Legislativa a pravidla létání pro drony 2 minuty čtení

Dron bez registrace? Pro jaké drony se registrovat nemusíte a kde můžete létat bez registrace

13 července 2022

Anička

Jak jistě víte z našich článků o nových pravidlech létání pro drony, která platí od 31.12.2020, s novou sjednocenou evropskou legislativou musíte od tohoto data registrovat provozovatele a pilota dronu s hmotností nad 250 g nebo s kamerovým senzorem. Jsou ale situace, kdy registrace není povinná. Se kterými stroji se registraci vyhnete a jsou nějaké lokality, kde mohu létat s dronem bez registrace?

Obsah článku

Podle nových pravidel nemusíte být registrovaný jako provozovatel a pilot u dronů označených jako hračky a u dronů lehčí než 250 g bez kamery

Legislativa okolo dronů a kvadrokoptér v tomto bodě mluví poměrně jednoznačně –⁠ registrovat se nemusíte, pokud máte drony, které jsou považovány za hračky podle článku 2 směrnice 2009/48/ES Evropského parlamentu a Rady ze dne 18. června 2009 o bezpečnosti hraček. Jde o výrobky navržené nebo určené, výlučně či nevýlučně, ke hraní dětem mladším 14 let. Typicky tak půjde o levné drony a kvadrokoptéry na ovládání z hračkářství nebo z Lidlu s uvedením doporučeného věku do 13 nebo 14 let a základním označením CE a uvedením, že odpovídá směrnici č. 2009/48/ES. 

Další skupinou dronů, pro které se nemusíte registrovat, jsou drony s nižší vzletovou hmotností než 250 g (nebo dopadovou energií menší než 80 joulů), které zároveň ale nemají kamerový senzor nebo jiný senzor schopný zaznamenávat osobní údaje. 

Registraci nemusí řešit také modeláři v klubech

Starostem s registrací provozovatele a pilota dronu se vyhnou i modeláři, kteří se svými drony létají v rámci modelářského klubu. Jako provozovatel se registruje klub (registraci svých členů v registru ÚCL může také centrálně provést klub nebo sdružení), a jeho člen pak létá podle jeho pravidel a vyjednaných podmínek. 

Kde můžete létat s dronem bez registrace?

Pokud bydlíte na samotě u lesa, tak nad svým pozemkem létáte s droním miláčkem v rámci kategorie OPEN A1. To znamená, že můžete nad svoji zahradu i dům, a musíte přitom dodržovat pravidla kategorie A1 uvedená níže. 

Pozor na HOP

Dejte si ale pozor v případě, pokud jsou v okolí vašeho domu i další domy. V tuto chvíli už se můžete nacházet v hustě osídleném prostoru. Pro let v tzv. HOPu je nutné být registrován, získat piloťák A1/A3 i A2 a ještě k tomu už nelétáte v rámci kategorie OPEN, ale SPECIFIC.

Co je to ten hustě osídlený prostor? Za hustě osídlený prostor se považuje prostor, který je ve městě nebo jiné obci používán převážně k bydlení, obchodním činnostem nebo rekreaci.

Za hustě osídlený prostor není považováno území obce bez staveb (park, veřejná zeleň, proluka, louka, pole) bez infrastruktury (silnice, místní komunikace, chodník, cyklostezka, dráha tramvaje, trolejbusu, vlaku) a bez osob, které by provozem bezpilotního letadla mohly být ohroženy nebo tento provoz mohly vnímat jako zásah do jejich práv.

Pokud se ale chcete proletět se svou droní hračkou nebo dronem do 250 g bez kamery mimo svůj pozemek, řídíte se pravidly létání pro podkategorii A1:

  • Létání s dronem je možné v urbanistické oblasti, ale mimo hustě osídlený prostor (HOP).
  • Létání je zakázáno nad shromážděním osob. Pokud je nutné přeletět nezapojené osoby, musíte dobu přeletu minimalizovat.
  • Létání s dronem na vizuální dohled.
  • Maximální výška letu dronu 120 m.

Jistotou, že nikomu nešlápnete na kuří oko, jsou samozřejmě louky, lesy, kde nic, tu nic, ale vytipovali jsme pro vás i pár míst v Praze a v Brně, kde můžete mini droník bez kamery provětrat:

  • V Praze jde např. o prostranství před oborou Hvězda, ze kterého máte skvělý výhled na oboru, a přitom nezasahujete do přírodní památky.

Dron bez registrace - létání v parku Hvězda

  • V Brně doporučujeme Masarykův háj, ale pozor na stromy!

Dron bez registrace - létání v Brně Masarykův háj

  • Dalším tipem z Brna jsou Medlánky s krásným placem na létání. 

Dron bez registrace - létání v Brně Medlánky

Detailní informace o místech, kde můžete létat s dronem bez registrace, včetně těch výše zmíněných, najdete v našem obsáhlém článku o létání s dronem na městy.

TIP

Registrace dronu do základní kategorie OPEN A1/A3 není vůbec těžká. Probíhá online a je ZDARMA. Navíc jsme pro vás připravili návod, jak projít celým procesem, takže se opravdu nemáte čeho bát. A koho by furt bavilo létat s dronem bez kamery :-)

👋✈ #LetuZdar

Anička

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 3.4286/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Anička
Šéfeditorka

A žádný a možnááá a kdybyyy... Volím ta správná slova, češu a leštím textíky, aby bavily, ale taky abyste se dozvěděli to podstatné :))

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma (nově i on-line) u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den