Přejít na obsah Přejít na hlavní navigaci Přejít na vyhledávání

Naty Naty Žádná otázka není hloupá! 216 216 022 (Po–Pá 9–18 h)

FCC rozdala 4 povolenky: DJI a Autel ale zůstávají za plotem

4 minuty čtení

Čtyři výrobci DRONů a DRONího příslušenství právě proletěli uchem jehly, kterou americká FCC navlékla v prosinci 2025. Americký, izraelský, norský a ještě jeden americký počin dostaly zelenou od Pentagonu. Čínské giganty DJI a Autel? Ty stojí za plotem a koukají.

fccapproved-cover _ hlavní fotka

Co se vlastně stalo

FCC – Federal Communications Commission – v prosinci 2025 přihodila na svůj „Covered List“ prakticky všechny zahraniční DRONy. Dovoz nových modelů do USA? Stopka. Jediná cesta ven: projít bezpečnostním auditem Pentagonu (Department of Defense) a dostat razítko „žádné riziko pro národní bezpečnost“.

Ve druhé polovině března 2026 tohle razítko dostaly čtyři položky:

  1. SiFly Aviation Q12 – americká firma z Kalifornie
  2. Mobilicom SkyHopper Series – izraelský výrobce data linků
  3. ScoutDI Scout 137 – norská firma
  4. Verge X1 – americký podnik

Všechny čtyři mají jedno společné: žádná z nich není čínská.

Mobilicom SkyHopper Series | Zdroj: mobilicom.com

Kdo jsou ti čtyři šťastlivci

Tady nejde o žádné hračky z vánočního katalogu. Tři modely jsou enterprise-level stroje pro inspekce, mapování a bezpečnostní operace, Mobilicom zase dodává kybernetickou bezpečnost a spolehlivost i na delší vzdálenosti pro naprosto bezchybnou práci v terénu.

SiFly Q2 se pyšní dobou letu až 180 minut a payloadem nějakých 4,5 kg, což je velmi slušné číslo. Zároveň je vhodný na celou řadu operací, protože si ho každý pilot může modulovat podle potřeby – náklad vyměníš snadno a rychle, vymyslíš misi a letíš.

Mobilicom SkyHopper se od zbývající trojice odlišuje už proto, že se nejedná vyloženě o DRON, ale o něco, co je pro DRONy, konkrétně o rádiovou stanici. Jeho systém do svého portfolia DRONů aplikoval už například i Airbus, a díky spolehlivosti i mimo dohled pilota (N-LOS) můžeme tuto stanici považovat za velmi lákavou vychytávku nejen pro DRONy, ale v průmyslu nebo armádě obecně.

Scout 137 je ideální volba pro inspekce a mapování. Díky tomu, že je vybavený 3D LiDARem a propojený s pozemní stanicí se jedná o opravdu neúnavného a spolehlivého pracovníka. Nemá žádné baterie, pozemní stanice ho nabíjí a díky tomu má opravdu neomezenou dobu letu. Obsáhne tak všechno, co pro svůj průzkum potřebuješ, a zajistí, že nebudeš muset ztrácet dlouhé minuty nabíjením.

A jako poslední Verge X1 – 500 g nákladu, možnosti dalšího upgradu a výrazná LED světla, to všechno z něj dělá ideálního pomocníka pro světelné show nebo manipulaci s pyrotechnikou. Tenhle šikula za posledních 5 let nalétal přes 100 000 hodin a díky účasti na několika významných show prokázal, že tě rozhodně nenechá ve štychu.

Žádný z výše uvedených modelů nebo systémů však přesto nekonkuruje DJI ani v ceně, ani v objemu prodejů. Jedná se o velmi specifické stroje a příslušenství, využitelné například při inspekcích infrastruktury, vojenských operacích nebo průmyslovém mapování.

SiFly Q12: Vzorový žák

SiFly nečekal, až mu FCC zavolá. Firma sama podala petici, předložila bezpečnostní argumenty a zavázala se k „onshoringu“ – přesunu výroby klíčových komponentů na americkou půdu. Pentagon to prověřil, kývnul. Ostatní tři výrobci šli podobnou cestou.

SiFly Aviation Q12 | Zdroj: sifly.co

Důležitý detail: Pentagon neprověřoval jen samotné DRONy nebo systémy. Audit zahrnoval celý dodavatelský řetězec – motory, baterie, řídící jednotky. To je podstatně širší síto, než jaké FCC kdy dřív používala.

DJI a Autel: Zeď bez dveří

A teď ta nepříjemná část. DJI ovládá 96 % detekovaných DRONových platforem v USA – číslo, které FAA zveřejnila začátkem března 2026. Zákaz míří de facto na jednu firmu, která zásobuje skoro celý americký komerční trh.

96 % amerických DRONů je od DJI. Zákaz sice postihl jen jednoho výrobce, který je však pro trh klíčovým hráčem.

DJI se brání u soudu. V únoru 2026 podala žalobu u 9th Circuit Court of Appeals a nenajala si běžného telekomunikačního právníka – do ringu poslala bývalého Solicitor General z Bidenovy éry a exšéfa enforcement oddělení samotné FCC. Těžký kalibr. Argument DJI je přímočarý: vláda měla přes rok na předložení důkazů o bezpečnostní hrozbě a nepředložila nic.

Autel je na tom stejně. Žádná žádost o výjimku od čínského výrobce Pentagonem neprošla a podle stávajícího rámce reálně ani projít nemůže. Mechanismus je nastavený tak, že čínské vlastnictví firmy je prakticky automatická stopka – bez ohledu na to, co konkrétní produkt umí nebo neumí.

Zdroj: ymcinema.com

Průmyslová politika v hávu bezpečnosti

Šéf FCC Brendan Carr to na CES 2026 řekl na rovinu: cílem je „americká dominance v DRONovém průmyslu“. Na veřejnosti mluví o rovnováze mezi bezpečností a spotřebiteli. V zákulisí jde o přestavbu celého trhu – z čínské hegemonie na domácí produkci.

Čísla ale ukazují, jak daleko je realita od ambice:

  • DJI drží 70–80 % globálního trhu s komerčními DRONy
  • Americké firmy pokrývají aktuálně jen asi 5 % domácího trhu
  • Cíl FCC: 50 % domácí produkce do roku 2030
  • Skydio (nejsilnější americký hráč) zaznamenalo 70% růst po vyhlášení zákazu

Kdo platí účet

Oregon provedl průzkum mezi 25 státy. Výsledek: 467 omezených DRONů ve veřejné správě a projekce ztrát až 2 miliardy dolarů na národní úrovni. Texas Farm Bureau varuje, že zákaz ohrožuje zemědělské operace – a domácí alternativa neexistuje.

Proč? DJI Agras T50 stojí kolem 20 000 USD. Americký ekvivalent? Třikrát tolik. Pro texaského farmáře, který potřebuje postřikovat pole, je to rozdíl mezi byznysem a bankrotem.

Americká alternativa k DJI Agras vyjde zhruba na trojnásobek ceny, což pro farmáře může znamenat rozdíl mezi ziskovým provozem a finančním krachem.

Výjimky budou přibývat, problém zůstane

Do konce roku 2026 se očekává 20 a více schválených modelů – evropské, izraelské a americké firmy procházejí auditem. Už v lednu FCC exemptovala 12 modelů z programu Blue sUAS, včetně Skydio X10.

Jenže objemem to DJI nenahradí. Žádný z exemptovaných strojů neslouží hobby pilotům. Žádný nekompetuje v segmentu pod 1 000 dolarů. Žádný nemá ekosystém příslušenství, softwaru a podpory, který DJI budoval patnáct let.

Scout 137 | Zdroj: scoutdi.com

Soud, který rozhodne víc než výjimky

Celý tenhle příběh má dvě roviny. První jsou regulační šachy – FCC pouští nečínské hráče, buduje „otevřený trh“ bez Číny. Druhá rovina je soudní síň v San Franciscu.

Pokud 9th Circuit rozhodne, že FCC jednala bez dostatečných důkazů o skutečné hrozbě, agentura bude muset poprvé veřejně ukázat, na čem zákaz stojí. DJI tvrdí, že žádný veřejný incident spojený s bezpečnostním rizikem jejich DRONů nikdy nenastal. FCC zatím nepředložila nic, co by to vyvrátilo.

Procesní výhra DJI automaticky neotevře americký trh. Ale změní pravidla hry – z politického rozhodnutí by se musel stát dokazatelný bezpečnostní verdikt.

Dva světy, jeden vzdušný prostor

Americký trh se právě štěpí na dvě poloviny. Na jedné straně tři schválené enterprise stroje pro úzké profesionální nasazení a jedna rádiová stanice pro operace na delší vzdálenosti. Na druhé straně miliony pilotů, kteří létají s DJI a nemají kam přejít.

FCC bude moct ukazovat na rostoucí seznam výjimek a tvrdit, že trh funguje. Ale pilot s Part 107 licencí, který potřebuje nahradit stárnoucí Mavic za rozumnou cenu, vidí něco jiného – prázdnou polici tam, kde dřív stály DRONy, se kterými se dalo pracovat.

Rok 2026 rozhodne, jestli americký DRONový průmysl vyroste dost rychle na to, aby zaplnil díru po čínském gigantovi – nebo jestli se ta díra prohloubí natolik, že ji nepůjde ignorovat ani z Washingtonu.

#LetuZdar


Poslední aktualizace článku: 5. 4. 2026

Byl pro vás článek přínosný?


Líbil se vám článek? Odebírejte náš newsletter a neunikne vám žádná novinka

O své osobní údaje se nemusíte bát, zpracováváme je podle pravidel a nerozesíláme spam.

Newsletter