Legislativa a pravidla létání pro drony

Létání s dronem je sice zábava, ale pokud létáte venku mezi lidmi a budovami, je potřeba dodržovat několik pravidel, aby se nikomu a ničemu nestala újma. Od 31.12.2020 navíc vstupují v platnost nová pravidla pro létání s drony a pro všechny drony s kamerou bude povinná registrace dronu a pilota. Monitorujeme pro vás droní legislativu, abyste měli vždy čerstvé informace a nedostali se do křížku s ÚCL. Zjistěte, jak létat s dronem podle litery zákona s DronPro, a natrénujte svoje pilotní skills v naší letecké škole pro drony.

Létání s dronem je sice zábava, ale pokud létáte venku mezi lidmi a budovami, je potřeba dodržovat několik pravidel, aby se nikomu a ničemu nestala újma. Od 31.12.2020 navíc vstupují v platnost nová pravidla pro létání s drony a pro všechny drony s kamerou bude povinná registrace dronu a pilota. Monitorujeme pro vás droní legislativu, abyste měli vždy čerstvé informace a nedostali se do křížku s ÚCL. Zjistěte, jak létat s dronem podle litery zákona s DronPro, a natrénujte svoje pilotní skills v naší letecké škole pro drony.
750x500

Druhá polovina roku 2022 přinesla očekávaný posun v oblasti přidělování a uznávání štítků rozdělujících drony do jednotlivých „váhových kategorií“ (C0-C4), podle nichž se určuje, kde lze s takovým dronem létat a kde ne, případně za jakých podmínek. Fakticky se novými štítky mohou chlubit pouze drony DJI Mavic 3, kdy vybrané modely přichází již z výroby s tímto označením, u jiných si ho můžete objednat dodatečně. Jak na to?

Celý článek

Létání s dronem u letiště náhled

Každý zodpovědný pilot(ka) dronu dobře ví, že jsou místa, kde lze létat bez větších omezení, typicky „pole, louka, les“. Zároveň je ale mnoho jiných, kde se létat nesmí. Případně existují taková místa, kde platí specifická pravidla, které je potřeba dodržet, pokud už chceme nebo potřebujeme našeho vrtulového kámoše dostat právě tam do vzduchu. Jeden z těchto případů představují letiště a jejich nejbližší okolí, což je téma dnešní „legislativní letové instruktáže“.

Celý článek

Jak žádat o OkP pro dron náhled

Před nedávnem spustil ÚCL Portál provozovatele, kde si můžete mnohem jednodušeji a hlavně online žádat o OkP v rámci kategorie SPECIFIC. Potřebujete zrovna vy využívat nový portál provozovatele? Do jaké kategorie patříte? Jak se vypořádat se složitějším provozem? Na to a spoustu dalšího najdete odpovědi v tomto článku. Takže hezky popořadě.

Celý článek

750x500

Lze létat s drony v noci? Jasně že jo, ale má to svoje pravidla! Doteď bylo možné létat pouze od občanského rozbřesku slunce (zjednodušeně řečeno 30 minut před oficiálním východem slunce) do občanského soumraku (30 minut po oficiálním západu slunce) v kategorii OPEN. V kategorii SPECIFIC byly lety v noci povoleny pouze se souhlasem od ÚCL. Autority ale oznámily, že od 1.7.2022 je možné s drony létat i v noci v kategorii OPEN i SPECIFIC a pro takový let platí povinnost mít dron vybaven zeleným blikajícím světlem. Přečtěte si, jak létat v noci, aniž byste se dostali do křížku s legislativou, a jak vlastně vybrat to zelené světýlko.

Celý článek

Řidičák na dron do podkategorií provozu A1, A3 a A2

V tomto článku se pokusíme přehledně shrnout ceny pilotních průkazů na dron pro různé kategorie provozu včetně cen našich kurzů létání, které vám k vysněnému řidičáku na dron pomohou. Nebude to složité čtení, protože všechny řidičáky na dron jsou zatím ZDARMA – jedinou výjimkou je žádost o OkP (Oprávnění k provozu) v rámci kategorie SPECIFIC, kde za první OkP zaplatíte 4000 Kč a za každou jeho změnu 400 Kč. Pojďme si jednotlivé řidičáky na dron rozebrat po jednom.

Celý článek

Dron AirWood CUBEE patří mezi levné drony bez kamery

Jak jistě víte z našich článků o nových pravidlech létání pro drony, která platí od 31.12.2020, s novou sjednocenou evropskou legislativou musíte od tohoto data registrovat provozovatele a pilota dronu s hmotností nad 250 g nebo s kamerovým senzorem. Jsou ale situace, kdy registrace není povinná. Se kterými stroji se registraci vyhnete a jsou nějaké lokality, kde mohu létat s dronem bez registrace?

Celý článek

77_mesto

Zatímco nejzákladnější registrace dronu, tedy do kategorie OPEN a podkategorií A1 a A3, vám dovoluje zjednodušeně řečeno “létat nad poli, lesy, loukami – kde nic tu nic”, pro létání blíže k lidských příbytkům, nebo dokonce nad centry měst budete potřebovat oprávnění k provozu (OkP) v rámci kategorie SPECIFIC v kombinaci s osvědčením pilota kategorie OPEN podkategorie A2. I tak se najde pár městských oblastí, kde můžete létat zcela bez omezení, nebo se základní registrací pilota dronu v OPEN A1 a A3.

Celý článek

43_ce_stitek_nahledovka_2

31. prosince 2020 vstoupila v platnost nová evropská legislativa stanovená Evropskou agenturou pro bezpečnost letectví (EASA), která směřuje ke sjednocení pravidel pro létání s drony ve 27 členských státech EU, v Norsku, Lichtenštejnsku, Spojeném království a na Islandu. Změna pravidel vyvolala spoustu emocí a otazníků nad možným narušením provozu jednotlivých pilotů a společností využívajících produkty DJI. Na nedávném webináři se proto DJI zabývalo některými důsledky harmonizované regulace pro zákazníky a vydala podrobné FAQ týkající se nové legislativy a DJI produktů. Co jsme se dozvěděli?

Celý článek

34_pravidla2021_light_3

O nové evropské legislativě pro drony, která má sjednotit pravidla ve všech členských zemích, jsme už psali – ale málokdo už ví, že toto nařízení dávalo v mnoha věcech volnou ruku jednotlivým členským státům, aby si některá pravidla trochu poupravily a ušily na míru. Tak ani náš velemocný Úřad pro civilní letectví neotálel a vydal takzvané Opatření obecné povahy, které upřesňuje pravidla pro naši republiku. Opatření vešlo v platnost také 31.12.2020 a my si v tomto článku shrneme, jaká budou česká specifika.

Celý článek

Návod na registraci dronu a online test pro pilota dronu krok za krokem - náhled

Je to tady! 4. 12.2020 ve 12:00 spustil ÚCL dlouho očekávánou registraci dronů (správně řečeno provozovatelů a pilotů dronů) pro kategorii Open a podkategorie A1 a A3. A jak už tomu tak bývá, spuštění registrace se neobešlo bez porodních bolestí. Prošli jsme proto celý proces za vás, ať víte, co a jak. A navíc jsme přidali nová pravidla pro létání s drony do 25 kg podle nové legislativy. Takže jestli hledáte, jak registrovat dron, kde registrovat dron, jak si udělat řidičák na dron s naší pomocí, jaké existují licence na dron a povolení na dron, jak udělat zkoušky na dron a další info ohledně registrace dronů na Úřadu pro civilní letectví, jste na správné adrese.

Celý článek

Kategorie blogu

Létání s dronem od 31.12.2020 podle nových jednotných pravidel pro celou EU

Pravidla pro létání s drony doznají od konce roku 2020 zásadní změnu. Už se v jednotlivých státech EU nepojede podle národní legislativy (u nás šlo o Doplněk X), ale vstoupí v platnost jednotná evropská pravidla. Pro piloty dronu to bude znamenat hned několik výhod – nebudou muset při létání s dronem v zahraničí (EU) tápat, jaká pravidla pro drony platí zrovna tam. Zdánlivou nevýhodou je nutnost registrovat každý dron s kamerou a provozovatele a pilota takového dronu. Zdánlivou proto, protože jakmile se jednou registrujete, s tou stejnou registrací dronu budete moci létat ve všech státech Evropské unie.

Registrace dronu a pilotního průkazu na dron budou online a zdarma

Vyzpovídali jsme pro vás autority z oblasti řízení letového provozu, ÚCL a Ministerstva dopravy ČR, abyste měli informace z první ruky. Přečtěte si, co vše nám řekli o nových pravidlech pro drony, ale to hlavní je fakt, že registrace dronu, provozovatele a pilota pro kategorii Open bude probíhat online na stránkách ÚCL a bude zcela zdarma. Pro profesionální piloty dronů bude platit přechodné období do roku 2022, kdy využijí svoje stávající licence na dron – po tomto období se přeregistrují podle nové legislativy, která bude mezitím zapracována do národního zákoníku.

Mění se legislativní rámec, ale základní pravidla pro létání s dronem zůstávají stejná

Nejedná se o revoluci, ale o evoluci. Nová pravidla pro drony totiž umožní integrovat drony do jednoho letového prostoru s ostatními letouny, a otevřít tak dveře tolik skloňované přepravě zboží nebo osob bezpilotními prostředky. Přečtěte si o platformě U-Space, která otevírá dronům slibnou budoucnost. Základní pravidla zdravého rozumu při létání s dronem a nejdůležitější teze Doplňku X navíc zůstávají v podstatě stejné – létejte s dronem na dohled, držte se v bezpečné vzdálenosti od osob a budov, respektujte soukromí a v omezených oblastech využívejte aplikace typu AisView, kde se dozvíte, co potřebujete za povolení a jaká pravidla dodržovat v dané oblasti.

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma (nově i on-line) u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den