Když se před delším časem světu představil král hobby třídy – DJI
Mavic 3 – ještě jsme pořádně netušili, kolik variant a odnoží tato
řada postupně nabídne. Nejprve to byl výchozí DJI Mavic 3 s širokoúhlou
kamerou Hasselblad doplněný o druhý přídavný teleobjektiv. Po čase
následoval levnější DJI Mavic 3 Classic, kterému zůstalo „jen“
široké sklo Hasselblad, aby vše na začátku léta 2023 korunoval
nejnovější přírůstek – DJI Mavic 3 Pro hned s trojicí kamer!
Přestože je nejnovější fešák DJI Mavic 3 Pro velkou věcí a velkou událostí, jedná se do značené míry o stroj, který už dobře známe. Alespoň jeho základ, celkovou podobu, tvary a zpracování. Vše na mimořádně vysoké úrovni, jakou DJI před lety nastolilo a stále se jí drží. Stejně vysoký standard platí i pro ovládání tohoto dronu, jakož i pro jeho více než luxusní výdrž ve vzduchu na jedno nabití, hravě atakující hranici 40 minut!
3 kamery Mavicu 3 Pro jako 3 rozhodčí
Prvek, kterým se aktuálně nejvyšší model řady DJI Mavic 3 odlišuje, pomineme-li profi kousky z rodiny DJI Mavic 3 Enterprise je jednoznačně jeho mimořádně bohatá záznamová technika. Lidskou řečí – velký a robustní gimbal, který nese hned 3 kamery a 3 samostatné senzory. To tady ještě nebylo!
Předně se Mavic 3 Pro může pochlubit hlavní širokoúhlou kamerou Hasselblad – čip 4/3 CMOS s rozlišením 20 MP s ohniskovou vzdáleností 28 mm (ekvivalent pro klasický kinofilm), nastavitelnou clonou (f/2.8–f/11) a možností natáčet až 5,1K videa při snímkové frekvenci do 50 fps.
Další 2 kamery přináší možnost optického přiblížení, zoomování chcete-li, každá má přitom své specifické parametry, svůj specifický čip. Jednak lze volit střední telekameru (3x optický zoom, 70 mm ekvivalent) s rozlišením 48 MP, a nakonec také extra dlouhé sklo (7x zoom, ekvivalent 166 mm) s rozlišením 12 MP. Obě telekamery zvládají natáčet v rozlišení 4K při 60 fps.
Dohromady jsou všechny 3 kamery uspořádány do tvaru, který nám nejvíce ze všeho připomíná klasický vzor fotbalového míče, alespoň jeho drobnou výseč!
DJI Mavic 3 Pro a jeho posun do vyšší váhové třídy
Základní prvek, kterým nejnovější DJI Mavic 3 Pro vyniká, tedy jeho kamera čítající 3 samostatné čočky a 3 samostatné senzory, skutečně nemůžete přehlédnout. Stejně tak ale zkušené oko pozná, že po fyzické stránce je jinak dron DJI Mavic 3 Pro prakticky stejný jako dříve uvedené kousky Mavic 3 a Mavic 3 Classic. Tedy až na pár „drobností“.
Tou podstatnou je jeho hmotnost, která se z úrovně 895 g (Mavic 3 a Mavic 3 Classic) vyšplhala až na 958 g. Toto je nezbytná oběť na oltář ultimátních záznamových schopností v čele s tříčlennou kamerou. Vyšší hmotnost má přitom 2 zásadní praktické dopady. Jednak maličko zkracuje maximální dobu letu (43 min. namísto 46 min.), jednak posouvá Mavic 3 Pro z kategorie C1 do třídy C2, tedy mezi drony s letovou hmotností nad 900 g.
Mezi přednosti posledně jmenovaného patří nejen rozšířená vnitřní paměť až na 1 TB, ale hlavně možnost pořizovat surové video v režimu Apple Pro Res. Ten je mezi filmaři téměř svatým grálem, co se kvality a možností úprav výsledného záznamu týká. Mavic 3 Pro v Cine verzi je fakt kus pro velké fajnšmekry – taky za fakt slušný balík!
DJI Mavic 3 Pro – Letové vlastnosti a test létání
Pro první letové zkoušky vytáhl Drak Alex nového krále třídy DJI Mavic 3 doslova na pole, alias do fieldu, do těsné blízkosti vyhlášené vietnamské tržnice SAPA. Jak se ukázalo, bylo to na jednu stranu zajímavé místo pro test všech 3 kamer tohoto nového dronu, ale také slušná zkouška pro pilota a hlavního tajtrlíka Alexe, ale i pro zbytek týmu, který si musel neustále hlídat dostatečný odstup od drátů vysokého napětí.
Ze zákulisí
Testovací parta se musela po svém a dost provizorně poprat také se startem a přistáním dronu uprostřed středně vzrostlého pole. Video prozradí víc! Lépe nenapodobovat!
Každopádně dron, hlavní lidský protagonista ani filmový štáb naštěstí nepřišli k úhoně, zboží ze SAPY jsme dronem nekradli, maximálně duše při „tajných“ vzdušných záběrech teleobjektivem, létání jsme si ale užili i tak parádní.
Letové režimy – Normal, Cine a „Učesat pěšinku“
Naše zjištění přitom říká, že po stránce ovládání a základních pohybů reaguje DJI Mavic 3 Pro krásně jemně a plynule. Na první dojem skoro až s určitou prodlevou, a to i v režimu „Normal“. Po přepnutí do nízkorychlostního režimu „Cine“ se reakce dronu ještě více zklidní, a vy tak máte možnost pořídit luxusně jemné a extra plynulé záběry.
TIP
Rychlost reakcí si můžete snadno nastavit přímo v aplikaci v dálkovém ovladači, kde je pro každý z druhů pohybu samostatný posuvník.
Poslední, nejvyšší stupeň letového režimu nese označení „Sport“, ale my bychom jej mohli překřtít na „Učesat pěšinku“. Proč pochopíte ve chvíli, kdy si necháte dron v plné rychlosti přeletět kousek nad hlavou! Sami radši nezkoušejte, pokud nejste dostatečně zkušení a ostřílení draci!
V tomto nejsvižnějším režimu reaguje Mavic 3 Pro skutečně krásně pohotově a létá až zatraceně rychle. Tabulka údajů říká, že jeho maximální rychlost letu je 21 m/s, tedy přibližně 75 km/h! To už je slušný šum svistu.
Velký palec nahoru si zaslouží také minimální hlučnost, kdy na dronu svítí velký údaj 82 dB. V praxi máte pocit, že okolo vás létá jen menší roj včel, a pokud dostanete Mavic 3 Pro do výšky kolem 100 m, pak o něm nebudete vědět prakticky vůbec. Ve spojení se 7násobným optickým přiblížením… no, nenechte se nabádat k nepravostem a létejte zodpovědně 😊
QuickShost, ActiveTrack a zásek s přepínáním zoomu
Vedle divokého, ale také plynulého létání v manuálním režimu jsme si zkusili i různé automatické letové funkce, alias QuickShots, a nutno říct, že v tomto bodě DJI opět nezklamalo a drží si tedy svou pověstnou vysokou úroveň. Dostupné jsou přitom snad všechny automatické režimy, jaké jsme u DJI zatím viděli.
Drobným zásekem, překvapením, ale vlastně asi i logickým omezením, je nemožnost měnit úhel záběru, vybírat jednu z kamer přímo v průběhu záznamu nebo při aktivaci některé z automatických letových funkcí. Ale ono to vlastně dává smysl, když si uvědomíte, že každá kamera má trochu jiný čip, jiné rozlišení, jiné podání barev.
TIP
Zjistili jsme, že automatické funkce QuickShots fungují spolehlivě při použití základní širokoúhlé kamery. Naopak po aktivaci jedné z telekamer vás to obvykle z této nabídky vyhodí zpět na širokou čočku.
Podobné je to se systémem sledování ActiveTrack, který také nejlépe šlape v kombinaci se zapojenou základní kamerou Hasselblad. Tady se nám ale podařilo aktivovat sledování vybraného objektu i na jedné z telekamer. Společnost DJI možná ještě bude ladit a updatovat firmware, jak je jejím zvykem, a pak se třeba i tyto možnosti změní, rozšíří, nebo naopak zúží.
Jaký vybrat set a pro koho se hodí DJI Mavic 3 Pro?
Pokud jde o naše doporučení, jakou z nabízených variant nového dronu vybrat, tak zde máme docela jasno. Pokud si tento nebo podobný dron pořizujete jako nadšený pilot, filmař nebo fotograf, pak by mohl bohatě stačit základní set plus třeba jedna baterie navíc. Při letovém času na jedno nabití okolo ¾ hodiny by to mělo rozhodně stačit. Každopádně pořízením Fly More Comba s brašnou, trojicí baterek, velkou nabíječkou a dalšími drobnostmi chybu nikdy neuděláte.
TIP
Nezapomeňte na pojištění, přesněji záruku téměř bezplatné výměny dronu v případě jeho havárie – služba DJI Care Refresh.
Zajímavé to je v případě výběru vhodného ovladače a rozhodování mezi klasikou DJI RC a vylepšenou verzí DJI RC Pro. Profesionálně vyhlížející černý ovladač DJI RC Pro sice nabídne nějaké funkce a specifikace navíc, ale vzhledem k cenovému rozdílu nám nepřipadá jako prvek, bez kterého by se nedalo žít. Výchozí ovladač DJI RC je rozhodně dostačující.
Poslední zamyšlení může znít: „Pro koho se DJI Mavic 3 Pro hodí nejlépe?“ Pro náročné hobby filmaře a fotografy, ale také pro menší filmařské štáby, které naplno ocení schopnosti a možnosti tohoto mazlíka. Nejen jeho stabilitu, dlouhý letový čas, ale také 3 samostatné kamery s optickým přiblížením – už žádný digitální zoom! Z tohoto dronu se určitě podaří vytřískat mnoho kreativních záběrů.
S drony se seznámil před více jak 8 lety, kdy si pořídil první čínské hračky bez pokročilých systémů ovládání a snažil se s nimi sbírat své první letecké záběry s provizorně připevněnou kamerou. Pozdější zkušenost s moderními drony od DJI proto s oblibou popisuje jako přesednutí ze Škody 120 do nejnovějších aut prošpikovaných všemožnými jízdními asistenty.
Dron DJI Mavic 3 Pro je
přeborník mezi leteckými inspekcemi, protože si umí pořádně zaostřit na
každý detail. Vedle klasické Hasselblad kamery s 4/3 CMOS senzorem totiž
nese i duální telekamery. Přidejte maximální dobu letu 43 minut,
snímání překážek ve všech směrech a přenos HD videa až na 15 km a
máme spolehlivého nebeského parťáka pro práci i zábavu.
Když se před delším časem světu představil král hobby třídy – DJI Mavic 3 – ještě jsme pořádně netušili, kolik variant a odnoží tato řada postupně nabídne. Nejprve to byl výchozí DJI Mavic 3 s širokoúhlou kamerou Hasselblad doplněný o druhý přídavný teleobjektiv. Po čase následoval levnější DJI Mavic 3 Classic, kterému zůstalo „jen“ široké sklo Hasselblad, aby vše na začátku léta 2023 korunoval nejnovější přírůstek – DJI Mavic 3 Pro hned s trojicí kamer!
Dron DJI Mavic 3 Pro je
přeborník mezi leteckými inspekcemi, protože si umí pořádně zaostřit na
každý detail. Vedle klasické Hasselblad kamery s 4/3 CMOS senzorem totiž
nese i duální telekamery. Přidejte maximální dobu letu 43 minut,
snímání překážek ve všech směrech a přenos HD videa až na 15 km a
máme spolehlivého nebeského parťáka pro práci i zábavu.
Když se před delším časem světu představil král hobby třídy – DJI Mavic 3 – ještě jsme pořádně netušili, kolik variant a odnoží tato řada postupně nabídne. Nejprve to byl výchozí DJI Mavic 3 s širokoúhlou kamerou Hasselblad doplněný o druhý přídavný teleobjektiv. Po čase následoval levnější DJI Mavic 3 Classic, kterému zůstalo „jen“ široké sklo Hasselblad, aby vše na začátku léta 2023 korunoval nejnovější přírůstek – DJI Mavic 3 Pro hned s trojicí kamer!
Dron DJI Mavic 3 Pro je
přeborník mezi leteckými inspekcemi, protože si umí pořádně zaostřit na
každý detail. Vedle klasické Hasselblad kamery s 4/3 CMOS senzorem totiž
nese i duální telekamery. Přidejte maximální dobu letu 43 minut,
snímání překážek ve všech směrech a přenos HD videa až na 15 km a
máme spolehlivého nebeského parťáka pro práci i zábavu.
Když se před delším časem světu představil král hobby třídy – DJI Mavic 3 – ještě jsme pořádně netušili, kolik variant a odnoží tato řada postupně nabídne. Nejprve to byl výchozí DJI Mavic 3 s širokoúhlou kamerou Hasselblad doplněný o druhý přídavný teleobjektiv. Po čase následoval levnější DJI Mavic 3 Classic, kterému zůstalo „jen“ široké sklo Hasselblad, aby vše na začátku léta 2023 korunoval nejnovější přírůstek – DJI Mavic 3 Pro hned s trojicí kamer!
Dron DJI Mavic 3 Pro je
přeborník mezi leteckými inspekcemi, protože si umí pořádně zaostřit na
každý detail. Vedle klasické Hasselblad kamery s 4/3 CMOS senzorem totiž
nese i duální telekamery. Na všechny 3 kamery přitom můžete natáčet ve
špičkovém formátu Apple ProRes. Přidejte maximální dobu letu 43 minut,
snímání překážek ve všech směrech a přenos HD videa až na 15 km a
máme spolehlivého nebeského parťáka pro práci i zábavu.
Když se před delším časem světu představil král hobby třídy – DJI Mavic 3 – ještě jsme pořádně netušili, kolik variant a odnoží tato řada postupně nabídne. Nejprve to byl výchozí DJI Mavic 3 s širokoúhlou kamerou Hasselblad doplněný o druhý přídavný teleobjektiv. Po čase následoval levnější DJI Mavic 3 Classic, kterému zůstalo „jen“ široké sklo Hasselblad, aby vše na začátku léta 2023 korunoval nejnovější přírůstek – DJI Mavic 3 Pro hned s trojicí kamer!
Drony DJI Mavic se dočkaly dalšího
přírůstku, a to v podobě DJI Mavic Classic. Ten disponuje kvalitní kamerou
Hasselblad L2D-20c – nabízí 4/3" senzor, který zvládne natáčet videa
s rozlišením 5,1K. Natáčet přitom můžete se snímkovací frekvencí až
120 fps! Velmi kvalitní jsou také snímky s rozlišením 20 MP. DJI Mavic
3 Classic se na jedno nabití ve vzduchu udrží až 46 minut. Přenos HD
videa pak dron zvládne na vzdálenost 15 kilometrů (FCC). Začátečníci
i pokročilí piloti se mohou spolehnout na APAS 5.0. Systém, který
nepřetržitě snímá objekty a umožňuje je plynule a rychle obletět. Model
„Classic“ pak doplňuje nabídku staršího dronu DJI Mavic 3, který
navíc disponuje tele kamerou.
Nejen piloti dronů s potřebnou licencí (alespoň OPEN A1/A3) vědí či alespoň tuší, jaká je aktuální legislativní situace u nás a v Evropě. Mají tedy přehled o aktuálně platném Opatření obecné povahy, stejně tak i o systému štítků definujících jednotlivé třídy konkrétních dronů (C0 – C6). Vtipné na tom je, že doposud žádný dron na světě tento štítek neměl – to se ale nyní mění díky prémiové třídě DJI Mavic 3.
Drony DJI Mavic se dočkaly dalšího
přírůstku, a to v podobě DJI Mavic Classic. Ten disponuje kvalitní kamerou
Hasselblad L2D-20c – nabízí 4/3" senzor, který zvládne natáčet videa
s rozlišením 5,1K. Natáčet přitom můžete se snímkovací frekvencí až
120 fps! Velmi kvalitní jsou také snímky s rozlišením 20 MP. DJI Mavic
3 Classic se na jedno nabití ve vzduchu udrží až 46 minut. Přenos HD
videa pak dron zvládne na vzdálenost 15 kilometrů (FCC). Začátečníci
i pokročilí piloti se mohou spolehnout na APAS 5.0. Systém, který
nepřetržitě snímá objekty a umožňuje je plynule a rychle obletět. Model
„Classic“ pak doplňuje nabídku staršího dronu DJI Mavic 3, který
navíc disponuje tele kamerou.
Nejen piloti dronů s potřebnou licencí (alespoň OPEN A1/A3) vědí či alespoň tuší, jaká je aktuální legislativní situace u nás a v Evropě. Mají tedy přehled o aktuálně platném Opatření obecné povahy, stejně tak i o systému štítků definujících jednotlivé třídy konkrétních dronů (C0 – C6). Vtipné na tom je, že doposud žádný dron na světě tento štítek neměl – to se ale nyní mění díky prémiové třídě DJI Mavic 3.
Drony DJI Mavic se dočkaly dalšího
přírůstku, a to v podobě DJI Mavic Classic. Ten disponuje kvalitní kamerou
Hasselblad L2D-20c – nabízí 4/3" senzor, který zvládne natáčet videa
s rozlišením 5,1K. Natáčet přitom můžete se snímkovací frekvencí až
120 fps! Velmi kvalitní jsou také snímky s rozlišením 20 MP. DJI Mavic
3 Classic se na jedno nabití ve vzduchu udrží až 46 minut. Přenos HD
videa pak dron zvládne na vzdálenost 15 kilometrů (FCC). Začátečníci
i pokročilí piloti se mohou spolehnout na APAS 5.0. Systém, který
nepřetržitě snímá objekty a umožňuje je plynule a rychle obletět. Model
„Classic“ pak doplňuje nabídku staršího dronu DJI Mavic 3, který
navíc disponuje tele kamerou. V tomto balíčku získáte dron a také prémiový ovladač
DJI RC.
Nejen piloti dronů s potřebnou licencí (alespoň OPEN A1/A3) vědí či alespoň tuší, jaká je aktuální legislativní situace u nás a v Evropě. Mají tedy přehled o aktuálně platném Opatření obecné povahy, stejně tak i o systému štítků definujících jednotlivé třídy konkrétních dronů (C0 – C6). Vtipné na tom je, že doposud žádný dron na světě tento štítek neměl – to se ale nyní mění díky prémiové třídě DJI Mavic 3.
Letu zdar draci, tady Sokol Vojta. Dneska tady máme recenzi na DroneMask 2, což jsou vlastně
brýle, který jednoduše vezmete, nasadíte na palici a zažijete si FPV
zážitek s jakýmkoliv dronem. Jen
k němu dáte mobil a hnedle máte vestavěný displej v ovladači. Pojďme se
na něj podívat blíž a pořádně ho otestovat ve fieldu!
V dnešním videjku prozkoumáme dron novinku: HoverAir X1! 🌟 Naskočte na
palubu a zjistěte, jak si tento selfie dron vede mezi svou konkurencí. Od jeho
funkcí až po kvalitu záběrů. 👀
Pokud patříte mezi milovníky FPV létání a létáte přitom s drony DJI FPV a DJI Avata, nebo chcete využít
možnost naskočit do FPV světa s modely DJI Mini 3 Pro, případně
s fešáky z rodiny DJI Mavic
3, pak jste nejspíš někdy stáli před otázkou, které FPV brýle od DJI
jsou pro vás ty pravé?