Recenze a testy dronů a příslušenství 6 minut čtení

Unboxing a recenze DJI Avata – nový FPV dron

13 září 2022

Štěpán

Značka DJI má ve svém portfoliu neskutečně pestrou škálu dronů, přesto její nabídka stále nepokrývá všechny kategorie a disciplíny. To se ale postupně mění, jelikož se na trhu objevují nové modely a nové druhy dronů. Kupříkladu v oblasti FPV dronů mělo DJI zatím jen jedno želízko v ohni, proto se nelze divit, že přichází posila v podobě novinky DJI AVATA!

Obsah článku

Dříve, než se pustíme do bližšího průzkumu nového FPV dronu DJI Avata, pojďme si jej vhodným způsobem zařadit. Vojenské drony můžeme rovnou nechat stranou, nás budou zajímat hlavně drony civilní. Mezi nimi můžeme rozlišovat drony-hračky, poloprofesionální či plně profi stroje. Samostatnou větví jsou FPV drony, pořizující obraz pohledem „první osoby“ (first-person-view), kam patří právě nový fešák DJI Avata.

Rovněž FPV drony můžete následně dělit do několika kategorií. Zejména se jedná o závodní FPV kousky, nejčastěji extra rychlé „pětipalce“, které dokáží létat rychlostí třeba až 200 km/h. Druhou možností jsou o poznání větší, pomalejší, ale neméně zajímavé filmové FPV drony, kam spadá právě DJI Avata. DJI už sice má jeden svůj FPV dron, Avata je ale něco nového, nová třída, která se trefuje právě do oblasti kinematografického natáčení v FPV stylu.

DJI Avata je totiž takzvaný cinewhoop, menší dron s ochranným rámem (nejen) okolo rotorů, díky němuž je dobře chráněn, a je tak určen pro létání v interiéru i v exteriéru. Ostatně celé tělo Avaty je poměrně odolné a dobře chráněné, jelikož se předpokládá, že při FPV létání s preferencí blízkých průletů okolo různých překážek se zkrátka občas stane, že do něčeho narazíte.

DJI Avata + Goggles 2 + Motion Controller

Objektem dnešního představení, unboxingu a recenze je set pojmenovaný DJI Avata Pro-View Combo nabízený za cenu 37 990 Kč. Aktuálně prodávané sestavy jsou následující:

Pro koho je FPV dron DJI Avata určený? Jistě pro řadu uživatelů, kteří mají potenciál využít FPV záběry ať již v rámci reportů z cest různě po světě, nebo pro realitní makléře či různé jiné profese. Výtečnou hračkou bude Avata i pro piloty, kteří se s oborem FPV létání teprve seznamují. Jinak řečeno, jde o skvělý tip pro ty, kdo zatím létali třeba s Mavicem a teď by rádi pronikli i do tohoto specifického pilotního oboru. Přechod by totiž měl být snadný a přirozený.

DJI Avata – Unboxing a prvotní představení

V námi zkoušeném balení se nacházel jak samotný dron, tak i jedna baterie a příslušná nabíječka, ale také třeba sada náhradních vrtulek. Samostatně bude možné pořídit obvyklé Fly More Combo, které u Avaty zahrnuje hned 3 další akumulátory a nabíječku pro 4 baterie (běžně u DJI nabíječka pro 3 baterie).

Vzhled nového FPV dronu je zajímavý a na zvyklosti DJI rozhodně neotřelý. Tělo je primárně plastové, působí ale dobrým dojmem a mělo by rozhodně něco vydržet. I tak ale vřele doporučujeme připlatit si za službu DJI Care Refresh, díky níž budete mít možnost vyměnit poškozený dron za zcela nový.

Proč pojištění? Třeba i z důvodu rychlého pohybu samotného dronu! DJI Avata totiž létá rychlostí 29 km/h v režimu Normal, 50 km/h ve Sportu a 97 km/h v plně manuálním režimu! Manuální režim lze ale aktivovat pouze v případě propojení s klasickým dálkovým ovladačem (DJI FPV Remote Controller 2), není totiž dostupný ve spojení s Motion Controllerem.

DJI Avata - základní parametry

DJI Avata – pozor na práci s baterií a výšku letu!

Baterie je u tohoto dronu vůči jeho tělu docela velká a trochu netradičně umístěná. Sama o sobě vystačí přibližně na 18 minut letu. Jejím specifikem je skutečnost, že na svém těle nemá tradiční konektory, je ale doplněna o menší kablík, který se připojuje k dronu samostatně. Proč to zdůrazňujeme? Jen aby se na to nezapomnělo, třeba když se baterie vyndává z dronu – nejdřív odpojit kablík, poté odjistit baterku a tu následně vysunout.

DJI Avata - parametry kamery

Samotný dron je vlastně poměrně prostý, po vyjmutí baterie je vidět jeho odhalená kostra s tím, že se veškerá elektronika musela vtěsnat do prostoru pod baterií. Výjimkou je kamera v přední části.

TIP

Horní rám DJI Avata lze pořídit jako samostatný díl pro případ jeho poškození.

Pokud budete hledat konektory a slot pro Micro SD kartu, pak zaostřete na spodní část dronu, kde se tyto vstupy nachází (pod gumovou krytkou). V této oblasti také najdete jediná optická čidla kontrolující výšku dronu nad zemí. Pro zajímavost, dron DJI Avata obsahuje bezpečnostní systém, který jej nenechá létat níže jak 25 cm nad zemí (krom startu a přistání samozřejmě). Další kolizní čidla se na něm ale nenachází – bezpečnost letu je plně v rukou pilota.

Recenze DJI Goggles 2

Už jen vzhled a zpracování nových brýlí DJI Goggles 2 je parádní. Oproti předchůdci (DJI FPV Goggles V2) jsou dobře o 30 % menší, mají praktické vyklápěcí anténky, jsou výrazně lehčí, zkrátka velký pokrok! Na pravé boční straně je navíc zcela nová dotyková ploška – touchpad. Díky ní se můžete snadno pohybovat v menu, provádět potřebná nastavení, zapínat či vypínat nahrávání a kontrolovat vše ostatní, co chcete mít po ruce. Logika ovládání je jako u notebooku.

V neposlední řadě je skvělou správou i přítomnost čoček s regulovatelnými dioptriemi (-8 až +2). Nové brýle navíc disponují i funkcí pohybové detekce (Headtracking), kdy se dron může natáčet tak, jak vy budete otáčet hlavou. Zejména pro začátečníky může být toto řešení velkou výhodou, pokročilejší piloti ale budou jistě radši za plně manuální ovládání.

Pozor

Brýle DJI Goggles 2 jsou (aktuálně) kompatibilní pouze s drony DJI Avata!

Recenze DJI Motion Controller

Poslední prvek „v naší krabici“ je DJI Motion Controller – specifický ovladač vzhledu ve vzduchu plovoucího leteckého kniplu či herního joysticku. Opět se jedná o skvělou pomůcku, zejména pro začátečníky v FPV oboru. Naopak pro přesné a precizní řízení FPV dronů je vždy lepší použít standardní dálkový ovladač s dvojicí menších kniplů. S ním se totiž můžete dopracovat až k plně manuálnímu ovládání, což s Motion Controllerem možné není. Jak jsme ostatně už jednou zmínili.

Polet s DJI Avata – první letové zkušenosti

Před samotným letem je potřeba propojit brýle s nezbytnými doplňky. Jedním z nich je externí baterie na delším kabelu, kterou lze snadno umístit třeba do kapsy. Na druhý kabel je následně potřeba připojit telefon s příslušnou aplikací od DJI, aby bylo možné celé zařízení aktivovat a vydat se do vzduchu.

Proces přípravy a startování je trochu delší, ale vlastně vcelku logický. Nejprve se zapínají brýle, konkrétně tlačítkem na externí baterii (jednou krátce, podruhé dlouze). Následně jsme si zapnuli Motion Controller a jako poslední samotný dron DJI Avata.

Naše létání asi není nutné popisovat. Ono by to ani pořádně nešlo! Spíš se podívejte na naše video, kde Alex zkoušel vůbec poprvé FPV dron s Motion Controllerem. Následně převzal kormidlo „Pan Vrtulka“. Ten si zkusil jak onen začátečnický pohybový controller (nebyl nadšený), tak i klasický ovladač a užil si s DJI Avatou zábavné FPV polétáníčko včetně flipů, otoček a jiných kousků.

 

TIP

Zkušeným letcům to jistě nemusíme připomínat ale… Před startem je důležité si důkladně nastudovat funkci jednotlivých tlačítek na Motion Controlleru, které za letu ovládáte čistě hmatem. Jedno z tlačítek kupříkladu přepíná letové módy, jiné je bezpečnostním tlačítkem – zastaví dron, kdykoliv by se dělo něco, co se dít nemá! Chybět nemůže ani tlačítko pro automatický návrat na místo startu (RTH) a tak podobně.

DJI Avata – Na co jste se nás ptali

  • Reálná výdrž ve vzduchu – za nás 10–12 minut, nebyl ale prostor létat vždy se 100% nabitou baterií (připojení, aktualizace a jiné zdržování).
  • Kvalita obrazu DJI Goggles 2 – zatím nebyla možnost přímého porovnání s předchůdcem, každopádně první dojmy jsou nanejvýš pozitivní.
  • Jak funguje Headtracking – zatím nevyzkoušeno, zařadíme do dalšího dílu.
  • Kompatibilita FPV brýlí – pouze DJI Goggles 2 a DJI FPV Goggles V2.
  • Kompatibilita dálkových ovladačů – pouze DJI Motion Controller a DJI FPV Remote Controller 2.
  • Kvalita obrazu za zhoršených světelných podmínek – za nás velice slušná, každopádně u videa budou dostupné i RAW ukázky, názor si tedy můžete udělat sami.

Stáhněte si RAW footage z dronu DJI Avata

Posviťte si na RAW footage z DJI Avata a zhodnoťte kvalitu obrazu z první ruky.

Recenze DJI Avata – Verdikt DronPro

Pozitivně nás překvapila výdrž baterie, ač jsme ji vlastně neměli možnost prověřit dokonale až na dřeň. Jisté překvapení a zklamání pramení ze skutečnosti, že do cca 30 % kapacity baterie létá DJI Avata krásně a zcela předvídatelně. Pod touto hranicí ale dronu občas chybí potřebný tah pro veškeré akrobatické manévry – příčina jednoho z našich pádů!

Cenová politika je u DJI poslední dobou trochu zvláštní. Výchozí set, který jsme měli na test, není zrovna levný, přitom by se k němu hodilo i pár doplňků navíc. Třeba klasický DJI FPV Remote Controller 2, ač je výchozí Motion Controller vlastně ideální pro FPV začátečníky. Za příplatek jistě stojí i Fly More Combo, jelikož s jednou baterkou mnoho parády nenaděláte.

Kvalitní je ale rozhodně kamera a velice pěkný je její výstup. Po pár menších nárazech lze rovněž konstatovat, že je dron DJI Avata dostatečně pevný a odolný, měl by v pohodě vydržet i pár nárazů či pádů. Pojištění bychom přesto nepodcenili!

Pokračování příště…

V dalším dílu, který bude nastopro následovat, jelikož nás nový FPV dron DJI Avata dost nadchnul, se podíváme blíže na funkce a aspekty, které se tentokrát nepodařilo dostatečně či vůbec prověřit. Třeba Headtracking. Porovnáme rovněž dron DJI Avata se starším kouskem DJI FPV, ale také se zakázkově stavěným FPV dronem s kamerou GoPro Hero 10. Máte se rozhodně na co těšit!

Parametry kamery - DJI Avata vs GoPro Hero 10

👋✈ #LetuZdar

Štěpán 

Výhody

  • Výdrž baterie
  • Kvalitní záznam kamery
  • Odolné tělo

Nevýhody

  • Menší tah, při nabití baterie pod 30 %
  • Cena výchozího setu, kde bychom ocenili příslušenství navíc.

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 4/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

S drony se seznámil před více jak 8 lety, kdy si pořídil první čínské hračky bez pokročilých systémů ovládání a snažil se s nimi sbírat své první letecké záběry s provizorně připevněnou kamerou. Pozdější zkušenost s moderními drony od DJI proto s oblibou popisuje jako přesednutí ze Škody 120 do nejnovějších aut prošpikovaných všemožnými jízdními asistenty.

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den