Novinky ze světa dronů 1 minuta čtení

Dálková identifikace dronu: Co to je a kdy bude povinná? (+video)

17 února 2022

Anička

V nové sjednocené legislativě pro drony se mluví o zavedení povinné dálkové identifikace dronů. Co to obnáší a kdy bude dálková identifikace dronů povinná?

Obsah článku

Co je to dálková identifikace dronu?

Dálková identifikace dronů je povinnost, která se objevila v nové evropské legislativě pro drony, kvůli bezpečnému řízení letového provozu, aby o sobě všechny letouny v letovém prostoru věděly. Systém dálkové identifikace by měl pilotovi umožnit sdílet data s ostatními piloty a především autoritami civilního letectví. Do vzájemně sdílených dat by měla patřit:

 • Data o zeměpisné poloze bezpilotního letadla v reálném čase,
 • letové dráze,
 • zeměpisné poloze pilota či bodu vzletu,
 • rychlosti vůči zemi,
 • výšky bezpilotního letadla vůči zemi či bodu vzletu,
 • registrační číslo provozovatele,
 • jedinečné sériové číslo bezpilotního letadla,
 • případně údaje o nouzovém stavu bezpilotního systému.

Provozovatel tedy musí mít možnost do daného systému dálkové identifikace nahrát registrační číslo provozovatele a výrobce dronu nebo přídavného modulu musí zase zajistit, že vysílaná data nemohou být nijak modifikována.

Kdy budete muset svůj dron opatřit modulem dálkové identifikace nebo zajistit, aby se váš dron uměl dálkově identifikovat?

Veškeré procesy spolené s aplikací nové evropské legislativu do českého prostředí se stále teprve postupně implementují a už se prodlužuje přechodné období pro sladění s národní legislativou, takže je jasné, že se posunou i původní termíny pro povinnou dálkovou identifikaci.

 • Původně měla být dálková identifikace povinná pro lety ve specifické kategorii od 1. 7. 2022.
 • Od 1. 1. 2023 pro drony nově uvedené na trh (kromě dronů se stítkem C0, C4 a hraček).
 • Od roku 2023 dále měla být povinná identifikace v prostorech U-Space (kromě dronů do 250 g a hraček).

Už teď je jasné, že se první termín nestihne. Vy už ale dnes na trhu můžete najít řešení, která si můžete na dron přimontovat, jako je DroniQ nebo Dronetag, jehož zakladatele Lukáše Brchla jsme zpovídali v článku u nás na blogu v listopadu 2020. Jejich cena začíná zhruba na 8 000 Kč, ale v tuto chvíli je jejich nákup předčasný a vyhodíte zbytečně peníze z okna. Pokud vám ale jde hlavně o to vědět, kde je váš dron, když se vám třeba ztratí (ulétne), můžete si koupit obyčejný lokátor za tisícovku. Vše pro vás Alex shrnul ještě do videa na našem YT kanálu:

 

Povinnost dálkové identifikace dronů odložena

Takže se nebojte, 1. července 2022 váš žádný velký dálkově-identifikační třesk nečeká a my vám dáme včas vědět, co, kdy a jak :-)

 

👋✈ #LetuZdar

Anička

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 5/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Anička
Šéfeditorka

A žádný a možnááá a kdybyyy... Volím ta správná slova, češu a leštím textíky, aby bavily, ale taky abyste se dozvěděli to podstatné :))

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma (nově i on-line) u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den