Recenze a testy dronů a příslušenství 3 minuty čtení

Test a recenze Mavic Air 2: Je lepší než Mavic 2 Pro?

16 června 2020

Alex

Nedávno přilétl Mavic Air 2 – žhavá novinka ze stáje DJI. Minule jsme vám ukazovali unboxing Aira 2 a polétali jsme v okolí letiště Točná. V tomto článku ale uděláme komplexní recenzi, porovnání s Mavicem 2 Pro (vyšel v srpnu 2018) a přidáme nové, druhé videjko s testem, jak se z obou dronů natáčí.

Obsah článku

Porovnání základních parametrů Mavic Air 2 a Mavic 2 Pro

 

Mavic Air 2

Mavic 2 Pro

velikost čipu

půlpalcový 

palcový 

max. foto rozlišení

48 MP 

20 MP

max. video rozlišení

4K/60 fps

4K/30 fps

přenos obrazu

Full HD/30 fps

Full HD/30 fps

datový tok

120 Mbps

100 Mbps

barevný profil

8-bit 

10-bit

clona

NE

ANO

váha

570 g

907 g

flight time

34 minut

31 minut

dosah

plus/minus stejný díky OcuSync 2.0

První dojmy z letu s Mavic 2 Air

Mavic Air 2 letí tiše a stabilně a přesně drží pozici ve vzduchu i při udávané rychlosti větru 10 m/s. 3osá stabilizace kamery nemá ani ve sportovním módu žádný problém.

Ovladač u Mavic Air 2 prošel kompletní rekonstrukcí 

Nový ovladač je ergonomičtější a díky baterii, která narostla na 5200 mAh při 3,7V, vydrží jet 240 minut na jedno nabití. Stav baterie ukazuje 4 diodami a na displeji připojeného zařízení.

Kolečko pro ovládání náklonu kamery pomocí levého ukazováčku je větší, a proto i praktičtější. A kdybyste nevěděli, jak dát tablet do nového dálkového ovladače, který je určený jen pro telefony, tak mrkněte nahoru do odkazu na minulé videjko, kde vám ukážeme, jak na to. 

Tím bychom měli za sebou rychlou technickou srovnávačku, nakopneme drony a pojďme si srovnat videjko. 

Porovnejte si obraz z obou dronů: Který dron natáčí lépe?

A co fotky z Mavic Air 2?

V AUTO režimu máte automaticky nastavené ISO a rychlost závěrky, což je pro běžného uživatele naprosto OK. Automat je z hlediska expozice opravdu šikovný a zvládne ji regulovat plynuleji, než to zvládnete v manuálním režimu. Mavic Air 2 fotí ve formátech JPG, DNG (RAW), nebo obojí zároveň. SmartPhoto režim vám rychle připraví krásně obarvenou fotografii složenou z více snímků a s velkým dynamickým rozsahem. Jako dělané pro rychlé pochlubení na Instagramu! 

Na kameru s čipem Hasselblad u Mavicu 2 samozřejmě Mavic 2 Air nemá, ale i tak se nabízí nadprůměrnou kvalitu pro rekreační použití a prohlížení na 4K televizi. Profesionální fotografové by ale určitě měli sáhnout po Mavic 2 Pro.

Porovnání inteligentních režimů Mavic Air 2 a Mavic 2 Pro

Po srovnání videa a fotek se mrkneme na režimy inteligentních funkcí. Skočíme do navigačního menu, kde si můžeme všimnout, že oba dva drony umí Hyperlapse, QuickShoty, ActiveTrack a Point of Interest. Co má Mavic 2 Pro navíc, jsou Waypointy, TapFly a Cinematic Mode. 

U QuickShotů bych rád upozornil na to, že Air 2 umí natáčet pouze do Full HD do 30 snímků za vteřinu, zatímco Mavic 2 Pro zvládne 4K kvalitu až do 30 framů za vteřinu. 

V režimu ActiveTracku dejte při létání s Air 2 pozor, protože nedisponuje senzory pro detekci překážek z boku a seshora – může se stát, že by při kombinaci pronásledování a ještě kroužení při nedostatku prostoru mohl do něčeho narazit. Myslete proto na volné pole působnosti nebo zajistěte, abyste Aira 2 měli vždy za sebou.  

A jdeme vyzkoušet a porovnat QuickShoty s Helixem a ActiveTrack.

QuickShot s funkcí Helix 

V aplikacích obou dronů přejdeme do QuickShotu, zaklikneme Helix, označíme objekt a necháme dron kouzlit. Zajímavostí je, že u Mavic 2 nemáme možnost regulovat vzdálenost na 20, 25 nebo 30 metrů, jako je to u Aira 2. Oba drony ale obstály na výbornou.

ActiveTrackovačka s obkružovačkou

U Air 2 ActiveTrack nenajdete v navigačním menu. Funkci najdete tak, že s dronem vyletíte, označíte objekt, který chcete sledovat a obkružovat, a v tu chvíli se ActiveTrack aktivuje. Oba dva stroje skvěle stíhaly!

ActiveTrack pronásledovačka

Teď vyzkoušíme pronásledování zezadu se současným vyhýbáním se překážkám. Když jsme ve vzduchu, tak si zaškrtneme funkci APAS (Advanced Pilot Assistance Systems), aby se nám dron před překážkou nezastavil. U Mavic Air 2 je funkce bohužel trošičku schovaná, takže musíte do nastavení v pravém horním rohu na kartu Safety a zaškrtnout APAS. S výzvou se tentokrát lépe popral Mavic 2 Pro díky senzorům pro detekci překážek ze všech stran a to i přesto, že má “zastaralejší” verzi ActiveTrack 2.0 oproti 3.0 u Aira 2 – ten měl občas namále. Zároveň pamatujte na to, že Air nemá senzory pro detekci překážek z boku, proto mu užší prostory nikdy nebudou dělat dobře.

Pro létání uvnitř slouží dronu Mavic Air 2 vision positioning system na spodní straně, který využívá 2 optické kamery a IR senzory, funguje až do výšky 30 m a vypomáhá systému GPS. 

Režim

Mavic Air 2

Mavic 2 Pro

Hyperlapse

ANO

ANO

Quickshots

ANO, Full HD/30 fps

ANO, 4K/30 fps

ActiveTrack

ANO

ANO

Point of Interest

ANO

ANO

WayPoints

NE

ANO

TapFly

NE

ANO

Cinematic Mode

NE

ANO

Verdikt? 

Pro fotku a video jsou plus minus oba dva stroje podobné, takže jednoznačně poměrově cena/výkon vítězí Air 2. Nakonec jako vždy rozhoduje v souboji účel využití: Mavic Air Dvojka jde ovládat pouze skrze aplikaci DJI Fly, kdežto Mavic Dvojka Próčko kromě DJI Go 4, což je ekvivalentní aplikace s Flyem, i přes Pix4D, DroneDeploy a další softwary, skrze které můžete dron programovat pro různé mise, jako je tvorba 2D map nebo 3D modelů. Pokud jste tedy stavař, geodet, nebo někdo, kdo využije zmíněnou 2D, 3D modelaci, vřele doporučujeme Mavica 2 Pro. 

Zapamatujte si

U nového Mavica pozor na to, že aplikaci DJI Fly lze nainstalovat pouze na 64bitová zařízení, takže starší telefony už nemusí vyhovovat. Nejjednodušší způsob, jak kompatibilitu ověřit, je zkusit na svoje zařízení appku přes Google Play nebo Appstore nainstalovat. Pokud se vám v obchodě aplikace ani nezobrazí, je potřeba novější zařízení.

 

👋✈ #LetuZdar

🐲 Drak_Alex

Výhody

  • Tichý a stabilní let včetně stabilního obrazu i při větru
  • Kompletně přepracovaný ovladač
  • Jednoduché skládání fotek s věrnými barvami díky funkci SmartPhoto
  • Skvělý poměr cena/výkon pro ty, kteří hledají dron s kvalitní kamerou a foťákem s pokročilými možnostmi postprodukce.

Nevýhody

  • Do ovladače se vejde telefon, ale ne tablet. Každopádně se to dá řešit.
  • QuickShoty umí natáčet pouze do Full HD do 30 snímků za vteřinu.
  • Bez senzorů pro detekci překážek z boku znamená problém při průletech úzkými místy.

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 4.75/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Alex
Specialista na drony a pravidla létání

776 86 88 86 (Po–Pá 9–18h)

Sonduju, analyzuju, vyhodnocuju a nikdy nepřestávám lovit! Svoje stopy zanechávám ve vzduchu a v onlinu. Jsem droní Gee :))

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den