Slovník pojmů a FAQs do 1 minuty

Co je to úřad pro civilní letectví?

5 června 2023


Úřad pro civilní letectví (ÚCL) je státní orgán, který konkrétně v České republice zajišťuje dohled nad civilní částí leteckého provozu. Úřady se stejnou nebo podobnou náplní práce mají analogicky i jiné státy. Hlavním úkolem ÚCL je zajistit bezpečnost civilního letectví a koordinovat činnost všech subjektů působících v této oblasti. ÚCL mimo jiné schvaluje a vydává registrace provozovatelů a pilotů bezpilotních systémů (dronů) a vydává také registrační čísla, kterými je nutné označit každý dron provozovaný v rámci související kategorie.

Registrace a licence na provoz dronu stanovené ÚCL

V České republice aktuálně platí povinnost bezplatné registrace provozovatele dronu (licence na dron). Samostatná registrace dronu se neřeší, dron je označen již vzpomínaným registračním číslem provozovatele/pilota.

Provozovatelé a piloti dronů musí rovněž splňovat podmínky stanovené Úřadem pro civilní letectví (ÚCL), v prvním stupni absolvovat online test pro získání licence OPEN A1/A3. Registraci pilota a online test najdete stránkách ÚCL (dron.caa.cz). Rovněž licence pro vyšší stupně leteckého oprávnění pro provoz dronů (Specific, Certified) řeší právě ÚCL.

Úřad pro civilní letectví rovněž specifikuje a spravuje seznam oblastí, kde nelze volně létat s drony. Přesněji, stará se o provoz a aktualizace leteckých map (AisView, DronView), zároveň je klíčovou autoritou, která posuzuje a schvaluje žádosti pro pohyb v těchto lokalitách. Například různé autorizované oblasti, letiště, národní parky apod.

kurzy dron pro pro získání licence na dron

18203-ridicak-na-dron-do-podkategorii-provozu-a1-a3-a-a2

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 1.5/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den