Recenze a testy dronů a příslušenství 7 minut čtení

DJI Mavic 3 Enterprise – Extra našlapané skládací drony pro průmyslové využití

18 ledna 2023

Štěpán

Jednotlivé řady nejoblíbenějších hobby a poloprofi dronů od DJI nejspíš dokáže vyjmenovat kdejaký nadšenec. Třeba už jen proto, že informacemi o nich jsme pravidelně bombardování ze všech stran. Jak je to ale u profesionálních, průmyslově orientovaných dronů DJI? Jsou to vždy jen úzkoprofilově zaměřené pracovní mašiny, nebo existují i dostupnější „průnikové“ modely s výbavou, která by mohla přesvědčit i zapáleného hobbíka? Pojďme se společně podívat na drony z rodiny DJI Mavic 3 Enterprise a uvidíte sami.

Obsah článku

Vím, o čem sním a proč

Troufnul bych si tvrdit, že ač mnoho zapálených droních nadšenců dokáže odrecitovat parametry většiny modelů DJI Mavic 3 zpaměti, přestože žádný z nich třeba nikdy nedrželi v ruce, v případě průmyslové, nebo chcete-li profi řady DJI Mavic 3 Enterprise, by asi dost tápali. Ono je to naprosto logické. Jako uživatel kupříkladu dronu DJI Mini 3 nebo Mini 3 Pro nejednou tiše sním o Mavicu 3, o verzi Cine nebo alespoň o dostupnějším Classicu. Zároveň ale není vlastně důvod zabývat se rodinou Mavic 3 Enterprise. Leda že by…

Leda že by ceny těchto dronů padly tak nízko, jako nikdy před tím! To se vlastně s příchodem řady DJI Mavic 3 Enterprise skutečně stalo, alespoň pokud porovnáme aktuální ceny s výchozím modelem Mavic 3, a vedle toho si postavíme rozdíly, jaké panovaly mezi DJI Mavic 2 a Mavic 2 Enterprise. V dobách „dvojkového“ Mavicu totiž nebylo výjimkou, že vybrané Enterprise verze stály i několikanásobek uživatelské podoby, zatímco s „trojkou“ je to zásadně jinak. Porovnejte si třeba cenu setu DJI Mavic 3 Cine Premium Combo (129 990 Kč) a DJI Mavic 3E (87 990 Kč). Ano, Cine verze v tomto prémiovém balíčku obsahuje sadu baterií navíc, také elegantní brašnu a rezervní porci vrtulek, jenže… Mavic 3E dostanete s profi kufrem, s profi dálkovým ovladačem a s možností rozšíření o další příslušenství. Do rozdílu ceny se pak dvojice baterek* navíc hravě vejde!

DJI Mavic E Enterprise s kufrem a reproduktorem

Baterie pro Mavic 3 a Mavic 3E

Baterie pro drony DJI Mavic 3 a Mavic 3 Enterprise jsou shodné, tedy snadno zaměnitelné.

Není všechno zlato co se třpytí aneb u DJI neexistuje „vše v jednom!“

Základní srovnání profi verze DJI Mavic 3 Enterprise a řekněme Mavicu 3 nevypadá vůbec špatně. Jeden by si skoro řekl, že by mohlo stát za úvahu pořídit si profi verzi z rodiny Enterprise, používat jí převážně k focení a filmování a do budoucna se třeba začít více zajímat o využití svého dronu ve fotogrammetrii. Dokoupit si výhledově třeba RTK modul (16 490 Kč) a začít podnikat v droním průmyslu.

DJI Mavic 3 Enterprise s RTK modulem

Jasně, podobné uvažování není rozhodně „mimo mísu“, jenže na druhou stranu známe obchodní politiku DJI, že?! Z našeho uživatelského hlediska by určitě bylo skvělé mít jeden dron na vše, i když třeba trochu dražší. Jenže přesně to by se lidem formujícím obchodní politiku DJI zřejmě nelíbilo. Oni se nás totiž snaží neustále tlačit spíše do pozice, kdy si na každou práci pořídíme k danému účelu extra navržený dron.

Jeden dron na práci a druhý pro zábavu

Když maličko odbočím, tak v jednom online povídání o novinkách u DJI Mavic 3 Enterprise došli moderátoři k závěru, že nejlepší by mohlo být pořídit si jeden z dronů DJI Mavic 3 Enterprise pro práci a k němu například DJI Mini 3 Pro jako prostředek pro tvorbu a zábavu. Přesně tak asi vypadá ideální scénář i z hlediska DJI.

Co dokáže a nedokáže DJI Mavic 3E?

Popravdě, člověk se musí chvíli šťourat v tabulkách parametrů a výbavy, aby našel podstatnější rozdíly mezi klasickou a Enterprise verzí. Vezměme si jako model drony DJI Mavic 3 a Mavic 3E, u nichž se na první pohled zdá, že je jejich kamerová výbava stejná. Je i není. Oba disponují 4/3“ CMOS čipem, oba mají rozlišení 20 MP a přídavný teleobjektiv s 12MP snímačem a 8x optickým přiblížením (ekvivalent ohniskové vzdálenosti 162 mm, celkově až 56x hybridní zoom).  Zatím se parametry shodují, jenže zatímco Mavic 3 nabídne rozlišení videa až 5,1K a datový tok až 200 Mbps, u Mavicu 3E je to „pouze“ 4K a 130 Mbps. Na druhou stranu takový DJI Mavic 3E disponuje mechanickou závěrkou, zatímco Mavic 3 jen digitální (virtuální).

Zmíněná mechanická závěrka se fakticky více hodí pro průmyslové využití, jelikož pomáhá lépe zachytit sekvence krátce po sobě jdoucích fotek bez znatelného pohybového zkreslení či rozmazání (max. čas závěrky 1/2000 s, intervaly snímání až 0,7 s). Toto je důležité zejména při fotogrammetrii, tedy mapování plochy, povrchu a při tvorbě dalších podkladů. Navíc, pokud k Mavicu 3E přidáte RTK modul (systém pro zpřesnění polohy až do řádu centimetrů) získáte vysoce praktický a extra přesný pracovní nástroj.

Kde jinde staví DJI limity pro obecné využití Mavicu 3E?

Popisované rozdíly oslabující, nebo spíše specifickým směrem cílící, výbavu modelu Mavic 3E, jsou ale jen drobným omezením, které by nás nemuselo odradit od všestranného využití tohoto dronu. Bohužel to ale není vše. DJI Mavic 3E (stejně jako Mavic 3T a 3M – Termo a Multispektral) se prodává a zároveň spolupracuje výhradně s profi dálkovým ovladačem RC Pro Enterprise. Pěkný kousek, který vypadá podobně jako ovladač RC Pro určený pro klasický Mavic 3, stejný ale není:

  • V první řadě na něm neběží „hobby“ aplikace DJI Fly, ale profesionální DJI Pilot 2, která je jednoduše zaměřená více na práci.
  • Zejména umožňuje různé pokročilé způsoby plánování misí, které jsou ale určené hlavně pro sběr dat, nikoliv pro kreativní využití.
  • Co Pilotu 2 naopak chybí jsou tvůrci oblíbené „kreativní“ a zábavné funkce DJI QuickShots a další.

DJI Pilot 2 aplikace

S Enterprise ovladačem a aplikací DJI Pilot 2 tak budete na jedné straně pracovně efektivní, na straně druhé, v případě, kdy budete toužit po něčem zábavnějším a umělečtějším, budete odkázáni na svoje vlastní pilotní dovednosti. Žádné „Dronie“, „Rocket“, „Orbit“ ani jiné radůstky tady nehledejte.

DJI RC Pro Enterprise

Mikrofon v ovladači

Jedna bonusová informace navíc. Ovladač DJI RC Pro Enterprise má, na rozdíl od svého hobby bratra, integrovaný mikrofon. K čemu je dobrý? Není určen k nahrávání komentářů při tvorbě vlastních videí na YouTube, i to by asi fungovalo, ale… dozvíte se v další části našeho textu.

DJI Mavic 3E a otevřené možnosti externího příslušenství

Jedním z dílčích, ale vlastně dost podstatných rozdílů oproti řadě Mavic 3, je přítomnost úchytu a konektoru na horní straně dronů z rodiny Enterprise, který je určen pro připojení volitelného příslušenství. Zatím byla řeč jen o RTK modulu pro zpřesnění GPS souřadnic díky koordinaci s podzemními RTK stanicemi.

DJI Mavic 3 Enterprise reproduktor a tlampač

Samotné DJI má vedle toho v nabídce ještě externí reproduktor (tlampač / loud-speaker), který je možné také posadit seshora na dron a pomocí mikrofonu na Enterprise ovladači třeba strašit zloděje, informovat návštěvníky festivalu, varovat turisty před nebezpečím, dávat pokyny dělníkům na stavbě. Co vás jen napadne!

Skvělou zprávou, u DJI vlastě docela překvapivou, je využití běžného USB-C konektoru stejně jako veřejné sdílení klíčových SDK souborů. Fakticky to znamená, že kterýkoliv z alternativních výrobců má možnost navrhnout a nabízet vlastní rozšíření pro drony DJI Mavic 3 Enterprise Světla, padáky, plováky, různá airdropping řešení

DJI Mavic 3E – ovládání v manuálu a jízda bez omezovačů

Jinou praktickou zajímavostí je možnost přepnout Mavic 3E do tzv. „Alti“ módu, kdy se vypne GPS stabilizace a dron si hlídá pouze svou výšku. Naposledy toto dovolovaly drony DJI Phantom. Zároveň lze vypnout kolizní čidla, a pokud si věříte, i systém detekce výšky nad povrchem, který normálně slouží zejména jako pomocník pro bezpečné a plynulé přistání. S Mavicem 3E tak můžete létat proklatě nízko. Troufnete si?

Naopak jedna z praktických nevýhod ovladače RC Pro Enterprise je nemožnost vyndávat a měnit jeho baterie, což může být při delších pracovních misích trochu problém. Snad ale budou dostupné externí „battery packy“, jak jsme to u DJI už dříve viděli. Alternativně bude nutné využít externí powerbanky a napájet ovladač průběžně přes klasický USB-C port.

Další sourozenci – DJI Mavic 3T a DJI Mavic 3M

Zatím jsme si z profi řady DJI Mavic 3 Enterprise popsali pouze výchozí model Mavic 3E. Ten ale není v této rodině rozhodně osamocený. DJI nabízí ještě modely Mavic 3T – verzi s termokamerou, a nedávno se tato množina profi dronů rozšířila taky o variantu DJI Mavic 3M s multispektrálním snímačem.

Jaké jsou přitom mezi těmito drony rozdíly? Po stránce základního vzhledu, konstrukce, letových parametrů nebo třeba použitého ovladače se Mavicy 3E, 3T a 3M nijak neliší. U všech třech se navíc nachází výše vzpomínaný horní úchyt pro přídavné rozšiřující příslušenství (RTK modul a další možnosti). Co je ale u každého dronu jiné, je snímač, nebo spíše celá snímací soustava.

DJI Mavic Enterprise Series

DJI Mavic 3E, Mavic 3T a Mavic 3M

Ve zkratce, dron DJI Mavic 3E je vybaven víceméně standardní RGB kamerou a přídavným teleobjektivem s vlastním snímačem. O tom již byla řeč.

Druhá varianta, DJI Mavic 3T, nabízí hned 3 různé senzory. Jednak výchozí RGB snímač jako kontrolní zařízení pro pilota nebo pomůcku při hledání míst, na která je potřeba se zaměřit, ale také jako nástroj pro detailní inspekce. Proto tento senzor nabídne rozlišení 48 MP pro statické snímky a 4K video. DJI Mavic 3T dále doplňuje zoom objektiv s vlastním snímačem (až 56násobný hybridní zoom) a samozřejmě nemůže chybět termální kamera. Zde je rozlišení 640 x 512, přičemž kvalitou by měl být tento snímač srovnatelný s tím, jaký je použit na výrazně větším a dražším dronu DJI Matrice 30T.

DJI Mavic 3T kamery

Konečně, poslední přírůstek do rodiny Mavic 3 Enterprise je model Mavic 3M. Tato verze, disponující možností multispektrálního snímání využívá čtveřici citlivých senzorů, každý s rozlišením 5 MP (v multispektrálním provedení), ale také základní RGB kameru s rozlišením 20 MP.

DJI Mavic 3M kamery

Aby bylo multispektrální snímání co možná nejpřesnější, je DJI Mavic 3M vybaven senzorem slunečního záření, který zaznamenává data po celou dobu letu. Obrazový výstup je poté doplněn o korekci a výsledky celého snímání jsou tedy maximálně konzistentní.

DJI Mavic 3 Multispectral

DJI Mavic 3E

  • Hlavní snímač – RGB, 20 MP, CMOS 4/3“, mechanická závěrka (rychlost snímání až 1/2000 s, intervaly snímání 0,7 s)
  • Zoom kamera – RGB, 12 MP, až 56násobný hybridní zoom
  • Cena základního setu: 109 990 Kč

DJI Mavic 3T

  • Hlavní snímač – RGB, 48 MP, CMOS, ½“
  • Zoom kamera – RGB, 12 MP, až 56násobný hybridní zoom
  • Termo kamera – rozlišení 640 x 512 pixelů
  • Cena základního setu: 137 990 Kč

DJI Mavic 3T termo zobrazení

DJI Mavic 3M

  • Hlavní snímač – RGB, 20 MP, CMOS, 4/3“
  • Multispektral – 4 čočky, každá 5 MP (NIR, RE, R, G)
  • Cena základního setu: 109 990 Kč

DJI Mavic 3M snímání pole

DJI Mavic 3 Enterprise: Vážně jen na práci?

V úvodu jsme zmiňovali, že jsou drony DJI Mavic 3 Enterprise až překvapivě dostupné, a přitom dále v textu šermujeme částkami na úrovni statisíců. Nic z toho si ale vysloveně neodporuje. Je totiž pravdou, že drony DJI Mavic 2 Enterprise se prodávaly za násobek ceny základních modelů, které naopak byly o něco dostupnější. Dnes se zkrátka stalo normou, že různé deriváty řady Mavic 3 pořídíte v řádu vyšších desítek tisíc korun a dostat se přitom i nad 100 000 Kč není nic až tak výjimečného.

Z této rovnice by mohla vyplynout v dnešním článků opakovaně se vynořující otázka, jestli nevyužít jeden z dronů Mavic 3 Enterprise a nepoužívat jej na vše? Na tvorbu „měkkého“ obsahu i na „tvrdou“ práci. Kéž by to bylo tak snadné, jenže není! Ač jsou parametry vybraných modelů nejednou hodně podobné až skoro zaměnitelné, faktické zaměření jednotlivých dronů, ale i softwarová výbava je u každého modelu záměrně dost specifická.

Zlaté české ručičky by si možná dokázaly s ledasčím poradit, ale vrtejte se v dronu, který má hodnotu desítky tisíc korun? Zkrátka a dobře, pokud vás zajímá tvorba videí a fotografií, není fakticky jiné možnosti než sáhnout mezi drony Mavic 3. Naopak, pokud potřebujete efektivní pracovní nástroj, poté vybírejte v řadě Mavic 3 Enterprise, kde najdete kousky vhodné pro fotogrammetrii, pro termální snímání i multispektrální analýzu. Pokud chcete kombinovat více disciplín, má pro vás DJI nesmlouvavou radu: „Kupte si pro každý účel jeden specifický dron!“

👋✈ #LetuZdar

Štěpán

Výhody

  • Profesionální software pro pokročilé mise a plánování letů
  • Mnohem nižší cena než u Enterprise Maviců 2. generace
  • Profesionální ovladač DJI RC Pro Enterprise
  • Možnost připojení příslušenství 3. stran na vršek dronu
  • Kompatibilní baterie s Mavic 3

Nevýhody

  • Nemožnost výměny baterií v ovladači za provozu
  • Omezená kompatibilita s poloprofesionální řadou DJI Mavic 3

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 0/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

S drony se seznámil před více jak 8 lety, kdy si pořídil první čínské hračky bez pokročilých systémů ovládání a snažil se s nimi sbírat své první letecké záběry s provizorně připevněnou kamerou. Pozdější zkušenost s moderními drony od DJI proto s oblibou popisuje jako přesednutí ze Škody 120 do nejnovějších aut prošpikovaných všemožnými jízdními asistenty.

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma (nově i on-line) u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den