Slovník pojmů a FAQs 1 minuta čtení

Co jsou antikolizní čidla?

5 června 2023


Antikolizní čidla jsou senzory umístěné na dronu, které slouží k detekci překážek v okolí a minimalizaci rizika nárazu nebo srážky s jinými objekty, či překážkami (stromy, budovy, sloupy apod.) Tyto antikolizní senzory mohou mít různou podobu. Nejčastější jsou základní optické systémy, ale existují i ultrazvukové nebo radarové antikolizní senzory. Jejich úkolem je měřit a hlídat vzdálenost od okolních objektů a informovat pilota, případně vnitřní bezpečnostní systém dronu, o překážce, která se nachází v jeho blízkosti dříve, než dojde k nechtěnému kontaktu.

Jak fungují optické antikolizní senzory?

Optické antikolizní systémy dronu snímají obrazová data ze senzorů dronu, která řídicí algoritmy dále vyhodnocují a určují, zda se dron blíží k překážce, či nikoliv. Optické antikolizní systémy jsou schopné detekovat překážky ve vzdálenosti i několik metrů od dronu a vydat varování s dostatečným předstihem, díky čemuž umožňují pilotovi bezpečně ovládat dron i v prostředí s vysokou koncentrací překážek.

Zdaleka ne každý dron je ale vybaven antikolizními systémy a čidly. U základních hobby modelů, jako je například DJI Mini 2 SE, najdeme pouze spodní senzory dronu, které pomáhají zejména s bezpečným a plynulým přistáváním. Vyšší řady dronů, jaké představuje například rodina DJI Mavic, jsou již obvykle vybavené větším množstvím antikolizních senzorů, které chrání dron z více směrů. Díky těmto bezpečnostním systémům jsou drony schopné se překážce automaticky vyhnout, zároveň zobrazují její směr a vzdálenost na displeji dálkového ovladače, podobně jako parkovací čidla v autě.

Na závěr je vhodné doplnit, že žádný antikolizní systém není stoprocentně spolehlivý a bezpečný, proto je i při jejich plném pokrytí okolí dronu vhodné létat s rozmyslem a hlavně zodpovědně. Přečtěte si, jak se v terénu chovají antikolizní senzory na dronech DJI.

drony DJI MAVIC s ANtikolizními senzory

Senzory dronu Autel EVO Nano+

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 0/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den