Drony v průmyslu

Létání jen tak pro radost a komerční dronaření pro využití v průmyslu a stavebnictví jsou 2 odlišné věci. Potřebujete vyšší výkon, speciální vybavení a hlavně zkušeného pilota s povolením k létání a leteckým pracím. Dobrá zpráva – tohle vše najdete v DronPro.

Létání jen tak pro radost a komerční dronaření pro využití v průmyslu a stavebnictví jsou 2 odlišné věci. Potřebujete vyšší výkon, speciální vybavení a hlavně zkušeného pilota s povolením k létání a leteckým pracím. Dobrá zpráva – tohle vše najdete v DronPro.

Solární panely

Častým problémem u solárních panelů je přehřátí nebo výpadek jednotlivého článku, tzv. hotspot. Při této situaci však obvykle vypadne celá řada, jelikož jsou panely spojené v sérii. Proto se provádí inspekce pomocí termokamer, které zabraňují nechtěným výpadkům a odhalí panely s končící životností. Inspekce solárních panelů pomocí dronů pak kontrolu značně zlevňuje. U starších metod byla potřeba technika s pozemní termokamerou, se kterou se musel obejít každý panel zvlášť, aby nasnímal data. Dron také nabízí větší variabilitu - z nasnímaných dat vytvoříme 3D termografický model, který odhalí problematická místa.

Vhodná technika:

 • DJI M600 Pro + Ronin MX + termokamera Wiris 2nd gen

 • DJI M200 V2 až DJI M210 RTK V2 + DJI Zenmuse XT2

 • Křídlo eBee X + DUET T

Solární panely | DronPro.cz

Větrné elektrárny

Nejčastěji se inspekce větrných elektráren využívá pro kontrolu listů. Hledá se mechanické poškození, praskliny nebo trhliny, které mohou mít vliv na samotný chod elektrárny. U starších metod inspekcí musel technik nasnímat data přímo na elektrárně. Z hlediska času a hlavně bezpečnosti, kdy technik musí pracovat ve velmi náročném prostředí a velké výšce, je tato metoda velmi neefektivní. Díky dronu není třeba být přímo na elektrárně a vše je z bezpečné vzdálenosti nasnímáno pomocí zavěšené kamery, což také zajišťuje mnohonásobně kratší čas pro inspekci.

Vhodná technika:

 • DJI M200 V2 až DJI M210 RTK V2 + Zenmuse Z30

 • DJI M600 Pro + Ronin MX + kamera se zoomovacím objektivem

Drony v průmyslu - Matrice 210 RTK | služby DronPro.cz

Vedení vysokého napětí

Inspekce elektrického vedení je důležitá pro vizuální kontrolu izolátorů, spojů, vedení a mechanickou kontrolu stožárů. Jelikož se jedná o práci ve výšce, starší metoda, kdy technik musí na jednotlivé stožáry vyšplhat a diagnostikovat závady sám, je v dnešní době neefektivní a finančně více nákladná - při výstupu na stožár se totiž musí el. proud v daném vedení také vypnout. Na druhé straně tu máme dron vhodný pro takové inspekce s optickou i termální kamerou, který je navíc rezistentní vůči elektromagnetickým interferencím.

Vhodná technika:

 

Drony v průmyslu - vysoké napětí | služby DronPro.cz

Střechy, komíny a vysílače

Pomocí dronu můžete odhalit trhliny, praskliny, špatné spoje a zhodnotit celkový stav daného objektu. Pro inspekce využíváme optické kamery, ideálně s vícenásobným optickým zoomem, pro kontrolu i těch nejdrobnějších vad. Práce s dronem je v tomto případě mnohem efektivnější než u běžných metod, kdy technik musí diagnostikovat vše přímo na objektech a pracuje ve většině případů ve výšce. Z pohledu bezpečnosti a časové náročnosti je mnohem lepší využití dronu. Zákazníci také často poptávají detekci úniku tepla a plynu, pro které jsou drony rovněž jako dělané.

Vhodná technika:

 • DJI M200 až M210 RTK + Zenmuse Z30 + Zenmuse XT2

 • DJI M600 Pro + DJI Ronin MX + Wiris 2nd gen + kamera se zoomovacím objektivem

 • DJI M600 Pro + lidar Velodyne na platformě ScanFly

Drony v průmyslu - komín | služby DronPro.cz II

Letecká fotogrammetrie

O co jde? O obor zabývající se mapováním terénu a objektů s následným vyhodnocením v různých sofistikovaných softwarech. Základem je zmapovat konkrétní oblasti/objekty a následně je vygenerovat buď jako 3D model, který můžeme dále zpracovávat dle našich potřeb, nebo vytvoříme ortofotomapu, která představuje základ pro práci s mapovými podklady, výkresy a dalšími materiály. Letecká fotogrammetrie se hojně využívá napříč odvětvími od stavebnictví, geodézie, geologie, archeologie až např. po herní průmysl. Drony v této oblasti přináší převratné změny v oblasti fotogrammetrie, jelikož běžné metody vyžadovaly vysoké náklady na provoz dopravního letadla a technologií pro mapování oblastí. Přesnost byla také nižší kvůli výšce, ve které s dopravním letadlem můžeme letět.

Vhodná technika:

Záleží na náročnosti vašeho projektu. Přečtěte si článek na blogu, jak vybrat dron pro leteckou fotogrammetrii.

Drony v průmyslu - fotogrammetrie | služby DronPro.cz

Jak při sběru dat v průmyslu postupujeme

 1. Předletová příprava | DronPro.cz II Předletová příprava
 2. Žádost o povolení | DronPro.cz III Povolení od ÚCL
 3. Naplánování mise | DronPro.cz II Naplánování mise
 4. Natáčení | DronPro.cz Sběr dat
 5. Postprodukce | služby DronPro.cz Vyhodnocení dat

Koukněte se na naše ukázky

Vaše nejčastější otázky

Jak přesně kontrolujete solární panely pomocí dronu?

Hledáme tzv. hotspoty. V praxi probíhá nálet v řádech desítek minut, maximálně hodin dle rozlohy solární elektrárny. V případě M600 Pro s termokamerou Wiris 2nd gen před samotným náletem využíváme aplikaci DJI GO, Pix4D pro zkalibrování UAV a kamery a nastavení potřebných parametrů. Pro naplánování letu využíváme jednu z aplikací: Pix4D, UgCs, DroneDeploy nebo GS PRO od firmy DJI. Po nasnímání se data zpracovávají ve specializovaných programech typu Agisoft, Pix4D nebo robustní CapturingReality. Pro výslednou úpravu termografických radiometrických dat využíváme jeden ze softwarů: Flir Tools, software vytvořený firmou Workswell – CorePlayer. Následně zpracujeme certifikovaný protokol a posíláme klientovi. Tato metoda je tedy časově a nákladově mnohem efektivnější než u běžných metod pozemního snímání.

Jak přesně probíhá inspekce větrné elektrárny?

Pro detailní inspekce využíváme dron s kamerou s vícenásobným optickým zoomem. Kamera Zenmuse Z30 společně s dronem DJI M200 až M210 RTK toto kritérium plnohodnotně splňuje. S až 30násobným optickým zoomem jsme schopni identifikovat i ty nejdrobnější vady. Pomocí kamery s vysokým rozlišením X5S následně zaznamenáváme již vytipovaná místa. Před samotným letem v aplikaci DJI PILOT nastavíme potřebné hodnoty pro bezpečný let a dron zkalibrujeme. Během letu si můžeme libovolně nastavovat kameru pro ideální kompozici a nasnímání jednotlivých vad. V postprodukci vyhodnotíme nejzávažnější vady a společně s vypracovaným protokolem odesíláme klientovi. Z finančního, bezpečnostního a časového hlediska je tato metoda mnohem efektivnější než u běžných starších metod, kde je potřeba mít technika přímo na objektu.

Jak přesně kontrolujete z dronu elektrické vedení?

Používáme dron DJI M210 RTK, který je jednak rezistentní vůči elmag. vlivům a navíc umožňuje nést až 2 kamery najednou. Zenmuse Z30 s 30násobným optickým zoomem nám perfektně určí problematická místa, co se týká vizuální kontroly, a termokamera Zenmuse XT2 nám zase ukáže, zda na izolátorech nebo v jejich okolí nedochází k přehřívání. V terénu používáme aplikaci DJI PILOT, která nám umožňuje v reálném čase pozorování z obou kamer během letu. Lze si mezi nimi libovolně přepínat v závislosti na aktuální potřebě. Díky systému RTK a elektromagnetické rezistivitě se nemusíme bát el. vedení s velmi vysokým napětím a můžeme snímat vedení i z menší vzdálenosti. Při nalezení problému daný úsek nafotíme nebo natočíme, po ukončení snímání výsledky zpracujeme, označíme problematická místa a výsledný protokol s přiloženými materiály posíláme klientovi. Firmy díky dronům ušetří náklady a celý proces je mnohem bezpečnější než u běžných metod, kdy musel technik diagnostikovat vedení přímo na stožáru.

Jak přesně kontrolujete z dronu střechy, komíny a další objekty?

Pro danou problematiku používáme stroje od DJI – model M600 + kamera se zoomovacím objektivem, nebo M200 až M210 RTK společně s kamerou Zenmuse Z30, která disponuje 30násobným optickým zoomem a kameru s vysokým rozlišením Zenmuse X5S. U střech můžeme také využít termokameru pro viditelnější kontrolu případných úniků tepla z budov. V takovém případě je vhodné použití strojů M210 + XT2 nebo M600 + Wiris Pro. V praxi objekt vidíme v živém náhledu na zobrazovacím zařízení a problematická místa nasnímáme. Z dat poté vyhodnotíme další kroky, které vedou k výměně, naplánování opravy nebo zajištění nápravy jednotlivých vad. V případě termografických snímků vyhodnotíme případné tepelné úniky v programech FlirTools nebo Workswell Core Player a vyhotovený protokol odevzdáváme klientovi.

Jak přesně přistupujete k letecké fotogrammetrii s drony?

Existuje několik způsobů sběru dat. Některé metody fungují na principu zpracování podkladů z fotografií. U přesnějších a detailnějších projektů využíváme laserové skenery, které nám nasnímají tzv. bodová mračna. Ta v postprocesu zpracováváme jako výsledný model, ze kterého můžeme následně zpracovat i ortofotomapu. Výhodou laserového skenování je možnost filtrace rušivých elementů, např. pokud potřebujete scan povrchu země v lesnatém a těžko přístupném terénu. Laserové paprsky prostřelí skrze stromy a díky tomu získáme přesný model terénu. V dnešní době pro zmapování terénu využíváme 2 druhy bezpilotních letadel, a to koptéry, nebo křídla. Koptéry mají výhodu nasnímání objektů v menším perimetru a dokážou viset ve vzduchu téměř bez pohybu. Křídla se využívají v případě snímání velké plochy (lesy, pole…), kde se rozloha může pohybovat v řádech stovek hektarů i více.

Těšíme se na spolupráci s vámi

Nezávazná poptávka

Nabídka našich dalších služeb

Školení

Od pilotních základů po profi licenci

Zobrazit volné termíny

Půjčovna a prodej

K vybraným modelům školení zdarma

Servis

Spolehněte se na nás

Pojištění

Zařídíme pojištění dronu

Natáčení a focení

Vybereme nejvhodnější stroj a pořídíme dechberoucí záběry

Workshopy a firemní akce

Pobavte s drony své zaměstnance a partnery

Potřebujete poradit?

Zavolejte nám

776 86 88 86

(Po–Pá 9–18h)

Nikča

Specialistka na drony a péči o zákazníky