Legislativa a pravidla létání pro drony

Létání s dronem je sice zábava, ale pokud létáte venku mezi lidmi a budovami, je potřeba dodržovat několik pravidel, aby se nikomu a ničemu nestala újma. Od 31.12.2020 navíc vstupují v platnost nová pravidla pro létání s drony a pro všechny drony s kamerou bude povinná registrace dronu a pilota. Monitorujeme pro vás droní legislativu, abyste měli vždy čerstvé informace a nedostali se do křížku s ÚCL. Zjistěte, jak létat s dronem podle litery zákona s DronPro, a natrénujte svoje pilotní skills v naší letecké škole pro drony.

Létání s dronem je sice zábava, ale pokud létáte venku mezi lidmi a budovami, je potřeba dodržovat několik pravidel, aby se nikomu a ničemu nestala újma. Od 31.12.2020 navíc vstupují v platnost nová pravidla pro létání s drony a pro všechny drony s kamerou bude povinná registrace dronu a pilota. Monitorujeme pro vás droní legislativu, abyste měli vždy čerstvé informace a nedostali se do křížku s ÚCL. Zjistěte, jak létat s dronem podle litery zákona s DronPro, a natrénujte svoje pilotní skills v naší letecké škole pro drony.

Jak už jsme vás informovali na začátku letošního roku, od 31. prosince 2020 se řídíme novými jednotnými pravidly EU pro létání s drony. A teď vám přinášíme nejdelší YouTube video, které jsme zatím natočili – vyzpovídali jsme v něm autority z oblasti řízení letového provozu, úřadu pro civilní letectví a ministerstva dopravy. Vyptali jsme se jak na základní fakta o nové legislativě, registraci dronu v ČR, tak na detaily, které nám nebyly jasné. Přečtěte si článek, kde najdete sesumírované to hlavní, co ve videu zaznělo, nebo si dejte celý YT díl!

Celý článek

Dnes se podíváme zkoumavým očkem na interaktivní mapu leteckých zón na adrese aisview.rlp.cz – jde o oficiální české letecké mapy, které je vhodné prozkoumat vždy předtím, než vyrazíte natáčet do plenéru. Předejte tak zbytečným problémům a nevlétnete nechtěně do zakázaných zón nebo okolí letišť. Zkoukněte naše názorné video, nebo si přečtěte ty nejdůležitější bo­dy.

Celý článek

Situace kolem koronoviru oživuje myšlenku dronů jako ideálního způsobu bezkontaktního doručování léků a balíčků. Drony toho ale zvládnou mnohem víc a právě masivnější nasazení dronů, jehož cílem by měla být přeprava osob do roku 2030, je hlavní myšlenkou vznikající platformy U-Space.

Celý článek

Nová jednotná pravidla pro státy EU vypracovala Evropská agentura pro bezpečnost letectví EASA (European Union Aviation Safety Agency) už loni a dala je k dispozici členským státům k zapracování do jejich legislativ, aby mohla vstoupit v platnost 1. července 2020 (nakonec vstoupí v platnost až k 31. 12. 2020 – půlroční zpoždění je dáno koronavirovou krizí). I když na novou úpravu hledí dronaři s obavami, přináší jednu zásadní výhodu – s dronem budete moci cestovat a nakládat stejně napříč všemi státy Evropské unie na základě jedné registrace (i když to neplatí pro všechny třídy strojů). Navíc všichni budeme vědět, na čem jsme, a nemusíte už při každém překročení hranice studovat odlišné právní úpravy.

Celý článek

No přece kvůli klidu v duši při trénování nových triků a taky proto, že byste se při “droní totálce” nemuseli doplatit za servis. Nemluvě o tom, když vám dron zahučí do vody – to máte po ptákách, nebo musíte investovat do nového dronu. Poradíme vám, jaké máte možnosti, když se vám s dronem stane nehoda, nebo se vám dočista ztratí.

Celý článek

Stejně tak, jako řízení „pozemních“ vozidel, podléhá i létání s dronem určitým pravidlům, jejichž účelem je zajistit bezpečnost vás i druhých. Vštípíte-li si do paměti pár níže uvedených tipů, shledáte, že to vlastně až tak složité není. Snažte se mít neustále na zřeteli…:

Celý článek

Média šílí, ale co doopravdy říká o dronech tuzemská legislativa? S drony v řízeném okrsku letiště/CTR létáme běžně. A můžete i vy! Čtěte, jak se malérům vyhnout.

Během 7 dnů byla na letišti Ruzyně dvakrát odkloněna doprava letadel na záložní dráhu. Hlavní pachatel dron. Ale bohužel nikdo neidentifikoval, o jaký typ dronu šlo…

Celý článek

Kategorie blogu

Létání s dronem od 31.12.2020 podle nových jednotných pravidel pro celou EU

Pravidla pro létání s drony doznají od konce roku 2020 zásadní změnu. Už se v jednotlivých státech EU nepojede podle národní legislativy (u nás šlo o Doplněk X), ale vstoupí v platnost jednotná evropská pravidla. Pro piloty dronu to bude znamenat hned několik výhod – nebudou muset při létání s dronem v zahraničí (EU) tápat, jaká pravidla pro drony platí zrovna tam. Zdánlivou nevýhodou je nutnost registrovat každý dron, který má kamerový senzor, a provozovatele a pilota takového dronu. Zdánlivou proto, protože jakmile se jednou registrujete, s tou stejnou registrací dronu budete moci létat ve všech státech Evropské unie.

Registrace dronu a pilotního průkazu na dron budou online a zdarma

Vyzpovídali jsme pro vás autority z oblasti řízení letového provozu, ÚCL a Ministerstva dopravy ČR, abyste měli informace z první ruky. Přečtěte si, co vše nám řekli o nových pravidlech pro drony, ale to hlavní je fakt, že registrace dronu, provozovatele a pilota pro kategorii Open bude probíhat online na stránkách ÚCL a bude zcela zdarma. Pro profesionální piloty dronů bude platit přechodné období do roku 2022, kdy využijí svoje stávající licence na dron – po tomto období se přeregistrují podle nové legislativy, která bude mezitím zapracována do národního zákoníku.

Mění se legislativní rámec, ale základní pravidla pro létání s dronem zůstávají stejná

Nejedná se o revoluci, ale o evoluci. Nová pravidla pro drony totiž umožní integrovat drony do jednoho letového prostoru s ostatními letouny, a otevřít tak dveře tolik skloňované přepravě zboží nebo osob bezpilotními prostředky. Přečtěte si o platformě U-Space, která otevírá dronům slibnou budoucnost. Základní pravidla zdravého rozumu při létání s dronem a nejdůležitější teze Doplňku X navíc zůstávají v podstatě stejné – létejte s dronem na dohled, držte se v bezpečné vzdálenosti od osob a budov, respektujte soukromí a v omezených oblastech využívejte aplikace typu AisView, kde se dozvíte, co potřebujete za povolení a jaká pravidla dodržovat v dané oblasti.

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma (nově i on-line) u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den