Recenze a testy dronů a příslušenství 5 minut čtení

Nejlepší FPV brýle? Porovnání DJI Goggles 2, DJI Goggles V2 a DJI Integra

23 listopadu 2023

Pokud patříte mezi milovníky FPV létání a létáte přitom s drony DJI FPV a DJI Avata, nebo chcete využít možnost naskočit do FPV světa s modely DJI Mini 3 Pro, případně s fešáky z rodiny DJI Mavic 3, pak jste nejspíš někdy stáli před otázkou, které FPV brýle od DJI jsou pro vás ty pravé?

Obsah článku

Stojí za to připlatit si za aktuální top model DJI Goggles 2? Nestačily by „historické okuláry“ DJI Goggles V2? Případně nebude nejlepší cestou nejnovější a cenově vcelku příjemně zasazený model DJI Goggles Integra? Na všechny tyto otázky bychom vám dnes rádi, na zlatém podnose, naservírovali odpovědi, nebo minimálně informace a znalosti, abyste si mohli sami poučeně odpovědět.

 

Kompatibilita FPV brýlí s drony DJI

Donedávna platilo, že pouze brýle DJI Goggles V2 byly kompatibilní a propojitelné jak s drony DJI Avata, tak i se starším kousky DJI FPV, zároveň i s montážními sety DJI O3 Unit a DJI FPV Unit. Tak to alespoň naznačuje naše grafika. Jenže člověk míní a DJI sakra rychle pravidla hry mění! Proto dnes můžete použít i brýle DJI Goggles 2 a DJI Goggles Integra se všemi těmito letouny a udělátky, včetně dnes již vlastně historického modelu DJI FPV.

Všechny jmenované brýle by zároveň měly být kompatibilní s drony DJI Mini 3 Pro a DJI Mavic 3. Novinka DJI Mini 4 Pro, nebo také Air 3, ale bohužel „frčí“ na jiné komunikační platformě (O4 – OcuSync 4.0), proto je s FPV brýlemi a ovladači Motion Controller, bohužel, nepropojíte.

Aktualizace

Od prosince 2023 podporují propojení s FPV Goggles 2 / Integra i drony DJI Mini 4 Pro a DJI Air 3.

DJI O3 Unit

Výdrž baterie a hmotnost FPV brýlí

Co se týká výdrže baterie, zde žádné velké rozdíly nenajdete, jelikož všechny 3 kousky vydrží na jedno nabití zhruba 2 hodiny provozu. Podstatný rozdíl je ale v umístění a konstrukci baterie, kdy pouze u verze DJI Goggles Integra najdete baterku šikovně umístěnou vzadu na pásku, navíc hezky polstrovanou. Naopak v případě brýlí DJI Goggles V2 a Goggles 2 budete nuceni „zápasit“ s kabelem a s akumulátorem posazeným někde v kapse. Ale i s tím se dá nakonec žít.

TIP

Dobrou zprávou je, že k brýlím DJI Goggles V2 i DJI Goggles 2 lze dokoupit samostatný držák baterie, která se pak umístí přímo na pásek brýlí – viz příslušenství k FPV dronům.

Zajímavé je to s hmotností, která je na jedné straně odlišná, ale ve výsledku zase ne tak moc. DJI Integra totiž váží okolo 420 g včetně baterie. Podobně jsou na tom brýle DJI Goggles V2 (410 g), u nichž je potřeba připočíst ještě externí baterii. Nejlehčí v tomto srovnání jednoznačně vychází brýle DJI Goggles 2, které se můžou pochlubit údajem 290 g. Ale to je opět údaj bez baterie. Celková hmotnost Goggles 2 a DJI Integra tak vychází vlastně dost podobně.

DJI FPV Brýle - srovnání hmotnosti

Pocitově na hlavě jsou nejtěžší staré brýle Goggles V2. Zároveň jsou největší, díky čemuž mnoha lidem skutečně dobře sedí na obličeji, lépe než moderní varianty. Ideální by bylo všechny 3 modely vyzkoušet a porovnat, pokud bude zrovna toto pro vás klíčové kritérium výběru.

Dosah a kvalita signálu FPV brýlí DJI

V americké specifikaci (FCC) by všechny porovnávané brýle měly dosah okolo 10 km, v EU jsme limitování dosahem zhruba 2 km. Mezi naší a „jejich“ stranou oceánu se liší komunikační frekvence a maximální povolená síla signálu, proto ten skokový rozdíl. Odlišnosti u brýlí tak můžeme najít především v jejich konstrukci, usazení antén atd. Konkrétně u Goggles V2 se jednotlivé antény na brýle šroubují u Goggles 2 a Integra jsou šikovně sklápěcí. Použitelné jsou samozřejmě, opět, obě řešení.

Rozlišení displeje a pozorovací úhel (FOV) FPV brýlí

Další věc, která by vás mohla zajímat, je rozlišení displeje jednotlivých brýlí a také jejich FOV úhel. Tedy anglicky „Field of View“, česky pozorovací úhel, či šířka zobrazení. Králem této disciplíny je jednoznačně nejstarší model Goggles V2 s nastavitelným zorným polem v rozsahu 30–54°. Druhé místo v tomto pomyslném žebříčku náleží brýlím Goggles 2 (51°), nejslabší jsou Integry se zorným polem jen 44°.

DJI FPV Brýle - srovnání pozorovacího úhlu (FOV)

Naopak v kvalitě přenosu samotného videa (digitálního obrazu) jsou na tom svým způsobem lépe moderní kousky Goggles 2 a Integra, které zvládnou přenos ve Full HD při 100 fps. Při slabším signálu (nižší latenci), prostě když je dron dál, zůstává sice rozlišení na úrovni Full HD, klesá ale snímková frekvence – na 60 fps.

U DJI Goggles V2 je rozlišení přenášeného videa definováno hodnotou 1440x810 px při 120 fps, což je vlastně super. Při horším signálu (nižší latenci) ale i zde spadneme na frekvenci cca 60 fps.

Dále doplňme, že u brýlí DJI Integra a Goggles 2 najdeme modernější MicroOLED displej, u V2 je „historický“ LCD displej. Obraz z moderních brýlí (Goggles 2 a Integra) je proto celkově lepší, barevnější, příjemnější.

DJI - FPV Brýle - srovnávací tabulka (neaktuální)
AKTUALIZOVÁNO: Dnes už jsou všechny zmíněné FPV brýle kompatibilní s DJI FPV

Cena FPV brýlí až na prvním místě!

Cenově nejlépe jsou na tom starší brýle DJI Goggles V2, které se už ale oficiálně neprodávají. Sehnat se ale dají různě po bazarech. Každopádně pro srovnání – jejich obvyklá cena se pohybovala na úrovni 16 790 Kč. O něco dražší jsou moderní brýle DJI Integra s cenou 18 990 Kč a nejdražší je model Goggles 2 s cenovkou 21 690 Kč.

Technické rozdíly a skryté funkce DJI FPV brýlí

Po stránce různých praktických vychytávek jsou na tom nejlépe nejdražší brýle DJI Goggles 2, které nabízí plynulé nastavení dioptrické korekce pro každé oko (-8 až 2 dioptrie) nebo také možnost posuvu obou čoček do stran (nastavitelná rozteč očí).

DJI Goggles 2 - dioptrická korekce

V případě brýlí DJI Integra je toto nastavení poněkud omezené, jelikož na brýlích samotných najdete jen posun čoček do stran (rozteč). Dioptrická korekce se řeší přes samostatně vkládané optické redukce. Celý proces přizpůsobení je proto zdlouhavější, ale je také funkční. V tomto případě ale můžete slušně narazit, pokud budete chtít své brýle půjčit někomu, kdo má oči „poskládané“ poněkud jinak.

Nejslabší a nejméně přizpůsobivé jsou v tomto směru brýle Goggles V2, kde je možnost pouze hýbat s čočkami do stran. Dioptrická korekce žádné specifické řešení přímo od DJI snad ani nemá. Bohužel…

TIP

Do všech zmíněných brýlí lze vložit MicroSD kartu a přímo nahrávat obraz přenášený před vaše oči. Třeba jako zálohu, kdyby se něco stalo s dronem, tzv. screen recording.

Ovládání FPV brýlí DJI

Svou vlastní cestou jdou v kritériu ovládání brýle DJI Goggles 2, které využívají specifické dotykové ovládání ve formě malého touchpadu na pravém boku. Naopak u variant DJI Integra nebo Goggles V2 najdete na podobném místě malý mechanický joystick. Po pravdě řečeno, najde se celá řada lidí, kterým více sedí právě jednoduší varianta s joystickem než drobná dotyková plocha u Goggles 2. Respektive i toto řešení je fajn, ale není to věc, která by vás nutně musela přesvědčit o nákupu nejdražší varianty Goggles 2.

DJI Goggles 2 - touchpad

Kdy a které FPV brýle tedy vybrat?

Zejména pokud máte některý z novějších dronů (Avata, Mini 3 Pro, Mavic 3), pak dává rozhodně smysl pořídit si jedny z novějších brýlí – DJI Goggles 2 nebo DJI Integra. Kdy ty a kdy ony? Rozdíl je nejen v ceně, ale také v určitých užitných vlastnostech a parametrech, jak již několikrát zaznělo. Pokud chcete ušetřit, líbí se vám integrace baterie od čelenky a nevadí menší pozorovací úhel, pak není důvod proč si nekoupit brýle DJI Integra. Tedy za situace, že si jednou nastavíte dioptrickou korekci a víc na toto nastavení nesaháte!

V opačném případě, zejména pokud si má jedny brýle s jistou pravidelností střídat více pilotů, se rozhodně zaměřte na variantu Goggles 2. Tato skla navíc nabídnou lepší pozorovací úhel, super snadné nastavení čoček, příjemné dotykové ovládání a další už zmíněné vychytávky.

DJI Goggles Integra - joystick

Vysloveně špatnou volbou není ani starší model DJI Goggles V2. Ten totiž nabídne parádně široké pozorovací pole, díky svému rozměru skutečně dobře sedí (i na větších hlavách a rozměrnějších obličejích) a tedy netlačí do nosu, jak si občas piloti stěžují u novějších kousků od DJI. Starší „Vé-dvojky“ jsou zkrátka o něco větší, je s nimi více práce při šroubování antének, ale i to dokáží vynahradit jinými specifiky a přednostmi.

Jaký je náš závěr? 

Tolik naše stručné, i když poměrně důsledné, srovnání všech aktuálně prodávaných, či aktuálně se na trhu vyskytujících FPV brýlí od DJI. Každý ze 3 představených modelů má svá pro i proti, žádný není naprosto dokonalý, ale takový je jednoduše život. V každém případě, pokud alespoň trochu tušíte, máte alespoň základní zkušenosti s FPV létáním, tak vás snad naše rady a postřehy dokáží vhodným způsobem nasměrovat k variantě, která co nejlépe naplní vaše potřeby, a přitom nezruinuje vaši kapsu.

👋✈ #LetuZdar

Vojta

Výhody

  • Další zážitek z létání díky FPV náhledu do brýlí
  • Kompatibilní se všemi FPV modely dronů DJI

Nevýhody

  • Různé pozorovací úhly
  • Různé možnosti úpravy dioptrií a ergonomie

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 4/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den