Legislativa a pravidla létání pro drony

Létání s dronem je sice zábava, ale pokud létáte venku mezi lidmi a budovami, je potřeba dodržovat několik pravidel, aby se nikomu a ničemu nestala újma. Od 31.12.2020 navíc vstupují v platnost nová pravidla pro létání s drony a pro všechny drony s kamerou bude povinná registrace dronu a pilota. Monitorujeme pro vás droní legislativu, abyste měli vždy čerstvé informace a nedostali se do křížku s ÚCL. Zjistěte, jak létat s dronem podle litery zákona s DronPro, a natrénujte svoje pilotní skills v naší letecké škole pro drony.

Létání s dronem je sice zábava, ale pokud létáte venku mezi lidmi a budovami, je potřeba dodržovat několik pravidel, aby se nikomu a ničemu nestala újma. Od 31.12.2020 navíc vstupují v platnost nová pravidla pro létání s drony a pro všechny drony s kamerou bude povinná registrace dronu a pilota. Monitorujeme pro vás droní legislativu, abyste měli vždy čerstvé informace a nedostali se do křížku s ÚCL. Zjistěte, jak létat s dronem podle litery zákona s DronPro, a natrénujte svoje pilotní skills v naší letecké škole pro drony.
pozor

S novým rokem přichází i několik zajímavých změn v droní legislativě a pravidlech pro létání s drony. Nejvýznamnější je možnost žádat o nový typ povolení OkL a létat na jeho základě i v HOP v rámci kategorii OPEN. Další podrobnosti pro vás intenzivně zjišťujeme.

Celý článek

Amerika s dronem náhled

Jak určitě víte, nedávno jsme se zaměřili s naším týmem na pravidla pro létání s drony v Asii. Dnes sice přeletíme oceán do “Nového světa”, ale stejně jako minule se zaměříme hlavně na pravidla pro menší cestovatelské drony, které jsou přece jen pro světoběžnictví nejpraktičtější a týká se jich často nejméně pravidel a omezení.

Celý článek

Létání s dronem v Asii náhled

V Čechách na Nový rok klepeme kosu, a tak mnoho dronařů plánuje přes zimu spojit příjemné s užitečným – třeba vyrazit do jihovýchodní Asie s dronem a během koupačky nakropit i nějaké boží snímky. Jak je to ale s pravidly pro létání s drony v Asii a v nejoblíbenějších asijských destinacích českých dronařů? Zkusíme se zaměřit na pravidla pro malé drony, které s sebou na cesty tak rádi vozíme.

Celý článek

Pokuty za drony náhled

Pravidla pro létání s drony nejsou vůbec složitá, a proto by byla škoda nechat si napařit pokutu, přijít o svého létajícího mazlíka, nebo se dokonce dopustit přestupku nebo trestného činu s dronem. Pro dnešní článek o výši pokut za drony a porušení nařízení o dronech jsme vyzpovídali mluvčího ÚCL Vítězslava Hezkého, který nám už dříve vysvětloval novinky ohledně sjednocené evropské legislativy, a zkušeného právníka Martina Maisnera, který dlouhodobě spolupracuje s DronPro. Nakonec jsme doplnili přehled aktuálních pravidel létání s drony, zakázaných zón a dalších aspektů legislativy pro drony, které se vám budou hodit při každém vzletu.

Celý článek

750x500

Druhá polovina roku 2022 přinesla očekávaný posun v oblasti přidělování a uznávání štítků rozdělujících drony do jednotlivých „váhových kategorií“ (C0–C4), podle nichž se určuje, kde můžete s takovým dronem létat a kde ne, případně za jakých podmínek. Fakticky se novými štítky mohou chlubit pouze drony DJI Mavic 3, kdy vybrané modely přichází už z výroby s tímto označením, u jiných si ho můžete objednat dodatečně. Jak na to?

Celý článek

Létání s dronem u letiště náhled

Každý zodpovědný pilot(ka) dronu dobře ví, že jsou místa, kde lze létat bez větších omezení, typicky „pole, louka, les“. Zároveň je ale mnoho jiných, kde se létat nesmí. Případně existují taková místa, kde platí specifická pravidla, které je potřeba dodržet, pokud už chceme nebo potřebujeme našeho vrtulového kámoše dostat právě tam do vzduchu. Jeden z těchto případů představují letiště a jejich nejbližší okolí, což je téma dnešní „legislativní letové instruktáže“.

Celý článek

Jak žádat o OkP pro dron náhled

Před nedávnem spustil ÚCL Portál provozovatele, kde si můžete mnohem jednodušeji a hlavně online žádat o OkP v rámci kategorie SPECIFIC. Potřebujete zrovna vy využívat nový portál provozovatele? Do jaké kategorie patříte? Jak se vypořádat se složitějším provozem? Na to a spoustu dalšího najdete odpovědi v tomto článku. Takže hezky popořadě.

Celý článek

750x500

Lze létat s drony v noci? Jasně že jo, ale má to svoje pravidla! Doteď bylo možné létat pouze od občanského rozbřesku slunce (zjednodušeně řečeno 30 minut před oficiálním východem slunce) do občanského soumraku (30 minut po oficiálním západu slunce) v kategorii OPEN. V kategorii SPECIFIC byly lety v noci povoleny pouze se souhlasem od ÚCL. Autority ale oznámily, že od 1.7.2022 je možné s drony létat i v noci v kategorii OPEN i SPECIFIC a pro takový let platí povinnost mít dron vybaven zeleným blikajícím světlem. Přečtěte si, jak létat v noci, aniž byste se dostali do křížku s legislativou, a jak vlastně vybrat to zelené světýlko.

Celý článek

Řidičák na dron do podkategorií provozu A1, A3 a A2

V tomto článku se pokusíme přehledně shrnout ceny pilotních průkazů na dron pro různé kategorie provozu včetně cen našich kurzů létání, které vám k vysněnému řidičáku na dron pomohou. Nebude to složité čtení, protože všechny řidičáky na dron jsou zatím ZDARMA – jedinou výjimkou je žádost o OkP (Oprávnění k provozu) v rámci kategorie SPECIFIC, kde za první OkP zaplatíte 4000 Kč a za každou jeho změnu 400 Kč. Pojďme si jednotlivé řidičáky na dron rozebrat po jednom.

Celý článek

Dron AirWood CUBEE patří mezi levné drony bez kamery

Jak jistě víte z našich článků o nových pravidlech létání pro drony, která platí od 31.12.2020, s novou sjednocenou evropskou legislativou musíte od tohoto data registrovat provozovatele a pilota dronu s hmotností nad 250 g nebo s kamerovým senzorem. Jsou ale situace, kdy registrace není povinná. Se kterými stroji se registraci vyhnete a jsou nějaké lokality, kde mohu létat s dronem bez registrace?

Celý článek

77_mesto

Zatímco nejzákladnější registrace dronu, tedy do kategorie OPEN a podkategorií A1 a A3, vám dovoluje zjednodušeně řečeno “létat nad poli, lesy, loukami – kde nic tu nic”, pro létání blíže k lidských příbytkům, nebo dokonce nad centry měst budete potřebovat oprávnění k provozu (OkP) v rámci kategorie SPECIFIC v kombinaci s osvědčením pilota kategorie OPEN podkategorie A2. Od 1.1. 2024 ale máte možnost létat v HOP a dalších omezených oblastech i v rámci kategorie OPEN, a to díky novému nástroji Oprávnění k letu (OkL). Mrkněte se na městské oblasti, kde můžete létat zcela bez omezení, nebo jen se základní registrací pilota dronu v OPEN A1 a A3.

Celý článek

Kategorie blogu

Létání s dronem od 31.12.2020 podle nových jednotných pravidel pro celou EU

Pravidla pro létání s drony doznají od konce roku 2020 zásadní změnu. Už se v jednotlivých státech EU nepojede podle národní legislativy (u nás šlo o Doplněk X), ale vstoupí v platnost jednotná evropská pravidla. Pro piloty dronu to bude znamenat hned několik výhod – nebudou muset při létání s dronem v zahraničí (EU) tápat, jaká pravidla pro drony platí zrovna tam. Zdánlivou nevýhodou je nutnost registrovat každý dron s kamerou a provozovatele a pilota takového dronu. Zdánlivou proto, protože jakmile se jednou registrujete, s tou stejnou registrací dronu budete moci létat ve všech státech Evropské unie.

Registrace dronu a pilotního průkazu na dron budou online a zdarma

Vyzpovídali jsme pro vás autority z oblasti řízení letového provozu, ÚCL a Ministerstva dopravy ČR, abyste měli informace z první ruky. Přečtěte si, co vše nám řekli o nových pravidlech pro drony, ale to hlavní je fakt, že registrace dronu, provozovatele a pilota pro kategorii Open bude probíhat online na stránkách ÚCL a bude zcela zdarma. Pro profesionální piloty dronů bude platit přechodné období do roku 2022, kdy využijí svoje stávající licence na dron – po tomto období se přeregistrují podle nové legislativy, která bude mezitím zapracována do národního zákoníku.

Mění se legislativní rámec, ale základní pravidla pro létání s dronem zůstávají stejná

Nejedná se o revoluci, ale o evoluci. Nová pravidla pro drony totiž umožní integrovat drony do jednoho letového prostoru s ostatními letouny, a otevřít tak dveře tolik skloňované přepravě zboží nebo osob bezpilotními prostředky. Přečtěte si o platformě U-Space, která otevírá dronům slibnou budoucnost. Základní pravidla zdravého rozumu při létání s dronem a nejdůležitější teze Doplňku X navíc zůstávají v podstatě stejné – létejte s dronem na dohled, držte se v bezpečné vzdálenosti od osob a budov, respektujte soukromí a v omezených oblastech využívejte aplikace typu AisView, kde se dozvíte, co potřebujete za povolení a jaká pravidla dodržovat v dané oblasti.

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den