Legislativa a pravidla létání pro drony 6 minut čtení

Kolik stojí řidičák na dron a ceny pilotních průkazů pro různé kategorie provozu

19 července 2022

Anička

V tomto článku se pokusíme přehledně shrnout ceny pilotních průkazů na dron pro různé kategorie provozu včetně cen našich kurzů létání, které vám k vysněnému řidičáku na dron pomohou. Nebude to složité čtení, protože všechny řidičáky na dron jsou zatím ZDARMA – jedinou výjimkou je žádost o OkP (Oprávnění k provozu) v rámci kategorie SPECIFIC, kde za první OkP zaplatíte 4000 Kč a za každou jeho změnu 400 Kč. Pojďme si jednotlivé řidičáky na dron rozebrat po jednom.

Obsah článku

Cena pilotního průkazu na dron do OPEN A1/A3

Tento pilotní průkaz je základním řidičákem na dron, který musí mít každý pilot dronu nad 250 g nebo dronu s kamerovým senzorem. Opravňuje vás k létání v zástavbě s lehkými drony, nebo těžšími stroji mimo zástavbu a mimo zapovězené oblasti (v podstatě louky, pole lesy, kde nic, tu nic). Registrace pilota i provozovatele dronu je zdarma a probíhá na stránkách ÚCL. Jediné, co potřebujete, je mít založenou e-identitu, ale nemusíte pustit ani korunku.

Jak registrovat dron krok za krokem

Kompletní proces registrace provozovatele dronu a pilota jsme pro vás shrnuli v separé článku a speciálním videu, takže stačí nastudovat pravidla létání s drony, mrknout na náš návod a pro získání základního pilotního průkazu nemusíte na šrajtofli ani sáhnout.

Pokud si sami na celý proces registrace dronu nevěříte, není nic jednoduššího, než se přihlásit na náš kurz Řidičák na dron do OPEN A1, A3. Vedle samotné registrace spolu probereme legislativní i praktická pravidla pro létání s drony a naučíme se pracovat s leteckými nástroji, které byste měli projít před každým vzletem v rámci předletové přípravy. Výhodou kurzu je také fakt, že ho můžete absolvovat u nás ve školícím centru, nebo online. Záleží jen na vás. Kurz trvá 2–⁠3 hodiny a stojí 3500 Kč.

TIP

A jako malý bonus k našemu kurzu získáte zdarma SPZ na dron a zalaminovaný řidičák. Pokud jste u nás koupili dron, nebo absolvovali kurz na jiný typ řidičáku, získáte navíc ještě 1000Kč slevu.

Phantom 4 SPZ na dron DronPro

Cena řidičáku na dron do OPEN A2

Tento pilotní průkaz je nástavbou na základní řidičák do OPEN A1/A3, takže pokud se o něj budete ucházet, musíte mít za sebou úspěšnou registraci do OPEN A1/A3. Abyste mohli získat řidičák na dron do OPEN A2 a mohli létat v urbanistických oblastech, potřebujete úspěšně projít praktickým výcvikem formou samostudia a písemným testem o 30 otázkách na ÚCL. Cena tohoto řidičáku je 500 Kč. Aby toho nebylo málo, musíte k tomu ještě zaplatit svým časem a nastudovat problematiku bezpilotního provozu z hlediska legislativy, provádění letů, meteorologie a technických a provozních opatření ke zmírnění rizik na zemi 

Další cestou je využití našeho školení Příprava na písemný test do OPEN A2. Probereme vše výše zmíněné a nakonec pro vás máme připravených pár cvičných otázek, které si společně projdeme. Nezabere to více jak 2 hodiny vašeho času, nebudete se muset probírat balastem, získáte od nás praktické tipy a školení můžete absolvovat online. Za kurz zaplatíte 3000 Kč.

Pokud potřebujete natrénovat i létání, vyberte školení Příprava na zkoušku do OPEN A2 – rozšířená, jehož součástí je i kondiční létání v terénu. Za kurz zaplatíte 5000 Kč.

TIP

Pokud jste u nás koupili dron, nebo absolvovali kurz na jiný typ řidičáku, získáte navíc ještě 1000Kč slevu.

Cena pilotního průkazu na dron do kategorie SPECIFIC

Aktuálně poslední možností provozu dronu je kategorie SPECIFIC a v ní žádost o Oprávnění k provozu (OkP). Tu budete potřebovat vždycky, když vám nebudou stačit limity, které stanovuje OPEN. Příkladem je provoz v chráněných oblastech, hustě osídleném prostoru (HOP) – typicky při létání s dronem nad městy – nebo při narušení různých druhů ochranných pásem. Prerekvizitou pro získání povolení v rámci kategorie SPECIFIC je úspěšné získání řidičáků pro nižší kategorie – OPEN A1/A3. Pokud budete chtít létat i v HOP, tak i OPEN A2. Pak je potřeba vytvořit dokumentaci k vašemu dronu a popsat scénáře, se kterými budete při létání pracovat. Je to sice také zdarma, ale zabere vám to poměrně dost času. Po získání oprávnění už platíte jen za vydání prvního OkP 4000 Kč, za další změnu OkP platíte 400 Kč.

18203-ridicak-na-dron-do-podkategorii-provozu-a1-a3-a-a2

Protože celý proces získání řidičáku na dronu do kategorie SPECIFIC není tak jednoduchý, tady rozhodně doporučujeme náš kurz Řidičák na dron do SPECIFIC (omezené oblasti) – rozšířený. Získáte full-servisovou péči – naučíme vás všechny postupy, které jako profesionální pilot budete potřebovat, včetně toho, jak žádat o OkP. Můžete se také přihlásit jen na základní kurz SPECIFIC, kde vás za 1 hodinku naučíme, jak žádat o OkP a jak pracovat s Portálem provozovatele (2000 Kč). Pokud byste si i přesto nevěděli rady, vytvoříme OkP za vás v rámci služby Oprávnění k provozu – základní (OkP bez ConOps). Stačí, když budete vědět, kde budete létat, a můžeme se na to vrhnout!

Jak získat své první OkP přes kurz DronPro?

V rámci rozšířeného kurzu SPECIFIC vám vypracujeme vaše první OkP, které pak můžete používat jako vzor pro vyplňování dalších. Buď ho vytvoříme pro vaší konkrétní lokaci, nebo vytáhneme nějakou z našeho šuplíku, pokud ji ještě nemáte vybranou. Pozor: Pokud si vyberete lokaci např. v blízkosti silnice, v národním parku apod., budete si muset případná další nutná povolení k vydání OkP vyběhat po vlastní ose – tato administrativa bohužel není součástí kurzu.

Celý proces získání tohoto oprávnění trvá 1–2 měsíce a stojí 10 000 Kč (pokud jste si u nás koupili dron, získáte slevu 2000 Kčna SPECIFIC rozšířený). Proč to trvá tak dlouho? Kvůli čekacím lhůtám po podání žádosti na ÚCL, kdy na to úředníci mají ze zákona 30 dní (ale běžně bývá vyřízeno mnohem rychleji). Prvních pár dní také zabere vyplnění dotazníku z vaší strany a zapracování těchto informací do dokumentace pro ÚCL. Součástí je také návod na vytvoření provozní koncepce (ConOps), kterou budete potřebovat pokaždé, když budete žádat o OkP.  ConOps vám ale umíme udělat i na míru, stejně jako Operations Manuál, který potřebujete při scénářích s vyšší mírou rizika. 

K semináři SPECIFIC si můžete ještě přikoupit kondiční létání s dronem, kde jednotlivé postupy i natrénujeme ve vzduchu a můžeme se zaměřit na přesnější oblast vašeho zájmu. 

TIP

Jelikož řidičák na dron do kategorie SPECIFIC obvykle poptávají profesionální dronaři, kteří se věnují létání s dronem a leteckým pracím komerčně, je v případě výdělečné činnost s dronem potřeba ještě zařídit pojištění dronu. V základní verzi stojí zhruba 6500 Kč/rok a rádi vám ho zprostředkujeme. 

Cena všech pilotních průkazů na dron

A třešnička na závěr – kdybyste chtěli prolétnout v rámci jednoho kurzu povolenkami do všech aktuálně přístupných kategorií provozu, připravili jsem pro vás kurz Řidičák na dron SUPERKOMBO. Za 19 000 Kč získáte přístup do kategorií A1/A3, A2 a Specific + získáte provozní příručku ConOps na míru.

Kolik stojí pilotní průkaz na dron: Shrnutí

Typ řidičáku na dron

Cena po vlastní ose

Cena s kurzem DronPro vč. DPH

OPEN A1/A3

0 Kč

3500,-

OPEN A2

500 Kč

3000,- základní A2

5000,- rozšířený A2

SPECIFIC

4000,-/400,- za OkP

Rozšířený

10 000,- + vytvoření prvního OkP 6050,- + 4000,-/400,- za OkP 

Základní

2000,- + vytvoření prvního OkP 6050,- + 4000,-/400,- za OkP

OPEN A1/A3 +

OPEN A2 +

SPECIFIC

4000,-/400,- za OkP

19 000,- Řidičák na dron SUPERKOMBO

Jak ušetřit na řidičáku na dron?

Při nákupu dronu u DronPro nebo objednávce více kurzů řidičáku na dron najednou, získáte zajímavé slevy. Pokusili jsme se je pro vás znázornit v tomto schématu:

Kupuji dron u DronPro 

 

→ sleva na kurz SPECIFIC rozšířený 2000 Kč

→ sleva na kurz SUPERKOMBO 2000 Kč

→ sleva na kurz Provozní příručka – základní (ConOps) 1000 Kč

→ sleva na Provozní příručka – rozšířená (Operation Manual) 1000 Kč

→ sleva na Provozní příručky komplet (ConOps + Operation Manual) 1000 Kč

 

Kupuji kurz OPEN A1/A3, nebo SPECIFIC + OPEN A2 základní

→ sleva 1000 Kč na A2 základní

Pozn: Slevy na kurz OPEN A1/A3 a OPEN A2 se nekombinují se slevami za nákup dronu. Příklad: Koupíte si u nás dron → získáte slevu 1000 Kč na kurz A1/A3 a na A2. Když ale budete kupovat SPECIFIC + A2, tak získáte jen 1x slevu 1000 Kč za nákup dronu, ale už ne další slevu za nákup více školení. 

Každý další účastník kurzu OPEN A1/A3 u stejného provozovatele

→ jen 1500 Kč/osoba (1 SPZ na dron a počet řidičáků podle počtu pilotů)

Další SPZ (dron) v rámci kurzu OPEN A1/A3

→ + 500 Kč

Každý další účastník kurzu OPEN A2 základní/rozšířený u stejného provozovatele

→ jen 2000 Kč/osoba

Každý další účastník kurzu SPECIFIC rozšířený u stejného provozovatele

→ jen 3000 Kč/osoba

Každý další účastník kurzu SPECIFIC základní u stejného provozovatele

→ jen 1000 Kč/osoba

Další dron v rámci služby Oprávnění k Provozu – rozšířené (OkP + ConOps) nebo Provozní příručka – základní (ConOps) nebo Provozní příručka – rozšířená (Operation Manual) nebo Provozní příručky komplet (ConOps + Operation Manual)

→ + 3000 Kč (u stejných modelů dronu nic neúčtujeme)

Každý další účastník kurzu SUPERKOMBO u stejného provozovatele

→ jen 3000 Kč/osoba

Další dron v rámci kurzu SUPERKOMBO u stejného provozovatele

→ + 3000 Kč (u stejných modelů dronu nic neúčtujeme)

Jak dlouho platí pilotní lístek na dron?

A když už máte svoje vysněný řidičák na dron zařízený, jak dlouho vlastně platí? Pilotní lístek pro pro základní podkategorii A1 až A3 platí 5 let od registrace pilota, stejně jako řidičáky do vyšších kategorií. Pak musíte projít testem nebo seminářem znovu. 

 

👋✈ #LetuZdar

Anička

Jak létat s dronem - pravidla pro drony

Získej všechny řidičáky v SUPERKOMBU!

Nejste žádní troškaři a chcete se proletět po hlavě všemi řidičáky na dron od základní povolenky A1/A3 přes A2 až po nejvyšší řidičák do kategorie SPECIFIC? A ještě k tomu se naučit žádat o OkP a získat Provozní příručku na míru? Právě pro vás jsme sestavili tento královský kurz.

Přihlásit se

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 4/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Anička
Šéfeditorka

A žádný a možnááá a kdybyyy... Volím ta správná slova, češu a leštím textíky, aby bavily, ale taky abyste se dozvěděli to podstatné :))

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma (nově i on-line) u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den