Návody na létání a práci s dronem 5 minut čtení

Konečně jsme se dočkali! Spojení dronů DJI Mini 3 Pro a Mavic 3 s brýlemi Goggles!

5 května 2023

Štěpán

Značka DJI se slušně vyžívá ve striktní separaci svých produktů, tedy v častém omezení možnosti kombinace jednotlivých prvků z různých řad a skupin. Občas se ale najdou výjimky, které potvrzují pravidlo. Přesněji, občas se stane, že je o určitou kombinaci tak velký zájem, až na ni tvůrci a programátoři z DJI kývnou. Tak jako teď v případě propojení FPV brýlí a klasických dronů DJI!

Obsah článku

Aktualizováno 1. 11. 2023

Doposud přitom platilo jasné a zdánlivě nepřekročitelné pravidlo, že jsou nejnovější FPV brýle od DJI, modely DJI Goggles 2 a DJI Goggles Integra, použitelné pouze s FPV drony této značky! Tedy primárně s aktuální hvězdou této scény – DJI Avata. To samé pravidlo platilo i pro originální systém ovládání v podobě joysticku DJI Motion Controller 2, který bylo opět možné propojit vlastně jen s drony DJI Avata. Tato softwarová hranice ale naštěstí právě padla!

DJI Goggles 2 a DJI Motion Controller 2
DJI Goggles 2 a DJI Motion Controller 2

Co s čím můžete DJI Goggles propojit?

Nebylo by to DJI, pokud by i na tyto rozšířené možnosti propojení jednotlivých přístrojů a ovladačů neaplikovalo svá specifická omezující pravidla. Ona sice mnohdy dávají smysl, někdy jsou ale „lehce“ otravná. Každopádně, jaké drony lze spojit s jednotlivými DJI brýlemi a ovladači? Začněme u dronů, kde se nové „softwarové uvolnění“ týká již zmíněných kousků DJI Mini 3 Pro a celé řady DJI Mavic 3. Ostatně vše je jasné z následujícího přehledu.

Drony DJI, které lze propojit s FPV výbavou
Drony DJI, které lze propojit s FPV výbavou

Klasické drony nově kompatibilní s FPV vybavením

 1. DJI Mavic 3 Pro (včetně Mavic 3 Pro Cine)
 2. DJI Mavic 3 (včetně Mavic 3 Cine)
 3. DJI Mavic 3 Classic
 4. DJI Mini 3 Pro

FPV brýle a ovladače pro výše uvedené drony

 • DJI Goggles 2
 • DJI Goggles Integra
 • DJI Motion Controller 2

Omezení, limity a podmínky vzájemné kompatibility

Aby to nebylo tak jednoduché, platí zde několik podmínek a pravidel, u nichž se ale najde i pár výjimek! Předně, z výše uvedené škály nově vzájemně kompatibilních prvků vypadávají starší FPV brýle DJI Goggles V2, což je snad i pochopitelné. Zároveň platí pravidlo, že můžete FPV brýle propojit s klasickými drony DJI (Mini 3 Pro/Mavic 3) pouze v případě použití ovladače Motion Controller 2! Nelze tedy použít FPV brýle a běžné ovládání, alias Remote Controller (RC-N1, RC, RC Pro).

Jak hacknout spojení dronu a klasického ovladače?

Poslední zmíněné pravidlo by snad i dávalo smysl, jelikož celá myšlenka připojení FPV brýlí ke klasickým dronům jde směrem co nejsnazší ovladatelnosti a co největšího přiblížení běžných dronů specifickému FPV modelu DJI Avata. Vtip je ale v tom, že toto omezení jde poměrně snadno obejít!

Když si zapnete dron, následně brýle DJI Goggles 2 / Integra a budete chtít připojit klasický ovladač DJI RC, narazíte na hlášku, která toto spojení ZAKAZUJE a motory dronu nebude možné ani nastartovat. Pokud ale propojíte běžným způsobem dron a ovladač DJI RC, nahodíte motory, pošlete svého mazlíka do vzduchu a až poté spustíte jedny z kompatibilních FPV brýlí od DJI, pak se vám zobrazí živý náhled z dronu přímo před očima, tedy v brýlích!

Určité omezení ale nacházíme v tom, že při tomto „hacknutém“ způsobu propojení dronu, brýlí a ovladače nelze létat v zábavném FPV režimu, ale pouze v klasickém stabilizovaném módu. I to ale může být pro někoho příjemná a vyhledávaná varianta, jak si užít FPV brýle a klasický dron.

Po poslední aktualizaci firmwaru můžete k dronu DJI FPV připojit i nejnovější brýle DJI Goggles Integra  a DJI Goggles 2 včetně ovladače Motion Controller 2.

Jak připojit FPV brýle a ovládání ke klasickému dronu DJI?

 1. V první řadě je nutné aktualizovat firmware ve všech použitých přístrojích. Tedy aktualizovat software v dronu, v ovladači a také v FPV brýlích. Pouze s nejnovější verzí půjde vše vzájemně propojit.

 2. Vyberte dron, který chcete připojit. Nejprve vyberte v menu brýlí záložku „Status“, následně vyberte možnost „Switch“, a poté zvolte svůj dron.

 3. Spárujte dron a brýle DJI Goggles. Stiskněte a podržte po dobu cca 3–4 sekund párovací tlačítko na dronu (ozve se výrazný zvuk), poté proveďte to samé na brýlích. Po krátké chvíli se ozve zvukové potvrzení propojení obou přístrojů.

 4. Spárujte DJI Motion Controller 2 a svůj dron. Opakujte stejný postup jako v bodě „3“, pouze nyní spárujte dron a dálkový ovladač Motion Controller 2. Tím bude celý proces propojení završen.

Jak létat s klasickým dronem a FPV výbavou?

Kdo už někdy zkoušel létat s FPV drony od DJI, přesněji, kdo zkoušel kombinaci dronu DJI Avata a ovladače DJI Motion Controller (starší verze nebo novější Motion Controller 2), toho zřejmě nic moc nepřekvapí. Pro ostatní tady máme lehkou instruktáž:

Dron nastartujete tím, že 2krát zmáčknete červené tlačítko „Lock“ – následně naskočí motory. Když stejné tlačítko zmáčknete a podržíte, dron se vznese do vzduchu. V opačném případě, po opětovném stisku a přidržení tlačítka „Lock“, začne dron zase přistávat.

K otáčení dronu do stran využijte celý ovladač, tedy naklápějte Motion Controller 2 do stran, následně se bude otáčet i dron. Stejné platí i pro zvedání a sklápění gimbalu, stoupání a klesání, kdy se ovladač naklání dozadu a dopředu. Paralelně lze použít drobný joystick na horní straně ovladače, kterým můžete řídit pohyb dronu do stran, nebo jeho stoupání a klesání.

DJI AVATA | Jak se stát králem nového Motion Controlleru?!

Ovládání letu, změny rychlosti a další možnosti

Pro let dopředu nebo dozadu použijte spoušť, která se ovládá vaším ukazováčkem. Jednoduše stiskem k sobě ovládáte pohyb dopředu, tlačením spouště od sebe zase dozadu. Maximální rychlost pohybu (letu) pro jednotlivé směry lze měnit dle vašeho přání a to snadno v nastavení (Settings -> Control -> Motion Controller -> Gain Tuning).

Přepínat lze také různé letové módy, které jsou zde jen 2 – „Sport“ a „Normal“. K této změně slouží přímo určené tlačítko „Mode“ na ovladači. Zmíněné dva módy se přitom liší nejen rychlostí pohybu (lze nastavit), ale hlavně tím, že v režimu „Normal“ je aktivní antikolizní ochrana, v režimu „Sport“ nikoliv. Proto pozor na překážky!

Pro všechny případy je na ovladači také bezpečností tlačítko „Lock“, po jehož stisknutí dron na místě zastaví a přepne se do režimu „Pauza“. Dokud jej neuvolníte opětovným stiskem stejného tlačítka, tak na pokyny ovladače nereaguje. I to se může nejednou hodit.

Létání v FPV stylu nebo s vyrovnáním horizontu?

Spojíte-li klasické drony DJI Mini 3 Pro, případně Mavic 3 s FPV brýlemi a ovladačem Motion Controller 2, bude jako výchozí režim nastaven FPV mód kamery, gimbalu. Tedy pohled skrz brýle i záznam pořízený dronem bude přesně takový, jaký byste od FPV létání nejspíš očekávali. Dron, přesněji kamera na gimbalu, se bude naklánět do zatáček, zvedat a klesat při stoupání a opětovném sestupu. Celkový pocit je tak velice blízký klasickým FPV dronům.

Každopádně i toto nastavení je možné uživatelsky změnit, stačí přepnout FPV mód do pozice „Follow“, ve které kamera udržuje horizont v rovině (Settings -> Control -> Gimbal Mode -> Follow/FPV Mode).

Poslední zajímavou schopností FPV setu je možnost přepnout brýle Goggles 2 do režimu „Head Tracking“, kdy pohyby dronu kopírují pohyby hlavy. V principu pak stačí jen otáčet nebo naklánět hlavu, tím ovládat základní pohyby dronu a spouští na ovladači řídit pouze rychlost a směr pohybu dopředu/dozadu.

FPV zážitky brzy u vás doma!

DJI touto převážně softwarovou novinkou udělalo velkou radost nejen nám, ale hlavně mnoha svým zákazníkům a věrným uživatelům. Díky tomuto kroku už není nutné pořizovat si drahý a poměrně specifický dron DJI Avata, abyste měli možnost okusit pocity svobodného FPV létání.

Pokud máte ve své „garáži“ jeden z moderních dronů od DJI (Mini 3 Pro, Mavic 3), pak stačí pořídit FPV brýle a dálkový ovladač a můžete rázem své zážitky a svá videa posunout do zcela jiné úrovně. Osobně jsme z celé této novinky hodně nadšení, proto co nejdříve toto spojení také sami vyzkoušíme a moc rádi se s vámi podělíme o naše vlastní zážitky, postřehy a poznatky z praxe.

Výhodné FPV sety pro klasické drony DJI

Ve snaze zjednodušit upgrade klasických dronů DJI (Mini 3 Pro a Mavic 3) do podoby bližší FPV létání, nabídne DJI hned 2 výhodné sety FPV brýlí a moderního ovladače, abyste je nemuseli kupovat samostatně. Vybrat si tedy můžete sestavu brýlí DJI Goggkes Integra, nebo DJI Goggles 2 doplněných o Motion Controller 2.

DJI Goggles 2 Motion Combo

 • DJI Goggles 2 + Motion Controller 2
 • Doporučená cena – 23 599 Kč

DJI Goggles Integra Motion Combo

 • DJI Goggles Integra + Motion Controller 2
 • Doporučená cena – 18 999 Kč

DJI MINI 3 PRO | NEW FIRMWARE - Fly Using Goggles & Motion Controller

👋✈ #LetuZdar

Štěpán

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 4.2857/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

S drony se seznámil před více jak 8 lety, kdy si pořídil první čínské hračky bez pokročilých systémů ovládání a snažil se s nimi sbírat své první letecké záběry s provizorně připevněnou kamerou. Pozdější zkušenost s moderními drony od DJI proto s oblibou popisuje jako přesednutí ze Škody 120 do nejnovějších aut prošpikovaných všemožnými jízdními asistenty.

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den