Legislativa a pravidla létání pro drony 2 minuty čtení

Jak se orientovat v letecké mapě při létání s dronem?

18 května 2020

Alex

Dnes se podíváme zkoumavým očkem na interaktivní mapu leteckých zón na adrese aisview.rlp.cz – jde o oficiální české letecké mapy, které je vhodné prozkoumat vždy předtím, než vyrazíte natáčet do plenéru. Předejte tak zbytečným problémům a nevlétnete nechtěně do zakázaných zón nebo okolí letišť. Zkoukněte naše názorné video, nebo si přečtěte ty nejdůležitější body. Nedávno jsme přidali i videonávod na práci s mapou DronView.

Obsah článku

Typy prostorů, které najdete v letecké mapě

 • Kruhy s okolní tmavě modrou plochou: CTR – řízené okrsky letišť
 • Šedivé a červené kruhy, kruhy s křížkem: ATZ – letištní provozní zóny neřízeného letiště
 • Červené a žluté tečky: LKD a LKP (nebezpečné a zakázané zóny) se speciálními pravidly pro létání
 • Červené plochy: národní parky (zakázané oblasti)
 • Červenou nebo hnědou čarou naznačené plochy: TRA (dočasně rezervované vojenské prostory) a TSA vojenské, dočasně segregované vzdušné prostory 
 • Kruhy naznačený žlutou čarou: LKD nebezpečný prostor

Příklad: Letiště Brno

 • CTR – perimetr 5,5 km + rozšířené pásmo vyznačené modrou barvou. 
 • Čárka uprostřed kolečka ohraničující CTR naznačuje směr přistávací dráhy (proto jsou modré konce CTR zóny v těchto směrech rozšířené – mrkněte na video o létání v zakázaných prostorách a letištích, kde vše rozebíráme detailně).
 • Kolem je ještě světle modře ohraničená zóna TMA – koncová řízená oblast – začíná ve výšce 2500 stop n. mořem (v appce je výška nad mořem označená jako AMLS) a končí 9500 stop n. m. (přidejte k hodnotě FL095 dvě nuly a získáte počet stop), a je proto pro nás dronaře kvůli výšce irelevantní.

Zaostřeno na příklady různých typů zón na mapě

 • Přesuneme se na ATZ v okolí (letiště Kyjov), kde můžete v appce vyčíst další informace (platí po rozkliknutí stejně tak i pro ostatní oblasti).
 • Mrkneme na zakázanou zónu Vrbětice a na její vertikální hranici se zkratkou GND, což znamená “ground”, takže vzdušný prostor platí “od země” a tady létat opravdu nesmíme.
 • Podíváme se na také žlutou tečku B6 (Dolní Bojanovice) – jde o nebezpečný prostor opět označený GND/1000 ft AGL (above ground level – nad zemí), takže se zákazem létání od země až do 300 m. 
 • Teď zaostříme na podlouhlou hnědě ohraničenou plochu, což je TSA - dočasně segregovaný vzdušný prostor, kde se obvykle pohybují stíhačky při cvičeních. U této konkrétní TSA27 (Humpolec) platí omezení od 300 stop AGL do 1000 stop AGL. Létat tady tedy můžete zhruba do výšky 90 metrů.
 • Červeně vyznačená plocha poblíž, TRA15 (Brtnice), patří mezi dočasně rezervované vzdušné prostory. Platí zde omezení 300 stop AGL a FL125 (do 12 500 stop), takže i zde můžeme létat jen od 90 metrů, létání nad horní hranicí je pro nás irelevantní. 

A nakonec národní parky

 • V appce vidíte, že pro všechny platí shodná vertikální hranice už od země (GND), která končí ve 1000 stopách AGL. Jelikož byste s dronem měli dodržovat maximální výšku 300 metrů, v národním parku si prostě nezalétáte. 

Tipy navíc

 • Zaškrtněte si vlevo náhled pomocí turistické mapy a můžete se detailně podívat, zda se nacházíte poblíž nebo přímo uvnitř nějak omezené nebo zakázané zóny.
 • Plánujete létání na určitý den? Upravte v levém horním rohu datum, protože některé zóny mohou být přechodně rezervované právě pro konkrétní den nebo dobu. Pozor: V appce je UTC, Greenwichský čas, takže vždy počítejte s českým letním (+2), nebo zimním časem (+1). 

Letecké mapy přímo pro dronaře získáte kliknutím na tlačítko DronView, čímž se mapa přepne na adresu dronview.rlp.cz. Je ovšem trochu zavádějící, protože tam nevidíte na první pohled všechny zóny, jako jsou např. vojenské TRA a TSA. Kdybyste si tak chtěli vyfiltrovat zóny, kde můžete létat do 300 m, podle DronView byste mohli létat někde, kde podle AisView létat nelze. Natočilo jsem pro vás video, jak s DronView pracovat:

TIPMrkněte i na další appky, které vám usnadní létání s dronem

Na mapce pro dronaře můžete najít i ikony dronů, které naznačují, kde je naplánován let bezpilotního prostředku a jaké má daný dron parametry a označení. Kdybyste třeba chtěli operovat ve stejném prostoru, můžete se pak s jeho provozovatelem zkontaktovat. 

TIPČas od času si klikněte na “nepřiřazené NOTAMy” – Notices To Airmen (červené tlačítko vpravo nahoře), kde najdete různá aktuální omezení a varování.

Přečtěte si, jaká pravidla pro létání platila do konce roku 2020  (na jejich základě vznikl tento článek) a jaká budou platit od 30.12.2020 po přijetí jednotné evropské legislativy. Z hlediska letecké mapy je důležité zmínit snížení max. výšky letu na 120 metrů!

#Letuzdar

Alex

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 4/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Alex
Specialista na drony a pravidla létání

776 86 88 86 (Po–Pá 9–18h)

Sonduju, analyzuju, vyhodnocuju a nikdy nepřestávám lovit! Svoje stopy zanechávám ve vzduchu a v onlinu. Jsem droní Gee :))

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma (nově i on-line) u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den