-shop, sami uznáte, že informace k produktu, nedej bože k jakési legislativě a provozu jste další dva týdny (nebo ještě před koupí) honili po facebookových skupinách, v youtubových videích, nebo kdekoliv na internetu. Manuál není světový bestseller a ruku na srdce... spousta z nás ho použije až v momentě, kdy sundavá svých těžce vydělaných 30 tisíc ze stromu klackem. Nejsme kristuspáni, máme na kontě 3 pády, ale pokaždé nad námi stál duch svatý a oprava nepřekročila cenu nových vrtulek :).

Místo supermarketu navštivte droní speciálku

Pokud chcete mít podobně příznivou karmu a nebo jednoduše problémům předejít, doporučuji navštívit “speciálku”, jako je například ta naše na pražském Smíchově.

U nás poklábosíte s experty na bezpilotní systémy a tuzemskou legislativu, kteří vám vždy ochotně poradí. Drony + další equip si můžete po předchozí domluvě přímo i vyzkoušet. Není lepší dron za milion oproti dronu za tři tisíce, rozhoduje účel využití (viz. fotogalerie u tohoto článku). Dítěti bude na houby hexakoptéra s nosností pro filmové kamery a geodeta, který potřebuje přesné měření na centimetry, nepošleme do Sparkysu. Pokud je dotaz mimo naší range, poradíme vám vhodnou alternativu na koho se obrátit, nebo zjistíme potřebné informace, které vám přehledně naservírujeme do mailu. Otevřeli jsme první centrum pro komplexní služby spojené s provozem dronů. Máme tak prsty i v servisu dronů, pojištění dronů a obecně v leteckých pracích s různými typy bezpilotních prostředků.

Oproti tomu informační stokou jsou Youtubová videa plná rad a tipů vesměs méně než více použitelných. Veřejnými médii se sice sem tam mihne profesionál, ale primární konstrukce reportáží je postavená na principu “nahonit views” v kontextu jakéhokoliv exemplárního průšvihu, kterých je v poměru počtu vlastníků strojů zanedbatelné množství. Věříme, že přijde den, kdy namísto “poprask – dron na letišti” nebo “dron špehoval sousedku v bikinách” budou média veřejnost více edukovat. Nebo odkazovat na relevantní zdroje informací a odborná místa.

Jak vybrat dron poradíme v DronPro

Zákaz dronů, nebo prodej dronu na občanku jako v Německu

Nákupem dronu na občanku vámi neprostoupí nebeská moudrost a zakázat drony plošně? Bylo by to mrzuté, ale pojďme tomu předejít. Jak? Například v DronPro ke každému zapůjčení nebo ke koupi poskytujeme cca 60 – 90minutové školení tzv. “První start”. Nejdůležitější výcuc z manuálu ke dronu, jeho nastavení, správné předletové přípravě a jeho provozu v souladu s tuzemskou legislativou včetně praktického výcviku. Následně odcházíte osvícený a v ještě lepším případě se ochotně podělíte o užitečné informace s kolegy dronaři, kteří určitě ocení dobrou radu a odmění vás tekutým zlatem!

Droní moudro na závěr

Aby žili dronaři s nepolíbenými v konsensu, musíme vytvořit příznivé klima a veřejnost dostatečně informovat o zdrojích a hlavně o místech, kam si můžou zavolat, nebo se zastavit pro radu. Pokud už drona máte, nenoste v hlavě galimatyáš od Tondy z garáže v kombinaci s videy od Caseyho Niestata, který má sice pěkná videa, ale celkem už sešrotoval drony za minimálně půl milionu. Raději 3x napište nebo cinkněte, než abyste nechali vaší výplatu né-li 2 anebo taky 50 hluboko zakonzervované na dně Orlické přehrady.

TIP

Mrkněte se na průvodce drony s kamerou DJI, na které se v DronPro specializujeme – jaká je nabídka, který vybrat pro váš účel využití a které drony doporučujeme?

100% užitečné zdroje, které se vyplatí sledovat

Facebook DronPro
Užitečné články o legislativě s provozními tipy
Skvělé technické recenze – Tom’s Tech Time 
Létání v zahraničí: droneregulations.info

TIP

Chcete létat blíže k letišti? Volejte ÚCL / ŘLP: 225 421 111 (ÚCL), 220 371 111 (ŘLP)

Letu zdar,

#DronPro Alex

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 3.1667/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Alex
Specialista na drony a pravidla létání

776 86 88 86 (Po–So 9–18h)

Sonduju, analyzuju, vyhodnocuju a nikdy nepřestávám lovit! Svoje stopy zanechávám ve vzduchu a v onlinu. Jsem droní Gee :))

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma (nově i on-line) u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den