Legislativa a pravidla létání pro drony 4 minuty čtení

Můžu létat s drony v noci? Noční světla pro drony podle nových pravidel létání

12 října 2022

Marek

Lze létat s drony v noci? Jasně že jo, ale má to svoje pravidla! Doteď bylo možné létat pouze od občanského rozbřesku slunce (zjednodušeně řečeno 30 minut před oficiálním východem slunce) do občanského soumraku (30 minut po oficiálním západu slunce) v kategorii OPEN. V kategorii SPECIFIC byly lety v noci povoleny pouze se souhlasem od ÚCL. Autority ale oznámily, že od 1.7.2022 je možné s drony létat i v noci v kategorii OPEN i SPECIFIC a pro takový let platí povinnost mít dron vybaven zeleným blikajícím světlem. Přečtěte si, jak létat v noci, aniž byste se dostali do křížku s legislativou, a jak vlastně vybrat to zelené světýlko.

Obsah článku

Proč potřebujete na noční létání s drony zelené blikající světlo?

Zelené blikající světlo, které mohou mít některé dron už vestavěné, nebo si ho můžete pořídit jako přídavné příslušenství k dronům,  pomáhá letadlům s pilotem na palubě,  bezpilotním letadlům a lidem na zemi identifikovat dron ve tmě. 

  • V kategorii OPEN tuto podmínku musí zajistit pilot dronu
  • V kategorii SPECIFIC je za vybavení dronu zeleným blikajícím světlem odpovědný provozovatel dronu, který zároveň musí zajistit, že je dron vybaven systémem dálkové identifikace

Nová pravidla platí jak pro ty, co létají komerčně, tak i pro hobby piloty. 

Přídavné zeleně blikající světlo na dron pro létání s noci

Zatím autority nespecifikovaly, jak má noční let dronu se světlem vypadat 

Ale pozor! Zatím k předpisu, který umožňuje let v noci se zeleným blikajícím světlem, nebyl vydán prováděcí předpis, který by upřesňoval, za jakých podmínek je takovýto let v noci možný. Takže stále čekáme na to, až EASA definuje specifikace blikajícího světla a další nová pravidla. Jakmile budou informace na světě, informace k nočním letům vám ASAP doplníme. Do té doby musíte stále pro noční let využívat mantinely kategorie SPECIFIC!

Zelené světlo na dronu slouží i během dne při špatné viditelnosti

Zelené blikající světlo nebo jakékoliv antikolizní osvětlení dronu se ale nehodí jen pro noční lety. I když není zelené světlo ve dne vyžadováno, je bezpečnější volbou, pokud létáte za nízké viditelnosti (mrak, smog, mlha atd.). 

Přídavné blikající světlo na drony by mělo být lehké, odolné a s dostatečnou svítivostí
Přídavné blikající světlo na drony by mělo být lehké, odolné a s dostatečnou svítivostí

Myslete také na to, že světlo nízké intenzity bude viditelné pouze zblízka a ve větších výškách nemusí být viditelné vůbec, a proto investujte do kvalitního, odolného a intenzivního zdroje. Při výběru si tak dejte pozor na to, do jaké vzdálenosti je světlo na dron viditelné. U přídavných LED světel na dronu to bývá kolem 3 km. Naopak světla, která mají běžné drony už vestavěné z výroby, bývají téměř neviditelné i za bílého dne a lze je označit spíše jako navigační než antikolizní světla. Proto na ně nespoléhejte.

V neposlední řadě se zaměřte na hmotnost přídavného světla vzhledem k nosnosti a také výdrži baterky vašeho dronu. Dobrou zprávou je, že moderní přídavná světla na drony váží jen pár gramů, takže aerodynamiku vašeho dronu zásadně neovlivní. Většinou jsou taková světla na baterky, ale některá můžete napojit přímo na zdroj dronu. V tom případě počítejte s většími nároky na baterii. 

Světlo na dronu chrání i vás jako pilota 

Udržování viditelnosti dronu ve dne i v noci je důležitou součástí bezpečného létání, a to nejen z hlediska okolí, ale i vás jakožto pilota dronu. Blikající světlo pomáhá zajistit, že dron neztratíte z dohledu, do ničeho nenarazíte a také do vašeho dronu nic nenarazí.

Jak připevnit přídavné zelené světlo na dron?

Jak připevnit přídavné blikající světlo na dron pro noční let

Druhy navigačních a antikolizních světel na drony 

V letectví je u antikolizních světel důležitá barva světla a jeho “pravidelnost”, tedy jestli pravidelně bliká, svítí stabilně, nebo třeba vytváří stroboskopické osvětlení. Zatímco navigační světla, která mají drony často vestavěné, svítí neustále a mají obvykle červenou, zelenou nebo bílou barvu (letecká standardy obvykle vyžadují červené světlo na levé straně letounu a zelené světlo  na pravé straně), antikolizní světla na drony blikají nebo “stroboskopují” (režim se dá přepínat) a jsou obvykle červená nebo bílá. Obě skupiny světel můžete mít na dronu současně. 

Víte, že?

Americký úřad civilního letectví např. vyžaduje, aby byla antikolizní světla viditelná na minimálně 3 míle s blikáním s frekvencí 40–100/min.

Vestavěné antikolizní beacony na profesionálních dronech

Kde už se s antikolizními beacony počítá, jsou profesionální drony DJI, které často využívají záchranné složky při nočních operacích. S jejich koupí jste tak už z hlediska výbavy na noční let připraveni. Profesionální drony DJI s antikolizním beaconem jsou aktuálně:

  • Drony řady DJI Matrice 200 V2 se chlubí dolním i horním antikolizním světlem.
  • Drony řady DJI Matrice 300 RTK má antikolizní maják na vrchu dronu. Dokoupit si navíc můžete CSM radar, který detekuje překážky v okolí do 30 m a montuje se na vrch dronu. Dron si navíc na 5 metrů přisvěcuje 2 navigačními světly (horní a dolní).
  • Antikolizní beacon na vrchu dronu má i revoluční dron DJI Matrice 30, stejně tak si přisvětluje zlatě svítícími 60Hz navigačními světly.

TIP k dronu DJI Matrice 30

Abyste mohli létat i z šera, nebo dokonce v noci, v DJI přidali na dron Matrice 30 ještě FPV kameru, abyste vždy viděli horizont a mohli bezpečně navigovat. Funkce Smart Low-Light Photo vám zase umožňuje detailně nasnímat za šera i sebemenší detaily.

K antikoliznímu beaconu se u DJI vždy přidává i DJI Skyport s technologií Airsense, což je vlastně ADS-B přijímač, který informuje o pohybu ostatních letadel v okolí a upozorní včas piloty na riziko srážky.

M300 RTK v noci s viditelnými navigačními světly
DJI M300 RTK v noci s viditelnými navigačními světly

Ke starším profesionálním a poloprofesionálním dronům DJI, jako je třeba DJI Mavic 2 Enterprise, si můžete dokoupit originální přídavný blikající maják určený přesně pro konkrétní model.

Když si potřebujete na někoho posvítit vy aneb vestavěné a přídavné světlomety na drony

Mezi drony, které se chlubí vestavěným světlometem, patří typicky zemědělské drony, které kontroly a postřiky krajiny často provádí právě v noci. Jedním z nich je třeba gigant DJI Agras T30, jehož 2 světlomety dvojnásobně zvýší běžnou viditelnost z dronu a svítí intenzitou 13.2 lux na vzdálenost 5 m. 2 světlomety má i jeho menší brácha Agras T20.

LED-svetlomet-na-dron-dji-mavic-2-mavic-air-2-air-2s-zepredu
Přídavný LED světlomet na dron DJI Mavic 2, Mavic Air 2 a Air 2S

Naopak přídavné světlomety na dronech často využívají pro noční mise záchranné složky, obvykle ještě v kombinaci s přídavným reproduktorem. 

Světla na drony pro parádu a efekt

Mimo legislativu se pohybují světla na dronu pro parádu a droní tuning. Jde o podsvícení podvozku dronu, které známe z tuningových autosrazů, ochranné oblouky na dron s LEDkami nebo boční LED světla, která ale často plní i navigační funkci. 

LED-svetlomet-se-skladacim-podvozkem-na-dron-dji-mini-3-pro
LED světlomer se skládacím podvozkem na dron DJI Mini 3 Pro

TIP

Mrkněte na náš starší článek, jak na lightpainting s dronem.

I při nočním létání s dronem se zeleným světlem dodržujte pravidla své kategorie

Nesmíme zapomínat na to, že je potřeba dodržovat pravidla kategorie, ve které létáme. Pro kategorii OPEN platí, že musíme mít dron stále na dohled (VLOS), jinak let spadá do kategorie SPECIFIC. Lety v kategorii SPECIFIC musí projít schválením Úřadu pro civilní letectví (ÚCL). Jaká pravidla platí v jednotlivých kategoriích? Koukněte na naše další články o droní legislativě.

👋✈ #LetuZdar

Marek 

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 4.2105/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Marek
Specialista na droní legislativu

Pro drony mám slabost už od mala. Hlídám všechny legislativní novinky ve světě dronů a pomůžu vám se v nich zorientovat.

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den