Recenze a testy dronů a příslušenství 5 minut čtení

DJI Mini 4 Pro: Recenze, unboxing a polet s nejlepším minidronem

27 září 2023

Když se zhruba před rokem představila světu výrazně inovativní a konstrukčně nápaditá varianta malého, technologiemi a možnostmi našlapaného dronu pro nadšené uživatele – DJI Mini 3 Pro –, nestačili jsme žasnout nad tím, co vše se podařilo vtěsnat do takto kompaktního těla. Navíc při dodržení hmotnosti „pod 250 g“! Rok je pryč a DJI představuje pokračovatele – DJI Mini 4 Pro –, který názorně dokazuje, že v limitu „do čtvrt kila“ se najdou stále ještě slušné rezervy.

Obsah článku

Někdo by možná mohl být lehce zklamaný z toho, že novinka DJI Mini 4 Pro vypadá, alespoň na první pohled, skoro stejně jako Mini 3 Pro. Třeba už jen proto, že před určitým časem kolovaly po internetu obrázky teoretické podoby plánované „čtyřky“, která měla být od základu jinak koncipovaná.

Nestalo se (třeba příště…), naopak se potvrdil poslední leak z půlky září. DJI Mini 4 Pro se tedy drží již osvědčené základní architektury, zároveň ale přidává řadu zásadních novinek a vylepšení, díky čemuž posouvá tento nový dron o slušný kus vpřed. Nebojme se říct, že nové DJI Mini 4 Pro se v řadě ohledů slušně dotahuje na jiný, stále ještě čerstvý kousek – DJI Air 3. Drží se ale přitom svojí „boxerskou vahou“, tedy i letovou třídou, rozměry a také cenou o dost blíže běžnému uživateli.

Jsou věci, které se nemění…

Abychom vás trochu napnuli, začněme s tím, co se výrazně nemění. Jednak to jsou už diskutované základní tvary a konstrukce, i když zde také není vše do puntíku stejné. Dále jde o hmotnost dronu 249 g, díky níž tento kousek přichází již z výroby se štítkem C0. Tato „drobnost“ otevírá uživateli vrátka k tomu, aby mohl legálně létat na místech, kde to doposud oficiálně možné nebylo. Tedy hlavně v blízkosti budov a nad osobami nezapojenými do provozu dronu.

DJI Mini 4 Pro - senzory pro detekci překážek
DJI Mini 4 Pro a jeho senzory pro detekci překážek

Prakticky identická je u Mini 4 Pro také snímací soustava, tedy čip v rozměru 1/1.3“ (CMOS) s dostatečně širokým úhlem záběru, a hlavně s možností otočit celou kameru na výšku – True Vertical Shooting – a takto vytvářet nanejvýš kvalitní záznam pro sociální sítě. Shodné je i rozlišení snímače – pro fotky 48 MP, v případě videa 4K s frekvencí 60fps. Tady už ale začínají pomalu naskakovat nové extra zajímavé možnosti a funkce.

Kupříkladu rozšířený Slow Motion režim, který zvládá záznam ve 4K při 100 fps (u Mini 3 Pro to bylo 120fps při rozlišení 1080p). Zcela novou možností záznamu je noční režim, kdy se DJI intenzivně věnovalo algoritmům pro odstranění šumu, proto by mělo být nyní možné natáčet působivé, a hlavně čisté a kvalitní záběry i po západu slunce.

TIP

Zajímavostí na okraj je skutečnost, že DJI Mini 4 Pro má na své spodní straně výkonnou LED svítilnu, která primárně slouží pro bezpečné přistávání v noci. Zároveň ji lze ovládat (zapínat) manuálně, můžete si její pomocí svítit na cestu, vytvářet na obloze světelné stopy při focení ze země na dlouhý čas a mnoho dalšího, co vás jen napadne.

Kdo to má rád… Surové!

Jinou pokročilou technologií a zajímavou novinkou, jejímž prostřednictvím se řada DJI Mini posouvá do nových výšin, je nejen možnost fotit statické snímky do surového formátu RAW, zde vlastně nic nového, ale hlavně natáčet video a využít podobně „surový“ způsob záznamu D-Log-M* s vysokým 10 bit datovým tokem (stejný druh záznamu najdete u DJI Air 3, u Mini 3 Pro figuruje pouze režim D-Cinelike).

DJI Mini 4 Pro složený dron

Tento způsob nahrávání určitě nebude cestou pro každého. Mnoho draků, pilotů a kameramanů se radši spokojí s výchozím nastavením obrazu bez potřeby výraznějšího zásahu do tónu, barev a saturace. Zkušení filmaři ale budou jistě nadšení, že mají právě podobu výsledného obrazu téměř plně ve své moci.

Omrkněte RAW záběry z DJI Mini 4 Pro

👉 bit.ly/mini4proRAW

Víc očí víc vidí!

Pomalu se dostáváme k další na první pohled nenápadné, ale fakticky dost zlomové inovaci. Zatímco je totiž DJI Mini 3 Pro vybaven protikolizními senzory, které hledí vpřed, vzad a pod dron, tak novinka DJI Mini 4 Pro nasazuje pokročilé snímače s extra širokým polem záběru (každá čočka využívá 180° zorného pole), díky čemuž máme nově k dispozici 360° ochranu proti překážkám.

DJI Mini 4 Pro - 360° systém pro detekci překážek
360° systém pro detekci překážek u novinky DJI Mini 4 Pro

Na jednu stranu sice opakovaně upozorňujeme na fakt, že nelze nikdy na 100% věřit senzorům pro detekci překážek, na stranu druhou je právě toto vylepšení velikým technologickým posunem právě u řady DJI Mini. Díky řešení „Omnidirectional Obstacle Sensing“ se totiž novému modelu DJI Mini 4 Pro otevírá celá paleta nových funkcí a specifických letových možností.

Způsobů, jak využít nové, plný rozsah okolí dronu pokrývající senzory, je celá řada. Od prosté skutečnosti, že se nebude potřeba bát, že by váš dron narazil do pevné překážky, když ho budete řídit ručně a prostě si nevšimnete stromu, zdi nebo sloupu, až po hromady nově přidaných nebo rozšířených automatických letových funkcí.

Master, šéf a policejní sledovačka!

Kde vlastně začít? Třeba u toho, že díky funkci Advanced RTH si DJI Mini 4 Pro chytře najde svoji cestu zpět na bod startu, pokud se aktivuje funkce automatického návratu. Mnohem zajímavější jsou ale možnosti přicházející díky nově přidaným funkcím, jako je plánování letových misí Waypoint Flight, funkce pro sledování vybraného objektu Active Track, Master Shots, bezpečnější využití oblíbených automatických funkcí Quick Shots a mnoho dalšího.

DJI Mini 4 Pro - nově koncipovaný mód Active Track 360
DJI Mini 4 Pro a jeho nově koncipovaný mód Active Track 360

Z naznačených možností zdůrazněme 2 jmenované. Kupříkladu uživatelské plánování letu, od jednoho klíčového snímku k druhému (Waypoint Flight), je ve třídě DJI Mini absolutní novinkou, kterou si doteď mohli dopřávat pouze majitelé cenově i rozměrově výše postavených řad DJI Air 3 a DJI Mavic 3.

Hodně zajímavá a zcela nově zpracovaná je funkce sledování vybraného objektu Active Track, která poskytuje mnohem snazší ovládání a mnohem větší prostor pro kreativitu. Na jednoduchém diagramu pouhým přetažením prstu řeknete dronu, že má začít třeba za vámi (necháte-li sledovat kupříkladu sami sebe), poté vás má obletět zleva, přiblížit se a skončit, řekněme, před vámi. Pecka!

DJI MINI 4 Pro - Active Track Major Updates!

Dosah, doba letu a další důležité technikálie

Novinek spojených s DJI Mini 4 Pro je skutečně celá řada a stále je co objevovat. Kupříkladu Mini 4 Pro upgradovalo, podobně jako třeba DJI Air 3, na komunikační protokol DJI O4 umožňující teoretický dosah signálu až 20 km při stále dostatečně kvalitním přenosu videa do ovladače (1080p/60fps Live Feed). Reálně asi takto daleko létat nebudete, ani byste neměli, každopádně tato inovace je důkazem, že síla a stabilita spojení by měly být zase o kus dál (DJI Mini 3 Pro – DJI O3: Dosah 12 km).

Co se dále podařilo zachovat a za jistých okolností vylepšit, je letový čas, kdy se nabízí krásných 34 minut ve vzduchu s novou Intelligent Flight Battery (shodný čas s Mini 3 Pro). V nabídce bude ještě druhá silnější baterie „Intelligent Flight Battery Plus“, která nabídne čas letu až na úrovni cca 45 minut, ta ale nebude oficiálně dostupná v EU. Bohužel…

DJI Mini 3 Inteligent BatteryDJI Mini 4 Inteligent Battery

Pro doplnění a zajímavost: Baterie 

Dejte si pozor na možnosti kompatibility mezi drony DJI Mini 3/3 Pro a Mini 4 Pro. "Čtyřka" funguje s baterií z "trojky" ovšem řídicí apliace vás bude upozorňovat, že kvůli vyšší hmotnosti baterie dron nesplňuje pravidla pro drony do 250 g. Horší však je skutečnost, že starší série Mini 3 s novými bateriemi z Mini 4 Pro nefunguje. Rozhodně tak není možné si ke vašemu starému mazlíkovi dokoupit nové baterie a létat s nimi.

Tolik srandy, ale kolik to stojí?

Konečně snad ta nejlepší zpráva na konec. Novinka DJI Mini 4 Pro, ač přináší celou řadu inovací a vylepšení, vlastně jsme ani nevyjmenovali úplně všechny, přichází s poměrně agresivní cenou, která je jen o maličko vyšší než v případě Mini 3 Pro, ač technologický a funkční rozdíl mezi těmito drony je hodně velký.

DJI Mini 4 Pro - pokročilé sledování objektu
DJI Mini 4 Pro a pokročilé sledování objektu

DJI Mini 4 Pro – ceny

Naše rada je proto velice jednoduchá. Pokud přemýšlíte o jednom z dronů z řady DJI Mini, ideálně v jeho vrcholné „Pro“ variantě, pak nad ničím nešpekulujte a kupte si Mini 4 Pro. Vlastně se stačí jen rozhodnout, zda vám stačí samotný dron se základním ovladačem (DJI RC-N2), jestli bude lepší sada s moderním ovladačem (DJI RC 2) s integrovaným displejem, nebo si rovnou vezmete oblíbenou sadu Fly More!

POZOR

Ještě drobné upozornění: více prvků, třeba jako ovladače nebo filtry pro kameru nejsou, bohužel, přenositelné z Mini 3 Pro do Mini 4 Pro a obráceně. Více ve výpisů kladů a záporů.

Porovnání jednotlivých balíčků dronu DJI Mini 4 Pro

Srovnání DRONů Mini 3, Mini 3 Pro a Mini 4 Pro

Srovnání parametrů dronů z rodiny Mini: Mini 3, Mini 3 Pro a Mini 4 Pro

Srovnání DRONů DJI Mini 4 Pro

Srovnání kamer Mini 3, Mini 3 Pro a MIni 4 Pro

👋✈ #LetuZdar

Vojta

Výhody

  • Komunikace DJI O4, dosah až 20 km
  • Vylepšený režim Slow Motion (4K, 100 fps)
  • Surový formát videa D-Log-M (10 bit)
  • Možnost nahrávání videa na výšku – True Vertical Shooting
  • Dostupný adaptér pro rozšíření úhlu záběru vestavěného objektivu
  • 360° ochrana proti překážkám – Omnidirectional Obstacle Sensing
  • Nové možnosti sledování objektu – Active Track
  • Plánování misí – Waypoints Flight
  • Systém inteligentního návratu – Advanced RTH
  • Funkce Master shots, Quick Shots
  • Nový režim nočního snímání (dioda pro bezpečné přistání v noci)
  • Štítek C0 již z výroby
  • Vylepšené, lehčí baterie
  • Velice příznivá cenová politika

Nevýhody

  • Baterie s vyšší kapacitou a rozšířeným letovým časem (Plus) nejsou oficiálně dostupné v zemích EU.
  • V těle Mini 4 Pro lze sice použít baterie z Mini 3 Pro, při jejich nasazení ale dojde k překročení váhového limitu 250 g (jedna z podmínek pro zařazení do třídy C0) a nefungují chytré režimy.
  • Filtry z Mini 3 a Mini 3 Pro nelze využít pro Mini 4 Pro a obráceně (jiný úchyt).
  • Nefunguje se staršími druhy ovladačů, pouze DJI RC 2 a DJI RC-N2.
  • Zatím nelze připojit FPV brýle a FPV ovladač (DJI Googgles / DJI Motion Controller) na rozdíl od Mini 3 Pro (bude snad doplněno).

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 4.8571/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den