Recenze a testy dronů a příslušenství 5 minut čtení

Velké srovnání dronů DJI Mini 3 Pro, Mini 4 Pro a DJI Air 3 (by Sokol Vojta)

7 listopadu 2023

Největší světový výrobce dronů, značka DJI, si s námi občas slušně hraje na kočku a myš. S oblibou nám se zřejmě dobře plánovaným odstupem servíruje různé oku i chuťovým pohárkům lahodící droní laskominy, které nás málokdy nechají chladnými. Člověk sice může mít doma sotva rok starý dron, o kterém si myslí, že mu plně vyhovuje, jenže pak přijde DJI s novinkou ve stejné řadě a vám hned začne v hlavě hlodat otázka: „Není už čas na upgrade?“

Obsah článku

Aktualizováno v prosinci 2024

Podobných „lákadel“ na nás DJI s jistou pravidelností zkouší víc než dost a je jen na každém z nás, zda těmto svodům odoláme, nebo okamžitě podlehneme. Abychom si nepřipadali jako bezmocná myš, která až příliš snadno skočí na návnadu, je vhodné vybavit se dostatečným množstvím ověřených informací. Pro dostatečné napumpování informacemi jsme si pro vás nachystali následující srovnání třech z aktuálně nejžádanějších a nejvíce poptávaných dronů od DJI. Konkrétně pomaličku dosluhujícího modelu Mini 3 Pro, jeho asertivně na scénu nastupujícího pokračovatele DJI Mini 4 Pro a pro zajímavost jsme do našeho výčtu doplnili i hvězdu „vyšší střední třídy“, kterou je dron s dvojicí objektivů DJI Air 3.

Drony DJI Mini 3 Pro - Mini 4 Pro - Air 3 - srovnání - hmotnost a rychlost

DJI Air 3: Tajný hrdina (z vyšší kasty)

Stále relativně nový vyspělý dron DJI Air 3 je prvním fešákem, který v tomto srovnání zaujal naši pozornost. Ve spojení s nejnovějším ovladačem DJ RC 2 nabízí výjimečné letové vlastnosti, ale také extra velký dolet (až 20 km). Už jen to ho řadí mezi špičku v rámci hobby řady DJI. Tento dron je mimořádně svižný jak ve stoupání a klesání, tak i v pohybu dopředu i dozadu, proto je skvělým nástrojem nejen pro adrenalinové lety, ale také vynikajícím pomocníkem pro snímání videa a fotografií.

Vlastní praktické zkušenosti nám ukazují, že DJI Air 3 je nejen mimořádně rychlý, ale také stabilní a dostatečně odolný i při silnějším větru. Stejně tak je ve vzduchu krásně obratný a celkově velmi schopný. Dokáže se také s dostatečným odstupem vyhýbat překážkám díky použitým všesměrovým antikolizním senzorům a vedle toho nabízí i bohatý výběr inteligentních letových režimů.

V rovině snímací soustavy umožňuje záznam videa až do 4K při 60 fps, navrch disponuje interní pamětí o kapacitě 8 GB, což je praktické, pokud byste si třeba doma nebo v kanceláři zapomněli paměťovou kartu. I nám se takové věci občas podaří. Unikátní funkcí modelu DJI Air 3 je možnost využít i druhou kameru s 3x zoomem (ohnisková vzdálenost 70 mm, clona 2,8).

Drony DJI Mini 3 Pro - Mini 4 Pro - Air 3 - srovnání - ceny

DJI Air 3 – přednosti a nedostatky

  • Využívá ovladač DJ RC 2 (stejný jako Mini 4 Pro / není kompatibilní s Mini 3 Pro).
  • Nejlepší letové vlastnosti z celé hobby řady DJI (ovladatelnost, rychlost letu, rychlost jednotlivých manévrů).
  • Všesměrová antikolizní čidla a pestrá nabídka inteligentních letových funkcí.
  • V praxi ověřená velice dobrá schopnost vyhýbat se překážkám.
  • Spodní LED svítilna pro jisté přistání za zhoršených světelných podmínek.
  • Záznam videa až do 4K 60 fps.
  • Lze natáčet i vertikální video, avšak pouze v podobě digitálního ořezu (neumí True Vertical – otočení kamery o 90°).
  •  Slow motion video: 1080p / 200 fps, 4K / 100 fps.
  • Interní paměť 8 GB.
  • Druhá kamera s 3x zoomem (ohnisková vzdálenost 70 mm).

DJI Mini 3 Pro: Kapesní Dron (doslova)

Na druhé straně spektra našeho srovnání najdeme model DJI Mini 3 Pro, což je mimořádně kompaktní dron, který se vejde dokonce i do kapsy kalhot (pokud máte poctivé kapsáče jako Sokol Vojta). Tento model je mimořádně oblíbený a patří mezi nejlépe prodávané drony DJI minimálně za poslední rok.

DJI Mini 3 Pro nabízí, vedle jiného, záznam videa v režimu „slow motion“ nebo funkci „True Vertical.“ Tedy možnost otočit kameru fyzicky na výšku, což je výhodné pro kreativní záběry určené zejména pro sociální sítě. I když je Mini 3 Pro pomalejší a méně obratný než Air 3, reaguje hezky a přesně na pokyny pilota.

Drony DJI Mini 3 Pro - Mini 4 Pro - Air 3 - srovnání - záznam

Jeho jednou z výraznějších nevýhod je omezený počet antikolizních čidel, které hledí pouze vpřed, vzad a pod dron. DJI Mini 4 Pro a Air 3 mají všesměrové senzory, což umožňuje využívat sofistikovanější režimy sledování vybraného objektu. Jistou výhodou je naopak spojení se starším typem ovladače, díky čemuž je možné s tímto dronem spárovat brýle DJI Goggles 2 (DJI Goggles Integra) a dálkový ovladač DJI Motion Controller 2, a užít si tak luxusní FPV polétání blížící se zážitkům s DJI Avata.

DJI Mini 3 Pro – přednosti a nedostatky

 • Krásně maličký a lehký dron (249 g) – vejde se do kapsy (základní fyzické parametry shodné s Mini 4 Pro).
 • Nejlépe prodávaný dron DJI současnosti.
 • Inteligentní letové funkce lze aktivovat jen při záznamu 4K/30 fps, nikoliv při 4K/60 fps.
 • Dostupný režim „slow motion“, jednotlivá natavení jsou ale, oproti Air 3 i Mini 4 Pro, částečně omezená.
 • Funkce „True Vertical“, kdy se kamera otočí do vertikální polohy (vhodné pro sociální sítě).
 • Příjemně i zde překvapí stabilita při středně silném a silnějším větru (do rychlosti 10,7 m/s, Air 3 až 12 m/s).
 • Omezený počet antikolizních senzorů (pouze zepředu, zezadu, zespodu, nikoliv do strany).
 • Kvůli menší protikolizní ochraně nejsou dostupné všechny možnosti inteligentních letových funkcí (např. Active Track). Případně je potřeba dron více hlídat.
 • Interní paměť s kapacitou „pouze“ 1,25 GB
 • Výhodou je možnost připojit FPV brýle DJI Goggles 2 a ovladač DJI Motion Controller 2

DJI Mini 4 Pro: Nejnovější senzory, jedinečný ActiveTrack 360

Nejnovějším přírůstkem do hobby rodiny DJI je model DJI Mini 4 Pro, který má velmi podobné fyzické a letové parametry jako Mini 3 Pro, přináší ale zásadní inovaci ve formě nejnovějších všesměrových antikolizních senzorů. Tyto senzory umožňují i tomuto maličkému dronu využit plný potenciál funkcí sledování včetně novinky ActiveTrack 360.

DJI Mini 4 Pro - ActiveTrack 360
DJI Mini 4 Pro - ActiveTrack 360

DJI Mini 4 Pro má také spodní LED svítilnu, která se hodí zejména pro noční lety, ostatně tento nový dron nabízí i speciální noční režim určený pro snímání působivých nočních scén. Z hlediska záznamu umožňuje Mini 4 Pro natáčet video až do 4K při 60 fps, posílený je zde i „slow motion“ režim (vylepšený proti Mini 3 Pro).

DJI Mini 4 Pro – přednosti a nedostatky

 • Nejnovější a asi nejlákavější kousek v našem přehledu.
 • Velkou výhodou jsou všesměrové protikolizní senzory, díky nimž lze naplno využít funkce sledování.
 • Nová funkce ActiveTrack 360, která je dostupná nově i pro dron DJI Air 3.
 • Funkce ActiveTrack 360 nabízí nové a dosti unikátní možnosti řízení letu okolo sledovaného objektu.
 • Funkce plánování letu (Waypoints – umí i Air 3).
 • Praktická spodní LED svítilna pro jistější přistávání při nižší hladině světla. Lze využít i pro různé světelné triky na noční obloze.
 • Inteligentní letové funkce lze aktivovat i při záznamu 4K/60fps.
 • Speciální noční režim pro působivé večerní záběry.
 • „Slow motion“ záběry 1080p / 200 fps a 4K / 100 fps.
DJI Mini 4 Pro - ActiveTrack 360 - nastavení kruhů
DJI Mini 4 Pro - ActiveTrack 360 - nastavení kruhů

Na závěr si shrňme ještě pár oblastí a vypíchněme, kde který dron kraluje a kde případně pokulhává…

Hmotnost, letová třída a výdrž baterie

Pokud se budeme bavit o hmotnosti dronů a výdrži jejich baterií, pak jsou sourozenci DJI Mini 3 Pro a Mini 4 Pro shodně fixováni na údaji 249 g, díky čemuž spadají do základní letové kategorie C0 (DJI Mini 4 Pro jako první dron v historii přichází již z výroby se štítkem C0).

Větší sourozenec DJI Air 3 naopak váží poctivých 720 g, proto patří do kategorie C1. Velikost, hmotnost a výkon modelu Air 3 na druhé straně přináší výhody ve znatelně lepší odolnosti vůči silnému větru (až 12 m/s oproti 10,7 m/s u řady Mini Pro), delším letovém čase (až 45 minut letového času, oproti 34 min u řady Mini) a v celkovém letovém projevu.

Drony DJI Mini 3 Pro - Mini 4 Pro - Air 3 - doba letu

Senzory, kamera, záznam

Co se týká antikolizních senzorů, tak DJI Mini 3 Pro využívá čidla pouze přední, zadní a spodní, zatímco Mini 4 Pro a Air 3 mají všesměrové senzory. Díky tomu mohou tyto drony využít řadu pokročilých inteligentních letových funkcí, které nejsou u DJI Mini 3 Pro dostupné.

TIP

U Mini 4 Pro a Air 3 máte možnost vypnout spodní senzory, pokud potřebujete létat níže.

Základní kamera a obrazový senzor je prakticky stejný u všech tří dronů s velmi podobnou optikou. DJI Air 3 ale jako bonus nabízí druhou kameru s 3x zoomem (ekvivalent ohniskové vzdálenosti 70 mm).

Drony DJI Mini 3 Pro - Mini 4 Pro - Air 3 - odolnost proti větru

Letové režimy a jiné vychytávky

Inteligentní letové režimy jsou bohaté jak u Air 3, tak i Mini 4 Pro, naopak Mini 3 Pro je v tomto ohledu omezenější, případně vyžaduje bedlivější dohled, aby nedošlo k nechtěné kolizi.

Drony DJI Mini 3 Pro - Mini 4 Pro - Air 3 - interní paměť

DronPro doporučuje DJI Mini 4 Pro

Bez zbytečných okolků lze prozradit, že naším, nikoliv tajným, tipem je model DJI Mini 4 Pro. Proč? Mimořádný poměr ceny, kvality záznamu a široké možnosti inteligentních letových funkcí díky nejnovějším všesměrovým antikolizním čidlům.

👋✈ #LetuZdar

Vojta

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 4.8333/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den