Návody na létání a práci s dronem 3 minuty čtení

Jak si založit e-identitu pro registraci pilota dronu? + videonávod

28 července 2022

Anička

Chcete zaregistrovat pilota dronu, projít testem o 40 otázkách a získat pilotní průkaz do kategorie provozu OPEN A1/A3, ale nevíte jak na založení e-identity, která je k tomu potřeba? Sepsali jsme pro vás podrobný návod a natočili videonávod. Nebojte se, je to easy :-) Prvním krokem je otevřít si na mobilu nebo na počítači portál Identita občana, kde se vám po kliknutí na “Přihlásit” zobrazí následující možnosti založení e-identity. Za nás je pro občany ČR nejpohodlnější založení přes NIA ID nebo pomocí Bankovní identity za předpokladu, že jste u banky, která ji podporuje, takže si na ně klidně v obsahu článku rovnou přeskočte. Pro pořádek ale popisujeme všechny cesty.

Obsah článku

E-identita přes mobilní klíč EGovernment a Czech POINT

 1. Jako první si připravte si svůj mobilní telefon.
 2. Pak si stáhněte appku do mobilu Mobilní klíč eGovernmentu, do které zadáte tel. číslo.
 3. Po zadání mobilního telefonního čísla vám na tento kontakt přijde potvrzovací kód, který opíšete do mobilní aplikace. Na základě toho se vám zobrazí identifikační kód a návod, jak dále postupovat na pobočce Czech POINT.
 4. Na pobočce Czech POINT je nutné podat „Žádost o poskytnutí referenčních údajů z registru obyvatel jiné osobě“, kterou je v tomto případě Správa základních registrů. V žádosti je nutné vložit do zprávy pro příjemce váš identifikační kód pro připojení souhlasu, který Vám zobrazuje mobilní aplikace.
 5. Podání žádosti můžete provést bezplatně na jakémkoli kontaktním místě Czech POINT. Nezapomeňte s sebou vzít doklad totožnosti. 

Na Czech POINTU:

 1. Spusťte si svoji aplikaci Mobilní klíč eGovernmentu a vyberte možnost "Chci si na CZECHPOINT zřídit účet v Národním bodu s přihlašováním mobilním klíčem".
 2. Zadejte své mobilní telefonní číslo. Na toto číslo vám přijde kontrolní kód.
 3. Přepište kontrolní kód ze zprávy SMS do aplikace mobilního klíče a potvrďte souhlas s podmínkami.
 4. U přepážky Czech POINT sdělte úředníkovi, že byste rádi podali „Žádost o poskytnutí referenčních údajů z registru obyvatel jiné osobě“.
 5. Předložte svůj průkaz totožnosti.
 6. Sdělte, že chcete poskytnout svá osobní data právnické osobě s IČO 72054506. (Jedná se o IČO Správy základních registrů.)
 7. Následně do zprávy pro příjemce nahlaste svůj identifikační kód z mobilního klíče
 8. Při dotazu na rozsah poskytnutých údajů volte položky „Datum narození“ a „Čísla elektronicky čitelných dokladů“.
 9. Nakonec vyberte variantu jednorázového poskytnutí.
 10.  Úředník vytiskne papír, který budete podepisovat. Zkontrolujte na něm své údaje, rozsah poskytnutí  a zejména kód z aplikace (úředník se mohl při přepisování překlepnout).
 11.  Po kontrole zvolte v aplikaci "Hotovo"

Potom se k e-identitě přihlašujete přes QR kód, který se zobrazuje na monitoru PC a vy ho načtete telefonem. 

E-identita přes E-občanku

Pro tuto cestu musíte mít občanku vydanou po 1. 7. 2018 s čipem, který je možné načíst. Funguje to podobně jako platební karta, když platíte. Dále potřebujete navíc čtečku karet. Čtečkou karet je myšlena např. tato čtečka, která načte občanku nebo platební kartu. Některé novější notebooky a klávesnice k PC mají čtečku v sobě zabudovanou a tak stačí přiložit a jde ready. 

E-identita přes NIA ID

 

Jeden z nejrychlejších postupů pro založení e-identity, který v DronPro doporučujeme. Je to také nejlepší cesta pro získání e-identity, pokud jste cizinci s trvalým pobytem, nebo jste zaregistrováni na Odboru azylové a migrační politiky MV ČR.

 1. Založte si nový online účet na stránkách NIA ID. Svoje telefonní číslo potvrdíte pomocí SMS kódu.
 2. Přijde vám potvrzovací e-mail s odkazem, který je potřeba prokliknout.
 3. Následně dostanete další e-mail s identifikačním kódem a cca 6 body. 
 4. Nejlepší je e-mail vytisknout nebo si ho nechat v telefonu a jít na Czech POINT. 
 5. Úředníkovi na přepážce dáte svoji občanku, ukážete e-mail (vytisknutý, nebo na telefonu) s vaším ID číslo a 6 body, které má provést.
 6. Úřednice body projde a máte hotovo. Navíc je to ZDARMA.
 7. Během přihlašování do e-identity pak zadáte druhou část kódu, kterou dostanete na Czech POINTu. 

E-identita přes mezinárodní bránu IIG (International ID Gateway)

IIG je brána, která slouží k tomu, aby se k českým službám dalo přihlašovat i s prostředky elektronické identifikace (eID prostředky) vydanými v jiných zemích. Příkladem využití by mohlo být přihlášení zahraničního jednatele české právnické osoby (firmy) k její datové schránce prostřednictvím eID prostředku (např. elektronické občanky) vydaného v rodné zemi jednatele. Nám tato cesta bohužel nefungovala – po kliknutí na jakoukoliv zemi se nám ukázal jen Error 500 :-)

E-identita přes I.CA a přihlášení přes čipovou kartu

I.CA vydává kvalifikované certifikáty, které jsou určeny pro komunikaci s orgány veřejné moci, a komerční certifikáty, které slouží pro šifrování a také tam, kde nejsou vyžadovány certifikáty kvalifikované. Certifikát a jemu příslušná data pro vytváření elektronického podpisu mohou být umístěna přímo v počítači nebo na čipové kartě. Pro vytváření kvalifikovaného elektronického podpisu je nezbytná certifikovaná čipová karta.

E-identita přes MojeID

Účet mojeID si můžete jednoduše ZDARMA zřídit na stránkách www.mojeID.cz

 1. Klikněte na tlačítko Založit účet mojeID.
 2. Následně máte na výběr, zda si založíte zcela nový účet, nebo si necháte načíst své osobní údaje z facebookového, Google+ či LinkedIn účtu, případně z registru .CZ domén.
 3. Pro prvotní aktivaci účtu stačí vyplnit uživatelské jméno, jméno, příjmení, e-mail, telefonní číslo a poštovní adresu.
 4. Na e-mail vám obratem dorazí kód PIN1 a na mobil SMS s kódem PIN2. 
 5. Po jejich zadání je účet aktivní.

Poštou, na vámi uvedenou adresu, pak dorazí ještě PIN3. Tím také dojde k faktickému ověření vašeho skutečného jména, příjmení a poštovní adresy. Účet ale můžete mezitím používat. 

Založení e-dentity pomocí Bankovní identity 

Tuto možnost mohou využít klienti AirBank, ČSOB, České spořitelny, KB, Monety nebo Raiffky. V rámci internetového bankovnictví si můžete nechat ověřit ID pro služby třetích stran, ale musíte mít tuto možnost v bance povolenou. Pak už se stačí jen přihlásit do e-identity přes bránu svého internetového bankovnictví.

Přihlášení do e-identity při registraci pilota dronu

Teď už jen stačí jít na stránky Úřadu pro civilní letectví, kliknout na dlaždici “Profil pilota” a přihlásit se do e-identity skrze vámi vybranou metodu. Než se vám spustí test pilota, tak ještě odškrtnete souhlas s podmínkami, doplníte svůj e-mail a telefonní číslo a odsouhlasíte podmínky zpracování osobních údajů. Zatím je registrace pilota do základní kategorie provozu zdarma, ale dá se očekávat, že časem bude nějaká cena registrace dronu nastavena.   

Vyzkoušejte si test pilota dronu nanečisto!

Mrkněte na náš videonávod, jak zaregistrovat svůj dron a jak zvládnout online test pro piloty. Můžete se i otestovat nanečisto v našem kvízu.

VYZKOUŠET TEST

👋✈ #LetuZdar

Anička

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 5/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Anička
Šéfeditorka

A žádný a možnááá a kdybyyy... Volím ta správná slova, češu a leštím textíky, aby bavily, ale taky abyste se dozvěděli to podstatné :))

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma (nově i on-line) u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den