Legislativa a pravidla létání pro drony 1 minuta čtení

Humbuk kolem dronů na letišti Ruzyně

12 září 2017

Alex

Během 7 dnů byla na letišti Ruzyně dvakrát odkloněna doprava letadel na záložní dráhu. Hlavní pachatel dron. Ale bohužel nikdo neidentifikoval, o jaký typ dronu šlo… Média šílí, ale co doopravdy říká o dronech tuzemská legislativa? S drony v řízeném okrsku letiště/CTR létáme běžně. A můžete i vy! Čtěte, jak se malérům vyhnout.

Letiště vs. tuzemská legislativa

Tuzemská legislativa, neboli Doplněk X o provozu bezpilotních systémů říká, že piloti dronu, a to bez rozdílu, zda-li se jedná o profesionály nebo amatéry, s drony v CTR mimo ochranná pásma daného letiště létat mohou. Primárním faktorem je totiž váha dronu. Pokud chcete provětrat vrtule vašeho mazlika v řízeném okrsku letiště, jako je například letiště Ruzyně, doporučujeme dbát těchto pokynů:

Za prvé

Pokud chcete létat do 5,5 km od vztažného bodu letiště (na obrázku níže jako ARP), zvolte vhodný typ dronu, jehož váha nepřesáhne 0,91 kg. Těžší drony s kamerou i bez vždy podléhají hlášení u ÚCL a ŘLP.

Za druhé

Nepřekračujte výškový limit, který je v CTR od země do 100 m (zkrátka létejte max. do 100 m od země) a součaně létejte mimo ochranná pásma daného letiště (viz. obrázek níže).

Létání v ATZ
Létání v ATZ
Létání v CTR
Létání v CTR
  • nepsané pravidlo: vyGooglete si, jak jste od letiště daleko a řiďte se selským rozumem – čím blíž, tím níž
  • přesné informace o výšce ochranného pásma v lokalitě, kde chcete vzlétnout, nejsou veřejně přístupné, je tedy potřeba vždy konzultovat s ÚCL
  • pro létání v ochranném pásmu letiště je potřeba písemné povolení ÚCL (v určitých případech i ŘLP) a koordinace s ŘLP a provozovatelem letiště – to vše nezávisle na váhové kategorii copteru

Do třetice

Pokud máte ambice povýšit svou pilotní kariéru nebo zlepšit své pilotní skills a stát se tak dalším odborníkem na létání nejen v ochranných pásmech letišť, navštivte naše odborné kurzy, kde vás naučíme, jak vytěžit z dronu maximum.

 

👋✈ #LetuZdar

🐲 Drak_Alex

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 3/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Alex
Specialista na drony a pravidla létání

776 86 88 86 (Po–Pá 9–18h)

Sonduju, analyzuju, vyhodnocuju a nikdy nepřestávám lovit! Svoje stopy zanechávám ve vzduchu a v onlinu. Jsem droní Gee :))

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma (nově i on-line) u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den