Drony v armádě

Vývoji dronů dlouhá desetiletí dominovala armáda a bezpečnostní složky. Dnes si může vlastní dron pořídit každá školačka, ale opravdu funkční řešení stále zůstává doménou profíků. Přečtěte si, jak naše drony pomáhají armádě a policii.

Vývoji dronů dlouhá desetiletí dominovala armáda a bezpečnostní složky. Dnes si může vlastní dron pořídit každá školačka, ale opravdu funkční řešení stále zůstává doménou profíků. Přečtěte si, jak naše drony pomáhají armádě a policii.

Složky IZS

Monitorování pomocí dronů se u složek Integrovaného záchranného systému v posledních letech hodně rozšiřuje. Hasičské sbory využívají koptery k monitorování požárů a nepovolených otevřených ohňů - na dron se nasadí termokamera. Policejní složky zase využívají drony pro hlídkovací účely a také pro odhalování či dokumentaci protiprávního jednání směřujícího proti životnímu prostředí, jako jsou nelegální skládky a nepovolená těžba lesních porostů. Záchranné sbory využívají drony na záchranné akce v těžko přístupných místech. K tomuto účelu je vhodné využití novinky pro rok 2018 - stroje DJI Mavic 2 Enterprise - na který lze nasadit přídavné světlo nebo reproduktor. Má také velkou výdrž baterie (až 31 minut). Pro rychlou identifikaci osob můžeme využít termokameru, která dokáže onboard identifikovat subjekty a hlásit jejich pozici přímo na zobrazovacím zařízení.

Vhodná technika:

  • Termokamera Wiris mini nebo Wiris Pro + UAV DJI M600 Pro
  • Kamera Zenmuse XT / XT2 + DJI M200 series
  • DJI Mavic 2 Enterprise Zoom / DUAL

Akce a eventy - tethering | služby DronPro.cz II

Monitoring pozic dronů a pilotů

Z hlediska bezpečnosti je velice důležité mít přehled nejen o dopravních letadlech, ale o veškeré letecké dopravě nad vaším objektem, do které spadají i samotná bezpilotní letadla. Mezi systémy, které dokáží detekovat bezpilotní letadla, patří DJI Aeroscope, který v oblasti až 50 km detekuje drony DJI ze série Phantom, Mavic, Inspire a Spark. Existuje i mobilní jednotka, která v podobě nenápadného kufříku detekuje drony DJI v perimetru do 5 km. Co konkrétně dokáže Aeroscope detekovat? Sériové číslo dronu, směr, rychlost, výšku, GPS lokaci, home-point a název modelu. Pokud pilot takové údaje vyplní, zjistíte i číslo licence, jméno nebo kontaktní informace pilota. Mimoto pracujeme i s dalšími detekčními systémy, které dokáží identifikovat jakýkoliv bezpilotní prostředek, ale všechny tyto systémy dodáváme pouze autoritám a nejsou určeny pro širší veřejnost.

Drony v armádě - DJI Aeroscope | služby DronPro.cz

Autonomní eliminace dronů

Kromě pasivní detekce dronů dokážeme nasadit i zbraňový systém proti civilnímu letadlu. Tento systém autonomně detekuje sledovaný dron, na který vystřelí síť, do které ho polapí. Tento systém však rovněž dodáváme pouze autoritám a není určen pro širší veřejnost.

Drony v armádě - Eagle.One | služby DronPro.cz

Vaše nejčastější otázky

Jakým způsobem mohou drony pomoci u složek IZS?

Mavic 2 Enterprise je řada dronů, která je přímo navržena pro taková využití. Pro jednoduchou identifikaci lidí se využívá termokamera a zároveň optická kamera (Mavic 2 Enterprise DUAL). Také se dá na tyto drony nasadit volitelné příslušenství (reproduktor, maják nebo světlo). Pro náročnější mise vybereme / doporučíme vhodnější sofistikovanou techniku, a to na míru operace.

Platí stejná pravidla i pro Policii ČR a další složky IZS?

Na základě meziresortní dohody mezi Ministerstvem dopravy, Ministerstvem vnitra a ÚCL se i složky IZS řídí Doplňkem X, přičemž během vyjímečných událostí mají právě tyto subjekty a to jako jediné, možnost odchýlit se od §52 – Létání letadel bez pilota a jednat dle §51 – Letecé služby pro vojenské účely.

Jak drony ulehčují práci policii?

V případě pátracích akcí v nedostupných oblastech nebo průzkumech oblastí s velkou plochou je využití dronu ideální. Z výšky vidí bezpečnostní složky mnohem větší plochu než při pozemním pátrání a ekonomicky je to mnohem výhodnější oproti např. využití helikoptér.

Těšíme se na spolupráci s vámi

Nezávazná poptávka

Nabídka našich dalších služeb

Školení

Od pilotních základů po profi licenci

Zobrazit volné termíny

Půjčovna a prodej

K vybraným modelům školení zdarma

Servis

Spolehněte se na nás

Pojištění

Zařídíme pojištění dronu

Natáčení a focení

Vybereme nejvhodnější stroj a pořídíme dechberoucí záběry

Workshopy a firemní akce

Pobavte s drony své zaměstnance a partnery

Potřebujete poradit?

Zavolejte nám

776 86 88 86

(Po–Pá 9–18h)

Nikča

Specialistka na drony a péči o zákazníky