Slovník pojmů a FAQs 1 minuta čtení

Co je to senzor proti překážkám?

16 června 2023


Senzory proti překážkám, nebo také antikolizní čidla, slouží k ochraně dronu před střetem, nárazem či poškozením o překážku vyskytující se v jeho dráze letu a k celkovému usnadnění ovládání dronu. Tyto droní senzory jsou tedy použity jako systém detekce překážek, která ale není samozřejmou součástí každého dronu. Respektive základní spodní senzory, které se starají o bezpečnost dronu při startu a přistání, najdeme dnes i u základních hobby modelů.

Senzory na dronech – druhy, počet, možnosti využití

Dron vybavený bezpečnostními senzory proti překážkám je dnes věcí častou, nikoliv však samozřejmou. Snad vyjma výše zmíněných spodních senzorů, které mají i základní drony jako je DJI Mini 2 SE, nebo DJI Mini 3. Vyšší modely, jako jsou třeba DJI Mini 3 Pro nebo celá řada DJI Mavic 3, ale disponují i řadou dalších senzorů proti překážkám.

U DJI Mini 3 Pro jde kupříkladu o čelní a zadní senzory, u modelů Mavic 3 je pak dron chráněn prakticky ze všech stran. Záleží především na jejich počtu, směrové orientaci, ale také na jejich konstrukci. Nejčastější jsou optické senzory proti překážkám, vedle nich existují i ultrazvukové nebo radarové senzory.

Vybrané modely dronů s největším počtem senzorů a s jejich nejpokročilejším provedením se mohou bezpečně pohybovat třeba i v uzavřených prostorách bez rizika nárazu do stěn či stropu. Mimořádně přesnými senzory jsou vybaveny třeba americké drony Skydio, kdy jsme jeden z nich i v tomto směru porovnávali s klasikou – DJI Mavic 3.

drony mavic s vyspělým senzorových systémem

Senzory dronu Autel EVO Nano+

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 0/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma (nově i on-line) u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den