Legislativa a pravidla létání pro drony 4 minuty čtení

Jak získat štítek pro drony DJI Mavic 3 a Mavic 3 Cine? Návod krok za krokem

18 května 2023

Štěpán

Druhá polovina roku 2022 přinesla očekávaný posun v oblasti přidělování a uznávání štítků rozdělujících drony do jednotlivých „váhových kategorií“ (C0–C4), podle nichž se určuje, kde můžete s takovým dronem létat a kde ne, případně za jakých podmínek. Fakticky se novými štítky mohou chlubit pouze drony DJI Mavic 3, kdy vybrané modely přichází už z výroby s tímto označením, u jiných si ho můžete objednat dodatečně. Jak na to?

Obsah článku

Které drony mají štítek C1 a které si ho mohou nalepit?

Celou problematiku „štítkování“ nových dronů DJI jsme už jedou rozebírali a vysvětlovali u příležitosti představení modelu DJI Mavic 3 Classic, který jako vůbec první dron v historii dostal štítek C1. Při jeho pořízení tak nemusíte podnikat žádné doplňující kroky.

Už minulý rok přitom DJI slibovalo, že bude štítky C1 posílat i majitelům dříve pořízených dronů DJI Mavic 3 na základě jednoduché žádosti a registrace. Tak se nyní konečně děje, jelikož o tyto štítky si mohou požádat všichni majitelé modelů DJI Mavic 3 a Mavic 3 Cine.

Jak se tohoto následného „oštítkování“ dobrat? V principu stačí projít 5 vcelku jednoduchých kroků (níže vypsané a vysvětlené), které zahrnují i fyzické dodání samolepícího štítku pro váš dron. Celý proces uzavírá doručení certifikátu (online v PDF), který potvrzuje zařazení vašeho konkrétního stroje do kategorie C1.

Jak získat štítek C1 pro drony DJI Mavic 3 – 5 kroků
5 kroků jak získat štítek C1 pro drony DJI Mavic 3

Proč mám chtít štítek C1?

Jak snad všichni víte, nebo alespoň tušíte, jednotlivé kategorie dronů se dělí podle jejich hmotnosti (třídy C0–C4), letecká oprávnění povinná pro operátory dronů naopak rozlišují různé pilotní třídy (A1–A3). Vstupní branou je třída OPEN A1/A3, v rámci které můžete létat s drony lehoučkými, i s pořádnými „děly“ – kusy do hmotnosti 25 kg. Vždy je ale nutné respektovat pravidla hmotnostní třídy konkrétního dronu.

Modelově s drony těžšími jak 500 g, kam patří i dnes diskutované modely DJI Mavic 3 (hmotnost standardní verze 896 g), bylo doposud nezbytné řídit se pravidly pro pilotní skupinu A3. V ní je nutné držet se mimo urbanistické oblasti a hlídat si vzdálenost od lidí a objektů alespoň 150 m, což je za mnoha situací poměrně limitující. Určitým řešením je rozšíření licence na pilotní třídu A2, která sice není nedosažitelná, k jejímu získání je ale potřeba projít specifickým kurzem a absolvovat důkladnější testy.

Když se naopak podíváme na pravidla pilotní třídy A1 (přesněji OPEN A1/A3) při provozu dronu se štítkem C1 (do 900 g), je rázem možné pohybovat se i v blízkosti lidí a poblíž urbanistických oblastí. Dron se štítkem C1 sice stále nesmí přelétávat nad nezapojenými osobami, ale to už je vlastně jen drobné omezení. Podstatné je, že se stačí registrovat jako pilot dronu, absolvovat úspěšně online test (licence OPEN A1/A3) a je vyřešeno!

Kategorie Open – přehled
Kategorie Open – přehled

Jak postupovat při žádosti o štítek C1 pro drony DJI Mavic 3?

Štítek C1 je dostupný pro DJI Mavic 3 a Mavic 3 Cine, případně Mavic 3 Classic (oštítkovaný již z výroby). Pro tyto drony je nyní na stránkách DJI zveřejněný postup žádosti, aplikace a ověření. Další modely dronů DJI z řady Mavic 3 na štítek C1 nedosáhnou, jelikož nesplňují klíčové podmínky, zejména váhový limit. Přes 900 g má totiž jak nejnovější Mavic 3 Pro (Mavic 3 Pro Cine), tak i drony Mavic 3 z rodiny Enterprise (viz také článek – Našlapané skládací drony pro průmyslové využití).

Postup žádosti o štítek C1:

Krok 1 – Update firmwaru

Prvním a zcela klíčovým krokem je aktualizace řídícího firmwaru dronu, aplikace a ovladače. Začněte aplikací DJI Fly App v telefonu (ovladačem DJI RC), která by měla být vyšší než 1.9.0. Následně připojte k ovladači dron a aktualizujte i jeho firmware (verze 01.00.0900 nebo vyšší).

01 - Krok 1 - update
Krok 1 – update

Krok 2 – One Tap potvrzení žádosti o štítek C1

Když je ovládací software aktualizován na poslední verzi, mělo by na vás záhy vyskočit „pop up“ okno s nabídkou žádosti o přidělení štítku C1. Stačí potvrdit („Apply“).

Pokud chcete tento krok odložit, není problém. Stačí tuto nabídku odmítnout („Not Now“), později najdete stejnou možnost v sekci zákaznické péče („Customer Support“ > „C1 Class Identification Label“).

02 - Krok 2 - One Tap
Krok 2 – One Tap

Krok 3 – Objednání štítku C1

Po potvrzení zájmu o štítek C1 stačí vyplnit jednoduchý formulář a odeslat jej do DJI stiskem tlačítka („Submit“). V rámci tohoto procesu se do formuláře načte výrobní číslo vašeho dronu, jiné potřebné údaje doplníte sami.

Váš štítek následně dorazí klasickou poštovní zásilkou na vámi udanou korespondenční adresu. Odeslání štítku by mělo být vyřízeno obratem, může ale chvíli trvat, než vám tato zásilka fyzicky dorazí až domů. Záleží i na místních doručovacích službách, nicméně zkušenosti z diskuzního fóra DJI obvykle hovoří o doručení v řádu pár dní.

03 - Krok 3 - Formulář
Krok 3 - Formulář

Krok 4 – Jednoduché ověření

Předposlední krok celého procesu počítá s tím, že štítek, který vám dorazil fyzicky domů, nalepíte na svůj dron (dle přiloženého návodu), dron vyfotíte, a tím potvrdíte jeho „oštítkování“. Stačí spustit aplikaci DJI Fly a doklikat se k příslušné položce v menu (App > Profile > Service and Support > C1 Class Identification Label).

04 - Krok 4 - Ověření
Krok 4 – Ověření

Krok 5 – Stažení certifikátu

Pokud celý výše popsaný proces proběhl v pořádku, měl by se vám přímo v aplikaci objevit finální certifikát stvrzující zařazení vašeho dronu do kategorie C1. DJI deklaruje doručení certifikátu zhruba do 3 pracovních dní od splnění „Kroku 4“ (identifikace nalepeného štítku).

Certifikát o přidělení štítku C1 si stáhněte, vytiskněte a následně byste jej měli mít s sebou pokaždé, když jdete létat, abyste se s ním mohli prokázat, pokud by to po vás někdo chtěl. Policie nebo jiné autority.

05 - Krok 5 - Certifikát
Krok 5 – Certifikát

HOTOVO, jde se létat!

Pokud jste prošli celým procesem až na konec, měli byste mít dron označený štítkem C1 a v kapse zastrčený platný certifikát. GRATULUJEME!!!

Teď už můžete se svým dronem DJI Mavic 3 a Mavic 3 Cine létat i s licencí OPEN A1/A3 dle pravidel platných pro třídu C1 ve všech zemích EU včetně Norska, Lichtenštejnska, Švýcarska a Islandu. Pokud byste i tak zatoužili po rozšíření svých pilotních dovedností a po rozšíření vlastní pilotní licence, stačí si vybrat vhodný kurz v naší nabídce – DronPro, školení online i naživo.

DJI Mavic 3 Classic se štítkem C1 - 01
DJI Mavic 3 Classic se štítkem C1

👋✈ #LetuZdar

Štěpán 

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 4/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

S drony se seznámil před více jak 8 lety, kdy si pořídil první čínské hračky bez pokročilých systémů ovládání a snažil se s nimi sbírat své první letecké záběry s provizorně připevněnou kamerou. Pozdější zkušenost s moderními drony od DJI proto s oblibou popisuje jako přesednutí ze Škody 120 do nejnovějších aut prošpikovaných všemožnými jízdními asistenty.

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma (nově i on-line) u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den