Recenze a testy dronů a příslušenství 4 minuty čtení

Recenze a unboxing DJI Mini 2 SE – nový levný dron od DJI + VIDEO

27 března 2023

Alex

„V tom jejich značení a řazení modelů, aby se čert vyznal!“ I když ono to vlastně svůj smysl dává, alespoň pokud už trochu znáte produktovou řadu hobby větve dronů DJI. V rovině nejdostupnějších modelů aktuálně úřadují zejména kousky DJI Mini 2, pod kterými se nacházel ještě „entry-level“ droník Mini SE. Ten ale pomalu říká „Bye Bye“, jelikož na jeho místo nyní DJI dosazuje novinku Mini 2 SE.

Jaký v praxi bude „zbrusu nový“ dron DJI Mini 2 SE? Nabídne tento kousek dokonalý poměr ceny, výkonu a obrazové kvality? První technické parametry a přehledové tabulky vypadají lákavě, pojďme ho tedy obhlédnout hezky zblízka a pak ho samozřejmě vzít také ven a zkusit, jak léta a jaké z něj lezou fotky a videa!

DJI mini-2-se-vejde-se-do-dlane

DJI Mini 2 SE = „Super ekvivalent“

Jak jsme se v úvodu zmínili o někdy trochu překombinovaném a místy lehce zavádějícím značením dronů DJI (např. v řadě DJI Mavic 3 to jsou přídomky Pro, Cine, Classic…), tak v nejnižších hobby vodách je situace vlastně docela přehledná. Králem „spodní třetiny“ je jasně kousek DJI Mini 3 Pro, alternativně lehce „očesaný“ model Mini 3, který je pokračují evolucí oblíbené řady DJI Mini 2. Ta zjevně ještě neřekla poslední slovo.

DJI mini-2-se-s-dalkovym-ovladacem

Do dnešních dní je na trhu k dispozici „původní“ a nutno zmínit i v dané třídě nejlépe vybavená řada Mini 2 (zde žádné „Pro“ nehledejte), pod níž byl doteď model DJI Mini SE. Ten byl do jisté míry průnikem techniky použité u řady Mini 2 a předchůdce Mavic Mini 1. Fakticky šlo o levnější a po letové i záznamové stránce tu více tu méně „očesanou“ verzi Mini 2, kterou zjevně plně nahradí právě novinka DJI Mini 2 SE.

Tento nový přírůstek do rodiny hobby dronů DJI vychází, bez jakýchkoli pochyb, z modelu DJI Mini 2, vůči němuž ztrácí vlastně jen pár bodů na úrovni záznamu videa (neumí 4K). Jinak ale vypadá a funguje jako jeho jednovaječné dvojče. Jiným významným rozdílem je cena, která by, dle našeho názoru, mohla být u Mini 2 SE ještě o fous nižší, ale i tak je to zajímavý kus techniky za velice rozumné peníze.

DJI Mini 2 SE základní set
DJI Mini 2 SE základní set

Porovnání ceny DJI Mini 2 vs. DJI Mini 2 SE

DJI Mini 2 (Fly More Combo) – 17 990 Kč

DJI Mini 2 SE (Fly More Combo) – 12 990 Kč

DJI Mini 2 SE (základní set) – 8 990 Kč

DJI Mini 2 SE Fly More Combo
DJI Mini 2 SE Fly More Combo

Unboxing DJI Mini 2 SE

Pro první okouknutí a osahání jsme měli k dispozici základní set DJI Mini 2 SE. Tedy balení obsahující samotný dron, jednu baterii, klasický dálkový ovladač, něco málo kabelů k propojení, připojení a nabíjení a také sadu náhradních vrtulek. Klasika! Druhou možností, jak logicky čekáte, je oblíbené DJI Mini 2 SE Fly More Combo, v němž jako obvykle najdete navíc další baterie (celkem 3 ks), více vrtulí, ale třeba i praktickou transportní brašnu.

První zkušenosti v reálu a v ruce potvrdili přesně to, co jsme si předem mysleli. Pokud by někdo přelepil označení Mini 2 SE na jedné z nohou dronu, pak prakticky nemáte možnost poznat rozdíl mezi tímto modelem a jeho o dražším bratříčkem Mini 2. Snad jen skutečně pozorný uživatel by si všiml, že na kameře Mini 2 SE chybí jinak dost nenápadné označení 4K!

DJI Mini SE, DJI Mini 2 a DJI Mini 2 SE fyzické parametry

Přesně i o tom už byla řeč. Rozdíly mezi Mini 2 a Mini 2 SE jsou vskutku minimální a dost možná mnohdy jen softwarové, ale taková už je realita. Ona ale možná bude vevnitř i trošičku jiná elektronika, jejíž výkon stačí tak akorát na zpracování videa v nižším rozlišení (2,7K). Vyšší už by prostě nepobrala, ač je kamera a snímací chip nejspíš stejný jako u Mini 2.

Kompatibilita baterií u řady DJI Mini

Z praktického hlediska stojí za zmínku, že třeba baterie jsou shodné jako u jiných dronů řady Mini 2 a použít by mělo být možné i starší baterie z Mini 1, pokud vám doma třeba nějaká zbyla. Jen bacha, baterie z DJI Mini 1 jsou o něco těžší a celý dron se při jejich použití snadno přehoupne přes legislativní hranici 250 g aneb vypadne z kategorie C0!

Test DJI Mini 2 SE v terénu – Jde se létat!

Teorie a technické specifikace určitě nelze přeskočit, stejně tak se ale těšíme až nejnovější dron vybalíme, složíme, nakopneme vrtule a pošleme do vzduchu! Ať se v reálu ukáže, co pro nás DJI připravilo zajímavého. Postup základní předletové přípravy je stejný jako u dronů Mini 2, takže pro nás zkušené piloty nic nového. Během chvíle je tedy připraven dron, telefon usazen v dálkovém ovladači a jde se do akce!

DJI Mini SE, Mini 2 a Mini 2 SE - parametry záznamu

Cílem našich praktických letových zkoušek přitom bylo jak základní ovládání, tak i test inteligentních letových funkcí, alias QuickShots a v neposlední řadě nás zajímala také kvalita obrazu a možnosti záznamu obecně.

Z pohledu ovládání se rozhodně žádné překvapení nekoná, dron DJI Mini 2 SE poslouchal na „první dobrou“. Třeba při silnějším větru občas trochu zápasil s přírodními živly, ale nevzdal se a statečně držel v poloze, kterou jsme mu určili. Výkon motorů a kvalita GPS stabilizace tedy zaslouží opět pochvalu.

DJI mini-2-se-v-letu

DJI Mini 2 SE – Letové funkce a možnosti záznamu

Když jsme po chvíli přešli na test automatických letových funkcí, zmíněné QuickShots, tak jsme opět nezjistili vlastně nic nového. Jako zkušení dronaři už známe chování jednotlivých kousků od DJI, proto můžeme s klidem konstatovat, že i nové Mini 2 SE se i v tomto směru srdnatě drží vysokých standardů DJI. Jinak řečeno, Dronie, Orbit, Rocket a další přednastavené režimy fungují přesně tak, jak jsme očekávali – tedy dobře a spolehlivě.

POZOR: Mini 2 SE nemá senzory proti překážkám

Jen pozor na to, kde létáte a jak budete využívat automatické letové funkce. Dron DJI Mini 2 SE totiž nemá žádné protikolizní senzory (stejně jako jiné modely z řady Mini 2), pouze spodní kontrolní čidla, která přijdou ke slovu zejména při přistávání.

DJI Mini 2 SE – drobná omezení v záznamu

Když se přesuneme ke kvalitám a možnostem záznamu, pak musíme znovu a dokola kývat uznale hlavou, jelikož novinka DJI Mini 2 SE opět velice dobře plní svoji úlohu. Sice zde nemáte přístup ke 4K videu, ale to je zkrátka daň za nižší pořizovací cenu.

DJI mini-2-se-quickshots

Jeden praktický postřeh na závěr. Pokud se rozhodnete využívat automatické letové funkce (QuickShots), pak vám dron dovolí natáčet v rozlišení Full HD, nebo 2,7K s maximální snímkovou frekvencí 30 fps, ač papírově nabízí i 60 fps (Full HD). I k tomu se dá dostat, jen se musíte přepnout do manuálního režimu –⁠ pak stačí volit snímkovou frekvenci v rozsahu 24–30 fps pro 2,7K a 24–60 FPS pro Full HD. Pro doplnění, vyšší hodnota fps je vhodná hlavně pro „slow-motion“ záběry.

Stáhněte si RAW záběry z dronu DJI Mini 2 SE

Koukněte na naše video, nebo si prohlédněte surové záběry, které jsme při testovacích misích pořídili.

👋✈ #LetuZdar

🐲 Drak_Alex

Výhody

  • Kvalitní dron pro začátečníky

Nevýhody

  • S danými parametry mohl být ještě levnější

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 4.4167/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Alex
Specialista na drony a pravidla létání

776 86 88 86 (Po–Pá 9–18h)

Sonduju, analyzuju, vyhodnocuju a nikdy nepřestávám lovit! Svoje stopy zanechávám ve vzduchu a v onlinu. Jsem droní Gee :))

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den